Data publikacji:

Urządzamy łazienkę na poddaszu

Skosy są bardzo efektowne, nadają pomieszczeniu specyficzny i wyjątkowy wyraz. Wymagają jednak szczególnej uwagi podczas aranżacji. Łazienka ze skosami może być bardzo funkcjonalna i gustowanie urządzona. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Powierzchnia używkowa

Na wstępie trzeba odróżnić powierzchnię całkowitą od użytkowej, które w przypadku pomieszczeń ze skosami znacznie się różnią. Pierwszą z nich liczy się jako powierzchnię podłogi, druga zaś to ta, którą można praktycznie wykorzystać. W rzeczywistości pomieszczenia ze skosami są dużo mniejsze, dlatego należy zadbać o zagospodarowanie nawet najmniejszych zakamarków. Prostą metodą jest umieszczenie w nich półek lub schowków.

Zadbaj o miejsce kąpieli

Należy pomyśleć o odpowiednim usytuowaniu wanny. Osoby, które będą z niej korzystać muszą bez problemów wchodzić lub wychodzić z miejsca kąpieli. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku rodzin z małymi dziećmi, które trzeba umyć albo pomóc im w kąpieli. Warto pomyśleć o wannie narożnej, bardzo dobrze sprawdza się w łazienkach ze skosami. Natomiast zwolennicy pryszniców muszą zakupić specjalną kabinę ze ściętą obudową. Trudno je dostać w regularnej sprzedaży, najczęściej wykonywane są na indywidualne zlecenie.

Wykorzystaj światło dzienne

Łazienki na poddaszu w większości mają okna. To prawie same plusy. Są źródłem naturalnego światła dziennego, które optycznie powiększa pomieszczenie. Jest to także sposób na oszczędność energii – w łazience z oknem nie ma potrzeby palenia światła podczas dnia. Należy zadbać o odpowiednie umieszczenie okna. Jego montaż nad wanną będzie kłopotliwy – za każdym razem trzeba będzie wejść do niej, żeby dostać się do okna. Problemów nie będzie sprawiać okno zamontowane nad umywalką (choć wiele osób nie wyobraża sobie umywalki bez lustra) albo sedesem.

Osoby, które urządzają łazienkę ze skosami muszą przede wszystkim myśleć o tym, żeby pomieszczenie było funkcjonalne. Montując każde z urządzeń w łazience, należy dobrze się zastanowić, czy dostęp nie będzie utrudniony. Wkładając do pralki brudne ubrania, nikt nie chce uderzać głową o ścianę.

Autor: Ola Sztobryn