Data modyfikacji:

Jak usunąć plamy po winie?

Plamy po winie są zwykle naszym największym lękiem podczas urządzania domowego przyjęcia czy eleganckiej kolacji. Bardzo widoczne i jeszcze trudniejsze w wywabieniu są koszmarem każdej gospodyni. Na szczęście istnieje kilka skutecznych i w dodatku domowych sposobów, które pomogą Wam pozbyć się tych uciążliwych zabrudzeń.

Kolacja z przyjaciółmi. Rozmowy, śmiech, gwałtowna gestykulacja i… BACH! Kieliszek, przed chwilą wypełniony czerwonym winem, leży przewrócony na stole a wino… No cóż, wino stało się nową ozdobą obrusa. Jeśli ten scenariusz nie jest Wam obcy, na pewno zastanawiacie się, czy istnieją jakieś skuteczne sposoby na szybkie i przede wszystkim skuteczne usunięcie z materiału plam po winie tak, by go nie niszczyć. Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak!. Istnieje kilka sposobów na usunięcie takich zabrudzeń w szybki i sprawny sposób, nawet jeszcze podczas posiłku!

Plan działania

Stało się. Wasz ulubiony obrus szpeci wielka plama po winie. I co teraz? Przede wszystkim musicie działać natychmiast!

Sól

Najbardziej znanym sposobem jest bardzo obfite zasypanie świeżej plamy solą. Następnie moczy się materiał w zimnej wodzie nie mniej niż przez godzinę, po czym przekładamy ją do pralki i pierzemy. Pewną alternatywą jest zasypanie plamy solą, poczekanie aż wchłonie ona wino (zabarwi się na różowo) i dopiero wtedy zapranie materiału. Ten sposób, jeśli wykorzystany bardzo szybko, jest niezwykle skuteczny – zarówno przy odplamianiu obrusu, jak i koszuli czy sukienki.

Szampan/białe wino

W tej metodzie sól zastępujemy białym winem lub szampanem – polewamy wybranym płynem świeżą plamę a następnie wkładamy materiał do pralki i pierzemy.

Woda utleniona

Plamę z czerwonego wina skraplamy niewielką ilością wody utlenionej 2% - na białej tkaninie lub wodą utlenioną rozcieńczoną w wodzie – na kolorowej tkaninie. Delikatnie pocieramy, płuczemy w czystej wodzie i pierzemy w pralce.

Krem do golenia

Ciekawym sposobem jest nałożenie na plamę kremu do golenia. Po upływie piętnastu minut płuczemy plamę letnią wodą a następnie pierzemy materiał w pralce.

Bieżąca woda

W tej metodzie naprawdę liczy się szybkość działania. Bowiem tuż po rozlaniu wina należy plamę spłukać pod strumieniem bieżącej wody. Możecie dodatkowo po namoczeniu przykryć plamę serwetką, by wchłonęła resztki wina.

Ocet

Plamę z czerwonego wina polewamy octem, potem płuczemy materiał w zimnej wodzie, po czym pierzemy.

Co jednak, gdy nie mogliśmy zabrać się za wywabianie plamy odpowiednio szybko? Czy nic się wtedy już nie da zrobić? Istnieje kilka sposobów na pozbycie się starych plam po winie.

Mydło

Innym sposobem jest wykorzystanie mydła – zapieramy nim plamę i płuczemy w ciepłej wodzie z amoniakiem.

Soda oczyszczona

Plamę po winie namaczamy w roztworze z 4 łyżek sody oczyszczonej i litra wody (w zależności od wielkości materiału możecie odpowiednio zwiększyć proporcje). Możecie też wymieszać dużą ilość sody z odrobiną wody, tworząc masę, którą nakłada się potem na plamę i pozostawia na kilka godzin. Ważne, by nie pozwolić, aby soda wyschła – w tym celu dodawajcie do masy co jakiś czas odrobinę wody. Po upływie kilku godzin płuczemy materiał w wodzie a potem pierzemy w pralce.

Spirytus

Ponownie, tak jak w przypadku sody oczyszczonej, namaczamy tkaninę w roztworze z wody i spirytusu w proporcji 1:1. Po kilku godzinach wypłuczcie materiał w czystej wodzie i wypierzcie w pralce.

Woda utleniona 10%

Tak jak w przypadku świeżych plam, również teraz wykorzystać możemy wodę utlenioną. Tym razem 10%. Możemy polać nią plamę na białym materiale lub namoczyć ją w roztworze wody utlenionej z solą, jeśli tkanina jest kolorowa lub delikatna. Dla białych tkani wodę utlenioną można również wymieszać z płynem do mycia naczyń i w taką mieszanką zaprać poplamiony materiał.

WSKAZÓWKA: Pamiętajcie, by prać tkaniny poplamione czerwonym winem w niskiej temperaturze.

A jakie są Wasze domowe sposoby na pozbycie się plam po winie?

Autor: Oliwia Górska