Smog to problem, z którym boryka się wiele polskich miast w sezonie grzewczym. Zanieczyszczenia wchodzące w jego skład mogą mieć bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. Starasz się radzić sobie ze smogiem poprzez maskę przeciwpyłową? To świetnie, ale co z twoim mieszkaniem? Zanieczyszczenia niestety dostają się również do naszych domów i mieszkań.
Smogu nie da się przeoczyć. Z jednej strony to widoczna dla oka mieszanina zanieczyszczeń, która w połączeniu z mgłą otula nasze miasta. Z drugiej po prostu czujesz ten nieprzyjemny zapach. Ale gdyby walory estetyczne i zapachowe były głównym problemem, jaki wiąże się ze smogiem, to pewnie specjaliści nie biliby tak na alarm.
Niestety zanieczyszczenia wchodzące w skład smogu mają działanie kancerogenne. Jakby tego było mało smog jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży, zwiększa ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych i znacznie pogarsza kondycję naszej skóry i paznokci. Jak zatem widzisz, walka o dobrą jakość powietrza jest nieunikniona. Przekonaj się zatem, jak zorganizować oczyszczanie powietrza we własnych progach.
Przeczytaj też: 4 alarmujące sygnały, które świadczą o złej jakości powietrza w domu
Myślisz, że problem smogu cię nie dotyczy, gdy jesteś w domu? Niestety, zanieczyszczenia dostają się do wnętrza twojego mieszkania za każdym razem, gdy otwierasz drzwi i okna, nie wspominając nawet o naturalnej wentylacji. Możesz jednak wytoczyć walkę zanieczyszczeniom, które podstępnie dostają się do wnętrza twojego domu. Po pierwsze nie wietrz, gdy alarmy smogowe wskazują znaczne przekroczenie norm. Po drugie postaraj się uszczelnić okna. Możesz to zrobić np. poprzez regulację ustawienia okuć – jeśli skrzydło okienne będzie lepiej przylegać do ramy, cała konstrukcja stanie się szczelniejsza. Dzięki temu dodatkowo ograniczysz straty ciepła, więc ogrzewanie twojego mieszkania będzie znacznie bardziej efektywne.
W walce o dobrą jakość powietrza w domu warto wytoczyć solidne działa. Twoimi sprzymierzeńcami w tym nierównym boju będą zielone filtry, czyli rośliny doniczkowe. Musisz wiedzieć, że wiele gatunków roślin posiada zdolność pobierania z powietrza szkodliwych związków oraz wiązania ich do postaci obojętnej. W ten sposób upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu – urozmaicisz stylizację swojego domu o doniczki z zieloną zawartością oraz oczyścisz powietrze. Najlepszymi roślinami tego typu są skrzydłokwiat, zielistka, dracena odwrócona czy bluszcz pospolity.
Więcej na ten temat przeczytasz tu: Zielone filtry, czyli rośliny oczyszczające powietrze
Na roślinach jednak świat się nie kończy. Jeśli mieszkasz w centrum miasta smog może być naprawdę dużym problemem. W takim przypadku warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza. Urządzenia tego typu filtrują powietrze z zanieczyszczeń i pyłów. Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza jest obecność filtra HEPA. To najskuteczniejsze filtry tego typu, które są w stanie wyłapać większość pyłów. Dodatkowo zweryfikuj wydajność pracy. Chodzi o to, dla jak dużych pomieszczeń przeznaczony jest dany oczyszczacz, dzięki temu dowiesz się, czy urządzenie zdoła skutecznie przefiltrować całe powietrze w mieszkaniu.
Czy wiesz, że źródło smogu może znajdować się też w twoich własnych progach? Okazuje się bowiem, że kominek, piec czy koza mogą emitować zanieczyszczenia również do wewnątrz. Wystarczy, że twoja instalacja wentylacyjna jest nieszczelna lub zawiodła uszczelka przy drzwiczkach kominka. Przyczyną złego odprowadzania spalin z kominka czy kozy najczęściej jest niedrożny przewód kominowy, więc przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto skorzystać z usług kominiarza. Dodatkowo możesz zastosować czujnik czadu oraz spalin – wystarczy, że umieścisz urządzenie w pobliżu kominka, a przekonasz się, czy spaliny nie dostają się do środka.
Walkę ze smogiem i kiepskiej jakości powietrzem możesz toczyć na wielu polach, w tym też w kuchni. Po pierwsze istnieje coś takiego, jak dieta antysmogowa. Chodzi o produkty bogate w przeciwutleniacze, czyli owoce, warzywa, ryby czy kiełki. Dodatkowo warto pomyśleć o oczyszczaniu powietrza w kuchni. W tym przypadku masz już ku temu oręż – chodzi oczywiście o okap kuchenny. Dobrze działający sprzęt przefiltruje powietrze z zanieczyszczeń oraz wyreguluje poziom wilgotności, dzięki czemu w unikniesz ryzyka, że w pomieszczeniu pojawi się pleśń.
Co prawda ta kwestia nie dotyczy smogu, ale w sezonie grzewczym bardzo wpływa na jakość powietrza w domu. Otóż gdy w mieszkaniu grzejniki działają w najlepsze, poziom wilgotności powietrza drastycznie spada. Efekt? Sucha skóra, włosy oraz infekcje górnych dróg oddechowych. Dlatego dobrym uzupełnieniem w staraniach o poprawę jakości powietrza w domu będzie nawilżacz. Jeśli zdecydujesz się na oczyszczacz powietrza, warto wybrać taki, który posiada funkcję nawilżacza. Urządzenie szybko doprowadzi poziom wilgotności do prawidłowego poziomu, co sprawi, że w twoim domu panować będzie przyjazny mikroklimat.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny