Data modyfikacji:

Wanna akrylowa czy stalowa? Którą wybrać?

Jak wybrać idealną wannę do łazienki? W ostatnim czasie rynek szturmem podbiły wanny akrylowe i wydaje się, że są one najchętniej kupowane, ale i te emaliowane mają swoje zalety. Wszystko zależy od naszych upodobań i preferencji.

Tworzywo sztuczne vs. stal

Różnice między nimi są oczywiste: wanny akrylowe wykonane są z tworzywa sztucznego, zaś te, pokryte emalią zrobione są najczęściej ze stali. Coraz rzadziej w łazienkach spotykane są emaliowane wanny żeliwne. Obecnie wykonuje się je wyłącznie na zamówienie. Jeśli chodzi o pozostałe rodzaje, to podstawowe różnice wynikają z różnych właściwości materiału z którego są zrobione. Akryl, czyli tworzywo sztuczne, jest bardziej plastyczny, lekki, przyjemniejszy w dotyku, ale też mniej trwały i bardziej podany na uszkodzenia. Zupełnie inaczej jest w przypadku wanny pokrytej emalią, która jest solidna, masywna i będzie nam służyła przez  stosunkowo długi czas. Jak to się przekłada na ich walory użytkowe?

Sprawdź wanny w Ceneo.pl

Zalety wanny akrylowej

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest to, że wanien akrylowych jest dużo większy wybór. Akryl można dużo łatwiej formować. Są więc klasyczne prostokątne, ale też wanny narożne (lewe lub prawe, w zależności od miejsca, gdzie mają się znaleźć), które zwykle mają asymetryczne kształty. Oznacza to, że dużo łatwiej jest wybrać taki model, który bardziej będzie nam odpowiadał lub lepiej pasuje do naszej łazienki. Poza tym łatwiej je wyposażyć w dodatkowe akcesoria. Stąd wanny z hydromasażem są zwykle właśnie z akrylu.

Drugą najważniejszą zaletą, na którą zwracają uwagę użytkownicy, jest to, że do wanny akrylowej dużo przyjemniej się wchodzi, gdyż akryl jest… ciepły. Bardzo dobrze izoluje temperaturę, co dodatkowo powoduje, że woda stosunkowo wolno się wychładza. Unikamy więc takiej sytuacji, że opieramy się plecami o zimną ściankę. Ponadto jej napełnianie wodą nie powoduje takiego hałasu, jak w przypadku wanny stalowej, co również nie jest bez znaczenia i dla wielu osób jest niezwykle denerwujące.

Akryl jest też materiałem relatywnie lekkim, więc wanna z niego wykonana, nawet sporych rozmiarów, waży zaledwie kilkanaście kilogramów, co znacznie ułatwia jej transport i montaż. Z drugiej strony niska waga powoduje, że jest ona dość niestabilna, więc powinno się ją montować za pomocą specjalnego stelaża.

Taką wannę łatwo utrzymać w czystości, co stanowi kolejną jej zaletę. Mamy tu jednak do czynienia jednak z tworzywem sztucznym, podatnym na uszkodzenia. Trzeba więc zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim nie można używać żadnych szorstkich czy ściernych środków czyszczących, gdyż bardzo łatwo można porysować jej powierzchnię. Jest ona również bardzo wrażliwa na agresywną chemię środków myjących, których lepiej nie stosować.

Przy okazji omawiania wad wanien z akrylu, trzeba też wspomnieć o tym, że zagrożeniem jest tu również wysoka temperatura pochodząca np. z suszarek, lokówek czy nawet zapalonego papierosa. Powoduje ona nadtopienie akrylu, czyli jego odkształcenie. Trzeba jednak dodać, że w sprzedaży są specjalne zestawy naprawcze, które pozwalają na usunięcie tego typu uszkodzeń. Jak zapewniają ich producenci, po takiej naprawie nie pozostaje żaden ślad na powierzchni wanny.

Gorzej jednak, że zdarzają się również przypadki ich pękania. Zdarza się to zwłaszcza w przypadku kiedy akryl jest cienki i słabej jakości.

Wanna emaliowana – solidna i trwała

Wanny emaliowane (stalowe, dużo rzadziej żeliwne) są przeciwieństwem wanien akrylowych. Wanny są dostępne w zasadzie wyłącznie w jednym kształcie (klasycznym, prostokątnym). Są ciężkie i masywne, choć i tak nieco lżejsze od tych, które były wytwarzane jeszcze do niedawna. Oznacza to też, że są bardzo stabilne. Po za tym, obecnie stosowane emalie są niezwykle odporne zarówno na uderzenia, zarysowania jak i działanie chemii czyszczącej. Dzięki temu można utrzymać je w czystości równie łatwo jak wanny akrylowe. Mają jednak w stosunku do nich inne wady: ich ścianki są zimne w dotyku, stosunkowo szybko wychładza się w nich woda, a jej nalewanie powoduje hałas.

Te wady wanien emaliowanych można zniwelować stosując rozwiązanie zwane „wanną w wannie”. Jest to po prostu akrylowa wkładka umieszczana w stalowej wannie, która stanowi w tym wypadku po prostu stelaż. W ten sposób można połączyć trwałość wanny stalowej z zaletami użytkowymi wanny akrylowej.

Na koniec warto też wspomnieć o cenach. Powszechnie wanny akrylowe uchodzą za tańsze od emaliowanych. Zależy to jednak od konkretnego modelu określonego producenta, bo w sklepach bez trudu można znaleźć wanny akrylowe, zwłaszcza te z górnej półki, droższe od stalowych. Poza tym do wanny akrylowej trzeba dokupić stelaż, a ponadto najczęściej jeszcze stosuje się jej dodatkową zabudowę. Stalowa zaś może być używana jako wanna wolnostojąca.

Autor: Tomasz Bodył

Przeczytaj również:

  • Jakie płytki do małej łazienki?
  • Jakie kupić lustro do łazienki?
  • Czego nie przechowywać w łazience?
  • Autor: Piotr Kalsztyn