Data modyfikacji:

Jakie warzywa i owoce można uprawiać na balkonie?

Kruchą sałatą, słodkim pomidorem i chrupiącą rzodkiewką z własnej grządki mogą cieszyć się również posiadacze mieszkań. Warzywa i owoce uprawiane na balkonie smakują równie dobrze, jak te z przydomowego ogródka, a przy okazji będą cieszyć oko podczas ciepłych miesięcy.

Na balkonie możemy uprawiać praktycznie wszystkie najpopularniejsze warzywa i owoce, włącznie z jabłkami czy ziemniakami. Część z nich, tak jak wspomniane jabłka, wymaga doboru odmiany karłowatej lub pnącej – w tej wersji bardzo dobrze rosną np. truskawki. Rośliny mogą być sadzone pojedynczo lub we wspólnych pojemnikach (poszczególne odmiany tolerują się w różnym stopniu), ale do ich uprawy zawsze potrzebne są głębokie donice z dobrym drenażem i sporą ilością otworów w dnie. Balkonowe warzywa i owoce rosną najlepiej na stanowiskach nasłonecznionych, ale sporo z nich dobrze toleruje też cień. W tej grupie znajdują się m.in. pietruszka, rzodkiewka, różne odmiany sałaty, botwina, mięta, szczypiorek czy maliny i jeżyny. W słońcu najlepiej rosną pomidory, ogórki, papryka, groszek czy truskawki.

Owoce i warzywa w donicach trzeba systematycznie podlewać (podczas upałów najlepiej każdego dnia), a także dbać o regularne usuwanie chwastów, które odbierają im składniki odżywcze. Wiele odmian wymaga również usuwania nadmiaru pędów, by nie blokowały wzrostu tych lepiej rozwiniętych. Warzywa sadzimy na uniwersalnym podłożu przeznaczonym do tego celu i często nawozimy, ponieważ im bogatsza będzie gleba, tym smaczniejsze będą jej owoce.

Do najpopularniejszych roślin balkonowych należy pomidor, który najlepiej sprawdza się w odmianach karłowatych. W jego przypadku trzeba uważać na przymrozki, ponieważ mogą osłabić pędy. Rzodkiewki nie wymagają nawożenia i powinny być sadzone co kilka centymetrów, by mogły rosnąć swobodnie. W przypadku sałaty trzeba koniecznie pamiętać o nawadnianiu, ponieważ przesuszone liście stają się gorzkie.

Spośród owoców dużą popularnością cieszą się truskawki w pnącej odmianie, a także poziomki, koniecznie sadzone w ziemi o zasadowym rozczynie oraz borówka amerykańska wymagająca kwaśnej gleby. Sadzonki umieszczone w donicach wydają pierwsze plony po kilku tygodniach, _a niektóre z nich, jak sałatę czy rzodkiewkę, można sadzić kilka razy w ciągu sezonu, by owoce i warzywa z własnej grządki cieszyły oko i podniebienie jak najdłużej.

Autor: Kasia Szulik