Data publikacji:

Wąska kuchnia – jak ją urządzić?

Kuchnie podłużne są mało ustawne. Dodatkowo są to najczęściej nieduże pomieszczenia. Ale nawet tak mało komfortowe wnętrze można dobrze, czyli efektownie i efektywnie urządzić. Prezentujemy sposoby na wąską kuchnię.

Wyburzenie ściany

W okresie budownictwa z wielkiej płyty wąska kuchnia była niemalże standardem. Dlatego problem dotyczy najczęściej mieszkańców bloków. Nie należy załamywać rąk. Najskuteczniejszym, ale także najbardziej kosztownym, rozwiązaniem jest otwarcie kuchni. Wyburzenie ścian i połączenie z salonem sprawi, że uzyskamy cenną przestrzeń. Nie każdemu jednak odpowiada połączenie strefy kuchennej z miejscem relaksu i wypoczynku, wówczas należy pomyśleć o innej taktyce.

Housetohome.co.uk

Układ mebli

Mała przestrzeń wymusza dobrą organizację. Dobre rozplanowanie szafek – to kluczowa kwestia. Można pomyśleć o szafkach wiszących. W zasięgu ręki należy poustawiać sprzęty, z których najczęściej się korzysta, wyżej zaś rzadko używane przyrządy kuchenne. Przy czym należy pamiętać o umiarze, zbyt duża ilość mebli spowoduje odwrotny efekt – przytłoczenia. Są dwa najlepsze układy mebli dla wąskich kuchni – w kształcie litery L lub U, wybór uwarunkowany jest najczęściej szerokością pomieszczenia. Dla bardzo wąskich kuchni lepszy jest układ litery L, dla nieco szerszych U.

Kitchenmaking.com

 Kolorowo i pomysłowo

Należy pamiętać o kolorach. Ciemne barwy pomniejszają optycznie, jasne powiększają. Najlepsze dla wąskich kuchni będą więc biel, beże, delikatne szarości, pastele. Ważne jest również światło – w wąskich pomieszczeniach nie wystarczy lampa powieszona w centrum, warto pomyśleć o bocznym oświetleniu, które optycznie powiększy przestrzeń.

Houseofimagine.com

Kolejne wskazówki dotyczą samego sprzętu. Dobrym pomysłem są składane krzesła. Kiedy są niepotrzebne, po prostu wystarczy je złożyć. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest wsuwany blat lub drzwi przesuwne – wszystko w walce o miejsce!

Autor: Ola Sztobryn