Data modyfikacji:

WC bez kołnierza. Wady i zalety

Klasyczne urządzenia sanitarne odchodzą powoli do lamusa, nie tylko z powodu mało nowoczesnego wyglądu, który nie każdemu odpowiada, ale również ze względów higienicznych i ekologicznych. Czy oznacza to, że toaleta bez kołnierza to idealny wynalazek, który ma jedynie zalety? Ponieważ każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, również WC bez kołnierza wady posiada, dlatego warto poznać dobre i złe strony takiej muszli przed podjęciem ostatecznej decyzji o takim, a nie innym wyposażeniu łazienki.

Polecamy: Łazienka - inspiracje

WC bez kołnierza

Miska WC bez kołnierza, czyli inaczej muszla bez rantu lub rimless to rozwiązanie, które coraz częściej spotkać można w nowoczesnych łazienkach. Wyróżnia się świeżym wyglądem, który kojarzy się z nowoczesnością i czystością.

Producenci dbają o każdy detal, by zaprezentować najwyżej jakości muszle, wiedzą bowiem, że to już nie tylko podstawowy i niezbędny w każdej łazience przedmiot codziennego użytku, ale również element wystroju.

Coraz popularniejsze stają się sedesy podwieszane bez kołnierza, które optycznie powiększają łazienkę, są też łatwiejsze w sprzątaniu, można regularnie wycierać je z wszystkich stron i bez problemu myć podłogę pod nimi.

Jakie są wady i zalety WC bez kołnierza?

Producenci prześcigają się w tworzeniu nie tylko bardziej atrakcyjnych wizualnie, ale przede wszystkim coraz lepszych technicznie modeli. Dostępne na rynku miski WC bezkołnierzowe różnią się między sobą przede wszystkim kształtem oraz sposobem, w jaki woda jest rozprowadzana po spuszczeniu. Głównym celem wymyślania wciąż nowych rozwiązań jest ograniczenie zużycia wody oraz jej ewentualnego rozchlapywania poza muszlę. 

W przypadku WC bez kołnierza wady sprowadzają się właściwie do tego jednego, za to uciążliwego minusu – zdarza się, że woda po spuszczeniu ląduje poza misą. Warto wybierać polecane przez użytkowników modele, a jeśli problem jednak wystąpi, można spróbować regulacji spłuczki lub zastosować ogranicznik przepływu, który powinien poradzić sobie z problemem zbyt dużego strumienia.

Plusów muszli bezkołnierzowych jest zdecydowanie więcej. Dzięki nim łazienka zyska nowoczesny wygląd, a dodatkowo optycznie się powiększy, szczególnie jeśli zastosujemy wygodną miskę WC wiszącą bez kołnierza.

Czyszczenie łazienki stanie się dużo łatwiejsze, a czas, który byłby potrzebny na wyszorowanie wszystkich zakamarków klasycznej toalety, można z powodzeniem przeznaczyć na przyjemniejsze czynności.

Wbrew pozorom jest to również rozwiązanie ekonomiczne. Co prawda, nowoczesna miska bez kołnierza jest droższa niż klasyczna, jednak pozwala na dużo mniejsze zużycie wody.

Czy sedesy bezkołnierzowe są bardziej higieniczne?

Bez trudnych do wyczyszczenia zakamarków, osadzającego się, uciążliwego kamienia i bakterii zbierających się pod rantem - jeśli chodzi o aspekty higieniczne, WC bez kołnierza wad wydaje się nie posiadać. Nie bez znaczenia jest, że dzięki temu można używać lepszych dla środowiska, naturalnych środków czystości, które szybko i skutecznie wyczyszczą prosty sedes bez kołnierza.

Toaleta bez kołnierza – tak czy nie?

Każdy musi sam podjąć decyzję, jaką armaturę zamontuje w swojej łazience, ale biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy, muszla klozetowa bez kołnierza wydaje się rozwiązaniem idealnym. Jest wygodna, stabilna, higieniczna i ekologiczna, pozwala też oszczędzać czas i pieniądze, wszystko to ma ogromne znaczenie w dzisiejszym świecie.

Nowoczesny i piękny wygląd jest kolejnym miłym dodatkiem, który sprawia, że rośnie liczba zwolenników WC bez kołnierza. Wady? Nawet jeśli zdarzy się, że w naszym egzemplarzu woda będzie wydostawać się na zewnątrz, łatwo sobie z tym poradzić. Zalety? Tak liczne, że z pewnością przesłaniają jakiekolwiek minusy.

Autor: Nina Nadybska