Data modyfikacji:

Wiosenne kwiaty: jakie rośliny rosną wiosną?

Wiosna to czas, gdy po zazwyczaj długiej i nieprzyjemnej zimie natura budzi się do życia zachwycają feerią barw dzięki pięknym roślinom ogrodowym i domowym. Jakie wiosenne kwiaty są najpiękniejsze, co warto posadzić na tarasie bądź ogrodzie? Tego i jeszcze więcej dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!
wiosenne kwiaty

Najpiękniejsze wiosenne kwiaty

Z czym z reguły kojarzy nam się wiosna? Zdecydowanie z coraz dłuższymi i cieplejszymi dniami, coraz piękniejszą, choć kapryśną pogodą, ale i z ferią barw dzięki mnóstwu kwiatów, które budzą się do życia dzięki rozpoczęciu okresu wegetacyjnego.
Czym dokładnie on jest? Okres wegetacji to czas wzrostu i rozwoju roślin, który jest zależny od szerokości geograficznej, ale i od typu rośliny, a dokładniej jej wymagań. Aby okres wegetacyjny się rozpoczął - roślina musi posiadać dostateczną ilość ciepła i wilgoci, aby móc wzrastać.
W Polsce okres wegetacyjny rozpoczyna się przy temperaturze powietrza wynoszącej około 5 °C. Co oznacza, że wzrost roślin można zaobserwować na naszych terenach już w marcu, a więc w okresie przejścia z okresu zimowego na okres wiosenny. Co ciekawe, niemożliwe jest określenie jednego terminu dla wszystkich szerokości geograficznych. 
Nie powinien dziwić więc fakt, że pięknie pachnące i niezwykle kolorowe kwiaty wiosenne zachwycają większość z nas, gdyż po okresie szarobury wynikającej z okresu jesienno-zimowego jesteśmy spragnieni kolorów. Jeśli szukasz inspiracji, na jakie kwiaty wiosenne w ogrodzie wieloletnie się zdecydować - trafiłaś doskonale. W kolejnej części artykułu poznasz najpiękniejsze rośliny kwitnące wiosną.

Pierwsze kwiaty wiosenne - nazwy

Zapewne większość z nas doskonale kojarzy pierwsze wiosenne kwiaty, gdyż robią niezwykłe wrażenie pośród otaczającej szarości. Najszybciej kwitną kwiaty wiosenne cebulowe, gdyż są to rośliny wieloletnie, które odpowiadają bardzo szybko na poprawę warunków pogodowych. Ponadto są dość wytrzymałe na zmienne warunki przedwiośnia.
Jedną z pierwszych oznak rozpoczynającej się wiosny są krokusy, które zaczynają swoje kwitnienie w marcu. Z pewnością każdy z nas widział te piękne kwiaty o niezwykle miodowym zapachu przyciągającym pszczoły. Ich ogromną zaletą jest wielobarwność. Można nabyć je w wielu kolorach, takich jak choćby żółty, biały, fioletowy, liliowy, purpurowy czy niebeiski.
Innym zwiastunem wiosny są hiacynty, które charakteryzują się okazałymi kwiatostanami składającymi się z wielu dzwonkowatych kwiatów. Również hiacynty posiadają piękny, intensywny zapach. Występują w wielu kolorach poczynając od białego, jasnoróżowego, fuksji, po odcienie niebieskiego i fioletu.
Na naszej liście nie może oczywiście zabraknąć innego symbolu wiosny, który w formie bukietu jest bardzo często prezentem z okazji Dnia Kobiet. Mowa oczywiście o tulipanach, które mogą przybrać różnorodne kolory, jak i kształty. Wszystkie odmiany tulipanów łączy jednak jedno - posiadają one kwiaty osadzone na sztywnym, długim będzie. Kady z tulipanów posiada sześć płatków o wysokości nie większej niż 10 centymetrów.

Niebieskie kwiaty wiosenne 

Wiosenne kwiaty występują w ogromnej ferii barw, a więc nic dziwnego, że można spotkać także kwiaty w odcieniach niebieskiego, które przywodzą na myśl piękne, letnie niebo. Jakie kwiaty o niebieskich płatkach kwitną wiosną? Są to między innymi:
 • krokusy, które występują nie tylko w barwie niebieskiej, ale także żółtej, czy fioletowej,
 • krokusy
 • hiacynty, których kwiaty zebrane są w piękne, podłużne kwiatostany. Są to  wiosenne kwiaty cebulowe, które bez problemu można hodować nie tylko na ogrodzie, ale także w warunkach domowych.
 • hiacynt
 • przylaszczki - są to mniej popularne kwiaty o barwie niebieskiej, jednak są równie piękne, co ich poprzednicy. Przylaszczki kwitną w grupach, a przy prawidłowej opiece po kilku latach mogą stworzyć niezwykły “dywan” w ogrodzie. 
 • przylaszczka

  Żółte kwiaty wiosenne

  Żółte wiosenne kwiaty są szczególnie cenione, gdyż przywodzą na myśl ciepło i wyjątkowo dobrze wybijają się na tle dopiero lekko zieleniącej się natury. Wiosenne żółte kwiaty to między innymi:
 • żonkile o pięknych, jednolitych i spiczastych płatkach oraz długich łodygach. Są to jedne z najwcześniej kwitnących roślin. Żonkile będą wyglądać pięknie zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce. Często można spotkać także ciętą formę żonkili, która będzie pięknie prezentować się w wazonie,
 • żonkil
 • krokusy, o których pisaliśmy już wyżej. Są to kwiaty bulwiaste, które spotkać można w różnych barwach, również żółtych. Sprawdzą się doskonale zarówno posadzone w ogrodzie, jak i w doniczce.
 • pierwiosnek to kolejny kwiaty, jednak w odróżnieniu do poprzednich gatunków nie posiada on tak intensywnej żółtej barwy, charakteryzuje go jednak kolor kremowo-żółty. Kwiaty zebrane w baldachy rosną pomiędzy ciemnozielonymi liśćmi o ząbkowanych brzegach. Co ciekawe, są to rośliny zielone przez cały rok. Okres ich kwitnienia na dworze przypada w marcu i kwietniu,
 • pierwiosnek
 • pierwiosnki wyniosłe to wiosenne kwiaty pod ochroną, który posiada pięć jasnożółtych płatków. Ich kwitnienie przypada na kwiecień.
 • Fioletowe kwiaty wiosenne

  Fioletowe kwiaty posiadają swój niezwykły urok dorównujący kwiatom barwie żółtej czy niebieskiej. Na jakie kwiaty wiosenne o barwie fioletowej warto zwrócić uwagę?
 • krokusy występują w wielu odcieniach fioletu, zaczynając od intensywnie fioletowej barwy, przez purpurę kończąc na liliowej barwie,
 • hiacynty sprawdzą się doskonale jako wiosenne kwiaty doniczkowe
 • tulipan - na naszej liście fioletowych kwiatów nie mogło oczywiście zabraknąć najpopularniejszego kwiatu wiosennego. Są to także idealne wiosenne kwiaty na paznokciach, jako forma ozdoby.
 • tulipan
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Honorata Pitura