Data publikacji:

Wiosenne porządki

Wiosną wszystko budzi się do życia. Natura cieszy swoim urokiem i dodaje energii. Jej małą część warto poświecić na wiosenne porządki. Nasze wnętrza też potrzebują powiewu świeżości.

Wielkie odkurzanie

Zima to czas, kiedy noce są długie, a słońce nie często zagląda do naszych mieszkań, dlatego też gromadzący się w zakamarkach kurz może nie być aż tak widoczny. Zdarza się, że mamy dla niego większą wyrozumiałość. Wraz z nadejściem wiosny, dni stają się dłuższe i bardziej słoneczne. Już żadnych zabrudzeń nie da się ukryć! Swoją uwagę i czas należy poświecić dawno już nieodkurzanym sprzętom, takim jak: karnisze, lampy sufitowe, najwyższe półki, na które nikt nie zagląda, czy też przestrzenie za meblami. Czyszcząc żyrandole i lampy, warto je zdjąć, a nawet wykręcić żarówki i dokładnie odkurzyć wszystkie elementy. Niestety, żeby wyczyścić przestrzeń za meblami, najlepszą metodą jest ich odsunięcie, co często wymaga nie lada wysiłku. Należy pamiętać o ścianach i sufitach, w rogach gromadzi się kurz. Warto usunąć także zbrudzenia na ścianach, najlepiej jest to zrobić zwykłą gąbką zwilżoną wodą (o ile farba jest wodoodporna), ewentualnie z płynem do mycia naczyń. Uwaga! Sprawdź, czy szmatka, którą zamierzasz czyścić powierzchnie nie farbuje!

Myjemy...

Żeby lepiej dostrzec, jakie cuda czyni wiosna, trzeba umyć okna. Jest to ciężka walka z zaciekami i smugami, ale warto. Efekt końcowy i piękny widok na budzącą się do życia przyrodę, będzie świetną rekompensatą. Nie zapomnij o wypraniu zasłon i firan, w których gromadzi się bardzo dużo kurzu. Jak już słońce zagości w naszych domach, trzeba zadbać o podłogi. Zapomnij o myciu podłogi na kolanach! Producenci zaskakują coraz to nowymi rozwiązaniami, które mają ułatwić sprzątanie. Jedną z takich propozycji jest mop parowy. Wysoka temperatura usuwa nie tylko zabrudzenia, ale także bakterie i grzyby. Co więcej, mop ma także funkcję osuszania podłóg. Kolejne ciekawe rozwiązania to chociażby mop obrotowy lub mop ze spryskiwaczem.

Osoby, które bardzo nie lubią sprzątania ręcznego mogą pomyśleć o urządzeniu samodzielnie usuwającym zabrudzenia z podłóg, dywanów i wykładzin. Inteligentny odkurzacz dopasowuje czyszczenie do określonej powierzchni, a także do poziomu zabrudzeń. Omija elementy takie jak schody, a dzięki specjalnym, bocznym szczotkom dokładnie czyści krawędzie. A po sprzątaniu sam wraca na swoje miejsce!

Muzyka i kwiaty!

W porządki warto zaangażować wszystkich domowników. Jedna osoba to z pewnością za mało, żeby sprostać tylu zadaniom. Dobra organizacja pracy i sprawiedliwy podział obowiązków to podstawa! Umilcie sobie ten czas - odpowiednia muzyka w tle z pewnością doda potrzebnej do sprzątania energii. A na końcu... trzeba zadbać o wiosenny nastrój. Wiosennej atmosfery w mieszkaniu dodadzą kwiatki, nie tylko te wsadzone do wazonu, ale także te doniczkowe.

Warto pamiętać także o tym, że sprzęt kojarzony z porządkami wcale nie musi być nudy...

Autor: Ola Sztobryn