Data modyfikacji:

Wiosenne porządki – jak przeprowadzić je sprawnie w jeden dzień?

Nadchodząca Wielkanoc, a wraz z nią wiosna, to idealny moment na większe porządki. Jednak przede wszystkim to doskonała okazja do odświeżenia mieszkania, szafy i łóżek. Jak przeprowadzić wiosenne porządki szybko i skutecznie? Podpowiadamy, od czego zacząć i jak zaplanować taki dzień.

Gruntowne porządki kojarzą się z pracochłonnym zajęciem, na którego myśl od razu mamy ochotę wykręcić się od obowiązków. Na szczęście wiosennego sprzątanie wcale nie musi trwać długo. Jeśli regularnie porządkujemy mieszkanie wystarczy dodać kilka czynności, aby w pomieszczeniach zrobiło się bardziej świeżo i czysto.

Źródło: windowgrill.com.sg

Okna

Najlepiej zacząć z samego rana – zdejmijmy firany i zasłony, a następnie zabierzmy się za mycie okien. Pamiętajmy, aby przetrzeć też ramy, kinkiety oraz parapety. Jeśli mamy na oknach rolety je także należy odświeżyć – odkurzyć lub przetrzeć wilgotną szmatką. Założenie świeżych firan automatycznie zmieni klimat we wnętrzu. Na wiosnę możemy wybrać cieńsze tekstylia na okna, powiewne i delikatne firanki wpuszczą więcej światła do pomieszczenia.

Tekstylia

Koniecznie odświeżmy wszystkie narzuty, koce i poszewki na poduszki. Możemy je zmienić na bardziej wiosenne kolory lub po prostu uprać poprzedniego dnia i założyć czyste oraz pachnące po sprzątaniu. Do prania warto wrzucić także pokrowiec z materaca. Zmieńmy pościel w sypialni na lżejszą. Kanapę w salonie przeciągnijmy odkurzaczem, a dywany porządnie wytrzepmy i sprawdźmy czy nie przyda im się pranie.

Na grafice: 1. Firany Dekoria, 1119,90 zł; 2. Poszewka Eurofirany, 19 zł; 3. Poszewka Dekoria, 41 zł; 4. Kołdra letnia Notte Neve, 648 zł

Kurz

Zajrzymy we wszystkie zakamarki tak, aby usunąć nagromadzony kurz. Umyjmy szafę, półki oraz wszystko to, co się na nich znajduje. Przy okazji przyjrzyjmy się czy nie zgromadziliśmy zbyt dużo bibelotów i część usuńmy lub schowajmy. Odkurzmy również karnisze lamp, przestrzenie pomiędzy żeberkami grzejnika czy kratki wentylacyjne.

Łazienka i kuchnia

Porządnie umyjmy podłogi nie tylko w pokojach, ale także płytki w łazience i kuchni. W łazience dokładnie wyczyśćmy kafelki na ścianach i armaturę. Zajrzyjmy do szafki z kosmetykami oraz lekami, być może część z nich jest już po terminie przydatności. Podobny przegląd przeprowadźmy w szafkach kuchennych wśród produktów spożywczych. Wyłączmy lodówkę i umyjmy ją wodą z octem. Pomoże to odzyskać czystość, świeżość i neutralny zapach.

Źródło: flickr.com/Rubbermaid Products

Ubrania

Wiosenne porządki to także doskonały moment do przejrzenia garderoby. W pierwszej kolejności sprawdźmy, w jakim stanie są ubrania jesienno-zimowe. Zniszczone lub zużyte spakujmy i oddajmy, np.. potrzebującym, a te w dobrym stanie przenieśmy na wyższe półki lub spakować w specjalny pokrowiec. Zrobimy tym samym miejsce na wiosenno-letnią garderobę. Podobnie jak w przypadku odzieży zimowej przejrzyjmy stan lżejszych ubrań i od razu odrzućmy te, w których nie będziemy już chodzić. Przy okazji możemy sporządzić listę rzeczy do uzupełnienia w szafie.

Na grafice: 1. Pokrowiec Smart, 14,29 zł; 2. Pokrowiec Wenko, 69,90 zł

Kwiaty

Jeśli w mieszkaniu mamy duże, zielone rośliny nie zapomnijmy przetrzeć ich liści. Możemy też delikatnie przeciągnąć je tłuszczem, który sprawi, że będą błyszczeć i mniej przyciągać kurz. Wiosną warto także zadbać o kilka bukietów żywych kwiatów. To idealny akcent nowego sezonu i dopełnienie czystego, świeżego wnętrza.

Szeroki wybór tekstyliów do domu znajdziesz TUTAJ.

Autor: Kasia