Data publikacji:

Wrzos – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Wrzos to bardzo popularna roślina doniczkowa i ogrodowa, która, dzięki długiemu okresowi kwitnienia, stanowi wyjątkowo lubianą ozdobę balkonów, tarasów czy przydomowych grządek. Istnieje wiele odmian wrzosów, ich pielęgnacja i uprawa są jednak najczęściej do siebie zbliżone. Sprawdź, co warto wiedzieć o wrzosach, jaka ziemia im służy oraz jakie warunki powinno się im zapewnić, by cieszyły oczy co sezon, przez długie lata.
Wrzos

Wrzos – opis i charakterystyka rośliny

Wrzos pospolity lub zwyczajny (Calluna vulgaris) to roślina określana jako niska, osiągająca około 40–50 cm wysokości, krzewinka z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Można ją spotkać rosnącą dziko w lasach, na łąkach i polanach w całej Polsce, a także w wielu ogródkach i na balkonach. Wrzosy naturalnie występują w Europie, częściowo również w Azji, a nawet w niektórych regionach Afryki.
Wygląd wrzosu jest bardzo charakterystyczny i ciężko pomylić go z innym gatunkiem. Zbudowany jest z cienkich pędów oraz ciemnozielonych drobnych listków. Najbardziej rozpoznawalne są drobne kwiaty o dzwonkowatym kształcie i różowoliliowych lub jasnofioletowych barwach. W zależności od odmiany kwiatostany wrzosu mogą przybierać też biały, różowy lub czerwony kolor. Kwiaty są owadopylne, przez co podczas zazwyczaj obfitych kwitnień chętnie odwiedzają je pszczoły i inne owady.

Wrzos – odmiany

Wrzos przez swój urokliwy wygląd oraz stosunkowo prostą uprawę jest bardzo popularny wśród ogrodników i hodowców, którzy na przestrzeni lat stworzyli ponad tysiąc rodzajów wrzosu. Odmiany są bardzo różne, niektóre mocno do siebie zbliżone, a inne posiadające zupełnie inne cechy charakterystyczne. Do najważniejszych różnic należy wysokość, jaką może osiągnąć roślina w danym gatunku, kolor liści i kwiatów, termin kwitnienia oraz ogólna budowa i kształt krzewinki.
Do najpopularniejszych odmian wrzosów, podzielonych ze względu na kolor kwiatostanu, należą:
  • z różowymi kwiatami: Elsie Purnell, Peter Sparkes, Annemarie, Arabella, Wickwar Flame;
  • z fioletowymi kwiatami: Orange Queen, Cuprea, Mullion, Heidezwerg, Silver Knight, Boskoop;
  • z czerwono-różowymi kwiatami: Darkness, Allegretto, Carmen, Red Favorit;
  • z białymi kwiatami: Alba Praecox, Velvet Fascination, Spring Cream, White Lawn, Beoley Gold, Long White, Gold Haze.
Szeroki wachlarz różnych odmian wrzosów pozwala na takie dobranie uprawianych roślin, aby od lipca do października cały czas cieszyć się widokiem kolorowych, kwitnących krzewinek.

Wrzos – uprawa

Wrzosy w uprawie są mało wymagające i odporne na nieprzyjazne warunki atmosferyczne, takie jak mróz czy susza. Chcąc jednak, by przetrwały zimę, dobrze jest zapewnić im jasne i osłonięte od wiatru stanowisko. Są to rośliny lubiące słońce, jednak nie powinny być na nie bezpośrednio wystawione, zwłaszcza w okolicach południa, gdy promienie słoneczne są najmocniejsze. Jeśli wrzosy chcesz trzymać wewnątrz mieszkania, to pamiętaj, by postawić je daleko od kaloryferów, szczególnie gdy jeszcze nie przekwitły, a zaczął się już sezon grzewczy. Wrzos nie lubi bowiem długotrwałego suchego, ciepłego powietrza.

Jaka ziemia do wrzosów jest najlepsza?

Wrzosy dobrze rozwijają się w żyznej, próchniczej ziemi o kwaśnym odczynie (pH 3,5–5,5). Podłoże można wzbogacić sosnową korą, trocinami z drzew iglastych lub kwaśnym torfem.

Wrzos – pielęgnacja

Pielęgnacja wrzosów nie jest trudna, co sprawia, że roślina ta jest chętnie wybierana jako ozdoba tarasów czy balkonów, szczególnie w okresie jesiennym. Wystarczy znać podstawowe potrzeby wrzosów, ich wymagania, by zapewnić im długie życie.
Jak podlewać wrzosy? Najlepiej obficie, ale rzadko. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstawania szarej pleśni w ziemi i korzeniach, która nie wpływa na zdrowie wrzosu korzystnie. Pomimo tego, że krzewinki te nie lubią suchego powietrza, to nie należy ich zraszać, ponieważ przez to również może na roślinie pojawić się pleśń bądź szkodliwe grzyby. Przydatne może być zamontowanie kropelkowego systemu nawadniającego (tzw. linii kroplującej).

Jak sadzić i przesadzać roślinę?

W ogrodach wrzosy najlepiej jest sadzić we wrześniu, w grupach po kilkanaście sztuk, w odległościach około 20–30 cm od siebie. Po posadzeniu ziemię należy obficie podlać oraz wyłożyć ściółką z kory sosnowej, która zapobiegnie wzmożonemu parowaniu gleby. Wiosną gałązki warto przycinać, dzięki czemu po niedługim czasie pojawiają się liczne, bujne kwiatostany.
Uprawiając wrzosy w doniczkach, powinno się wybierać szerokie donice o średnicy minimum 15 cm. Nie muszą one natomiast być głębokie, ponieważ wrzosy nie mają bogato rozbudowanego systemu korzeniowego. Dobrze jest wybrać takie doniczki, w których wykonane są otwory odpływowe na dnie, zapobiegające zaleganiu wody i gniciu ziemi.
Chcąc rozmnożyć wrzosy, należy w lipcu lub sierpniu pobrać kilka pędów z rośliny i je ukorzenić. Jeśli umieścisz je w ciepłym i jasnym miejscu, wkrótce pojawią się korzenie i roślinkę będzie można wsadzić do ziemi (pamiętając o odpowiednim podłożu).

Wrzos – kwitnienie

Wrzosy kwitną w różnych miesiącach, w zależności od danej odmiany, jednak najczęściej jest to okres od lipca lub sierpnia do października. Niektóre, bardziej wytrzymałe rodzaje kwitną aż do czasu pojawienia się pierwszych przymrozków.

Wrzosy: wymagania

Podsumowując charakterystyczne dla wrzosów wymagania, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiednie, kwaśne podłoże, ponieważ ma ono duży wpływ na zdrowie rośliny. Warto też pamiętać o jasnym, ale nie nastawionym na ostre promienie słoneczne stanowisku oraz o rzadkim i obfitym podlewaniu. Spełniając te podstawowe wymagania wrzosów, można cieszyć się pięknymi, długo kwitnącymi okazami.
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!