Data modyfikacji:

Wskazówki, jak urządzić niezabudowany, mały balkon

Nasza Redakcja powraca z nową porcją pomysłów na aranżacje małych balkonów. Dziś mamy dla Was wskazówki, jak urządzić niezabudowany, mały balkon. Wspólnie szukajmy kreatywnych rozwiązań.

Nawet najmniejszy balkonik jest rarytasem dla mieszkańca bloku. Każdy posiadacz chciałby cieszyć się dobrze urządzonym kątem. Problem polega na tym, że przy tak niewielkim wymiarze trudno zaaranżować wygodne miejsce. O ile w przypadku balkonów zabudowanych mamy więcej możliwości ze względu na dodatkową powierzchnię ścian zewnętrznych, o tyle balkony niezabudowane mają dość ograniczony potencjał przestrzenny. Ich ustawność jest bardzo zawężona. Brak osłony od warunków atmosferycznych (o czym boleśnie przypominają nam ostatnio dość często występujące w naszym kraju wichury) stanowi kolejną przeszkodę.

Wydawać się może, że nie ma nadziei dla właścicieli mikrobalkonów. Ograniczony nie oznacza niemożliwy. Przestawiamy wskazówki, jak urządzić niezabudowany, mały balkon oraz kilka ilustrujących je inspiracji.

Źródło: alvhemmakleri.se; bloglovin.com

Punkt wyjścia

Balkony niezabudowane mogą być bardzo różne pod względem powierzchni i kształtu. Bardzo często spotykanymi balkonami (zwłaszcza w starym, wielkopłytowym budownictwie) są małe, krótkie balkony o szerokości niewiele większej od okna balkonowego (plan kwadrata). Drugim modelem są długie, ale wąskie balkony na planie prostokąta.

Drugim parametrem, jaki należy brać pod uwagę, jest rodzaj barierki: tu spotykamy się z barierkami murowanymi lub balustradami.

Trzecim - sam budynek, tzn. rodzaj elewacji, jej kolor i wykończenie, bliskość sąsiadów (okien, balkonów), obecność lub brak parapetu zewnętrznego.

Te właściwości techniczne, w połączeniu z naszymi potrzebami i aspiracjami aranżacyjnymi, pozwalają określić nam możliwe kierunki prac oraz opracować najbardziej optymalny dla nas system rozwiązań.

Jak chcesz korzystać z balkonu?

Urządzenie tak małych balkonów "na stałe" wymaga dokładnych kalkulacji. Ustal na początek, jak chciałbyś z niego korzystać (jak dotychczas z niego korzystałeś). Określenie oczekiwań wobec balkonu to cenna wskazówka podczas planowania wyposażenia.

Poszukaj mocnych stron swojego balkonu

Mocnymi stronami balkonu może być: jego usytuowanie na danej ścianie (np. od strony południowej), rodzaj barierki (murowana, żeliwna balustrada), kształt i/lub wielkość, wysokość (na którym piętrze), odległość od sąsiadów itp. Gdy znajdziesz pozytywy, znajdziesz też dla nich zastosowanie. Ale! Każdy kij ma dwa końce. Nie lekceważ słabych stron. Zawsze konfrontuj obie strony medalu.

Zadbaj o osłonę i intymność

Małe balkony mają swój urok, w szczególności zabytkowe balkoniki kamienic, z metalowymi barierkami. W ich przypadku radzimy pozostawić je w ich pierwotnej formie. Pozostałe niezabudowane balkony, których głównymi funkcjami będą wypoczynek i rekreacji, warto osłonić. Osłony mają kilka zastosowań: rekompensują brak ścianki, zapewniają nam intymność, odgradzając nas od wścibskich oczu sąsiadów i przechodzących pod balkonem obcych. Ponadto zabezpieczają wyposażenie przed zwianiem.

Źródło: http://www.apartmenttherapy.com; dropdeadgorgeousdaily.com

Osłona balustrady

Proponowane rozwiązania: płotek lub drabinka z deseczek (dodatkowo zyskujesz powierzchnię do montażu elementów wiszących), maty bambusowe, ozdobne osłony balkonowe.

Osłona - parawan (powyżej barierki)

Czasami ciężko zrelaksować się, wiedząc, że dookoła panuje zgiełk, sąsiadka rozwiesza pranie, a sąsiad dwa mieszkania dalej wychodzi na dymka. Parawan lub zasłonka pomogą Ci zasmakować spokoju.

Mikromeble na mikrobalkon

Małe balkony wymagają sprytnych rozwiązań. Wielkość i kształt mebli powinna być dopasowana do wymiaru balkonu. Dodatkowym atutem jest możliwość złożenia krzeseł i stolika, gdy zajdzie taka potrzeba. Warto wypróbować również trik z meblami wielofunkcyjnymi.

Zamiast mebli...

Kącik wypoczynkowy można urządzić na wiele sposobów, nawet bez mebli. Możesz zastąpić je poduszkami, kocami, matami, pufami czy...legowiskami dla zwierząt! Brzmi dziwnie? Otóż duże legowisko dla psa jest bardzo miękkie i wygodne, nie zbija się jak zwykłe poduszki, a dzięki wyższemu obramowaniu będziesz mieć podstawę do przygotowania oparcia (bez niego poduszki i siedzisko często się rozsuwają).

To wystrój tymczasowy. Ma swoje wady i zalety, jednak pozwala na elastyczne podejście do zagospodarowania Twojego balkonu.

Źródło: bloglovin.com; uredisvojdom.com

Wykorzystaj parapety i ściany pod oknem

W przypadku wąskich balkonów, ciągnących się na całej długości ściany z oknami możesz wykorzystać powierzchnię parapetów i ściany pod oknem. To dobre miejsce na zaplanowanie miejsca na stoliki i regały. Górna ich część mebla może działać jak przedłużenie parapetu, co automatycznie powiększy powierzchnię ustawną (otrzymasz dłuższy blat).

Kwiaty i światła

Małe ogródki, wiszące na barierkach kwiaty to najprostsza i jednocześnie przyjemna dla oka ozdoba sezonowa. Dzięki niej stworzysz kompozycję, która poprawi wizualny odbiór Twojego mieszkania. Inną stylową dekoracją są lampki. Dodatkowe oświetlenie zewnętrzne na stałe (elektryczne światełka oplatające balustradę) lub tymczasowe (świece, lampiony) umili Ci wieczory na balkonie.

Źródło: digthisdesign.net; bloglovin.com
Źródło: http://www.flickr.com/photos/gorgeoux/4897024997/; cdn.stylisheve.com; decorazilla.com

Postaw na kolor

Nic nie działa tak dobrze jak kolor.

Źródło: Lushhome.com
Autor: Cieplik