Data modyfikacji:

Wybieramy sofę do salonu - 6 najważniejszych zasad

Szukasz sofy idealnej? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań najważniejszego mebla do twojego salonu. Kilka złotych zasad pozwoli ci wybrać mebel, który nie tylko będzie ozdobą salonu ale też zapewni ci wypoczynek w komfortowych warunkach.

To zdecydowanie najważniejszy mebel w salonie. Bez dodatkowych foteli czy podnóżków można się obejść, ale bez sofy pokój dzienny zdecydowanie nie będzie spełniał swojej wypoczynkowej roli. Dlatego właśnie zanim zdecydujesz się na konkretną sofę, warto przygotować się do zakupu. Poznaj więc 6 najważniejszych zasad, dzięki którym wybierzesz sofę idealną.

Kształt sofy

Na pierwszy ogień idzie kształt sofy. Wiesz przecież, że obok klasycznych sof w sprzedaży znajdziesz jeszcze lewo- i prawostronne narożniki, do tego jeszcze dochodzą kanapy modułowe i sofy z funkcją sapania. Jaką wybrać? Która będzie najlepszym rozwiązaniem do twojego mieszkania?

Przede wszystkim przeanalizuj, w jakim układzie będzie stała sofa? Wybór miejsca docelowego dla mebla determinuje jego kształt. Pamiętaj, że sofa wcale nie musi stać pod ścianą – takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w niewielkich mieszkaniach. Jeśli jednak twoja strefa dzienna składa się z połączonej ze sobą jadalni, kuchni i salonu, kanapa zwrócona tyłem do jadalni może optycznie podzielić otwartą przestrzeń na strefy. Kształt mebla należy więc dostosować przede wszystkim do warunków lokalowych.

Pamiętaj też, że klasyczną kanapę łatwiej przestawiać, niż np. narożnik. Jeśli lubisz wnętrzarskie rewolucje i przemeblowania, zwykłą sofę łatwiej wkomponujesz w odnowioną aranżację, niż narożną, która stała w narożniku mieszkania. W takim przypadku warto postawić np. na kanapę modułową – jeśli co jakiś czas lubisz coś zmienić w stylizacji mieszkania, taki mebel będzie dla ciebie jak znalazł, gdyż łatwo dostosujesz jego układ do zmieniającego się wystroju wnętrza.

Rozmiar

Kolejnym krokiem, który przybliży cię do wyboru sofy idealnej, jest kwestia rozmiaru. Nie da się ukryć – ma on ogromne znaczenie. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie – czy kanapa będzie jedynym meblem wypoczynkowym w salonie? Jeśli nie zamierzasz dodawać z czasem kolejnej kanapy lub foteli, to właśnie sofa powinna pomieścić wszystkich domowników.

Wielkość kanapy musi być też oczywiście dostosowana do wielkości twojego pokoju dziennego. Jak to sprawdzić? Nie ma innej rady - miarka w dłoń i zacznij pomiary. Dobrym sposobem jest także odrysowanie rzutu z góry twojej wymarzonej kanapy np. na kartonach lub arkuszach tektury. W ten sposób będziesz mógł łatwo przekonać się, czy wybrane przez ciebie gabaryty mebla dobrze komponują się z wielkością salonu.

Pokrycie

Teraz przyszedł czas, aby pochylić się nad obiciem twojej kanapy idealnej. Zanim przeanalizujesz właściwości konkretnych materiałów obiciowych, zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów. Producenci zazwyczaj podają te wartości, więc nie będziesz musiał silić się na samodzielne analizy. Zwróć więc uwagę, na oznaczenia odporności na działanie promieniowania UV oraz na ścieranie. Dzięki temu będziesz mógł się zorientować, jak wytrzymałe jest obicie oraz czy nie spłowieje z czasem.

Kolor

Tu w zasadzie nie ma żadnych reguł, ponieważ kolor w pełni zależy od twoich własnych upodobań. Warto jednak pamiętać, że sofa jest meblem, który dominuje w stylizacji pokoju dziennego, więc jeśli zdecydujesz się na intensywną barwę, wybór ten pociągnie za sobą kolejne decyzje kolorystyczne.

Nie obawiaj się jednak jasnych barw – wciąż pokutuje u nas przeświadczenie, że kanapa powinna być ciemna, ponieważ jest to najpraktyczniejsze rozwiązanie. Fakt – na jasnym materiale widać zabrudzenia znacznie lepiej, niż na ciemnym, ale możesz zdać się na sprytne rozwiązania. Przykładowo takie tkaniny obiciowe, jak mikrofaza czy alcantara cechują się wytrzymałością i bardzo łatwym usuwaniem zabrudzeń.

 Rama

W poszukiwaniu sofy idealnej należy też bardziej zagłębić się w temat, a dokładniej bliżej przyjrzeć się ramie. Wszak mebel będzie stał w twoim salonie przez wiele lat – to tysiące wieczorów spędzonych na kanapie, domowe imprezy i spotkania towarzyskie. A jak dodasz do tego jeszcze skoki swojego dziecka (bo wiadomo, że żaden maluch nie może oprzeć się pokusie skakania po sofie) to wiesz już doskonale, że sofa powinna mieć solidną ramę.

Te, wykonane z drewna sosnowego, nie wyróżniają się wytrzymałością – montuje się je z reguły w najtańszych modelach, które prędzej, niż później odmówią współpracy. Lepszym rozwiązaniem są sofy osadzone na ramach metalowych lub tych wykonanych z twardego drewna np. dębowego lub bukowego.

Dodatkowe funkcje

Często podejmujesz gości? W twoim salonie nie może zatem zabraknąć sofy z funkcją spania. Do tego warto zwrócić uwagę, aby wybrany przez ciebie model miał dodatkowo wbudowany pojemnik na pościel. Dobrym rozwiązaniem są zagłówki o regulowanej wysokości – dzięki nim możesz dostosować oparcie głowy do swojej pozycji podczas oglądania filmów czy czytania książki: +10 punktów do wygody masz jak w banku. Wysuwany podnóżek może być z kolei dobrym pomysłem, jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce - w ten sposób unikniesz potrzeby zakupu dodatkowych akcesoriów jako oparcia dla nóg, co zabierałoby bezcenną przestrzeń.

Przeanalizuj swoje potrzeby i zastanów się, jakie funkcje powinna mieć twoja kanapa idealna. Warto poświęcić temu uwagę, ponieważ to właśnie sofa znajdzie się w centrum wydarzeń w twoim salonie.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny