Data publikacji:

Zapachy do domu. Nie tylko odświeżacze

Czy wiesz, że zapachy mają ogromny wpływ na nasz nastrój? W domach i mieszkaniach spędzamy większą część doby, dlatego warto zadbać, aby we wnętrzach unosiła się przyjemna woń. Dzięki temu poczujesz się w swoich progach jeszcze lepiej. Jeśli szukasz sposobu na trwały zapach do domu, zobacz kilka sposobów na ładny zapach w mieszkaniu.

zapachy do domu

Aromaterapia to sztuka znana od tysięcy lat. Chociaż brakuje naukowych dowodów na to, że pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, to bez wątpienia piękne zapachy korzystnie odbijają się na naszym samopoczuciu.

Sprawdź również, sposób na muszki owocówki.

Jak sprawić, aby w domu unosił się przyjemny zapach?

Ładny zapach w domu można uzyskać na kilka sposobów. Poniżej znajdziesz kilka trików na to, aby uzyskać przyjemny i trwały zapach do domu, a w kolejnej części dowiesz się, co zrobić, aby zminimalizować nieprzyjemne wonie.

Perfumy do tekstyliów

Zapachy do tkanin to świetny sposób, aby w twoim domu unosił się przyjemny aromat. Domowe tekstylia, takie jak poduszki dekoracyjne, zasłony, koce, narzuty i tapicerki, chłoną zapachy jak gąbka, dlatego warto rozpylać właśnie na nie aromatyzowane środki.

W sprzedaży znajdziesz wiele produktów tego typu. Z reguły powstają na bazie olejków eterycznych oraz alkoholu, więc jeśli szukasz sposobu na trwały zapach do domu, to może być świetne rozwiązanie.

Olejki eteryczne a zapach w domu

Świetne źródło pięknego zapachu, które możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów. Olejki eteryczne możesz dodać do zbiornika z wodą w nawilżaczu powietrza.

W efekcie mgła wodna wytwarzana przez urządzenie będzie dodatkowo nośnikiem przyjemnej woni, a ty upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu – poprawisz poziom wilgotności powietrza i sprawisz, że w domu będzie unosił się przyjemny zapach.

Na bazie olejków eterycznych możesz też przygotować własnoręcznie naturalne zapachy domu, np. w formie wspomnianych wcześniej perfum do tekstyliów. Wystarczy rozrobić je z wodą i odrobiną spirytusu oraz przelać do butelki ze spryskiwaczem. 

Kolejnym sposobem na wykorzystanie olejków eterycznych dla pięknego zapachu w domu to dodanie ich do domowych środków czyszczących. Jeśli stawiasz na ekologiczne rozwiązania i samodzielnie przygotowujesz np. preparat do mycia podłóg, do mieszaniny wystarczy dodać kilka kropli olejku, aby z posadzki unosiła się przyjemna woń.

Świece i woski zapachowe

Idealne uzupełnienie do zestawu zapachowego w domu. Wybierając świece zapachowe, zwróć nie tylko uwagę na rodzaj zapachu, jaki będą emitowały, ale też na pochodzenie składników.

Warto wybrać świece nasączone naturalnymi olejkami eterycznymi oraz wykonane z wosku pszczelego. Świece tego typu uznawane są za najzdrowsze, ponieważ w wyniku ich spalania w powietrzu nie unoszą się szkodliwe związki.

Dodatkowo możesz zdać się jeszcze na kilka mniej trwałych sposobów na piękny zapach w domu. Nic nie może się równać woni świeżo pieczonego ciasta. W okresie jesienno-zimowym możesz też postawić na naturalne dekoracje, które dodatkowo wydzielają przyjemną woń.

Kawałki pomarańczy naszpikowane goździkami sprawią, że w pomieszczeniu będzie unosić się miły zapach, który dodatkowo wywoła pozytywne skojarzenia związane ze świętami. Nie zapominaj też o bukietach świeżych kwiatów. Intensywny zapach wydzielają róże, piwonie, lilie czy frezje.

Ten zapachowy zestaw możesz uzupełnić jeszcze o pachnące kwiaty doniczkowe, np. jaśmin czy stefanotis.

Pozbądź się źródeł nieprzyjemnych woni

Zanim jednak zaczniesz stosować wszystkie wspomniane wcześniej triki na ładny zapach w domu, pozbądź się źródeł nieprzyjemnych woni. Pierwszym podejrzanym na liście jest naturalnie kosz na śmieci. Pamiętaj o regularnym usuwaniu odpadków i czyszczeniu opakowań przed wyrzuceniem.

Dobrym patentem na ładny zapach w domu i pozbycie się nieprzyjemnych woni, a raczej zniwelowanie ich rozprzestrzeniania, jest kosz z pokrywką. W sprzedaży znajdziesz modele wyposażone w filtry węglowe, które hamują nieprzyjemne zapachy wydobywające się z odpadków.

Kolejna rzecz na liście do zrobienia w trosce o ładny zapach w domu, to dobra wentylacja i częste wietrzenie. Czy wiesz, że w źle wentylowanych mieszkaniach utrzymuje się zwiększony poziom wilgotności powietrza, co prowadzi do pojawiania się pleśni oraz grzybów na ścianach?

To z kolei nie tylko przyczyna zaduchu, ale też realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego zadbaj o solidną wentylację, zwłaszcza w pomieszczeniach wilgotnych, czyli kuchni i łazience. Pamiętaj także o nawietrznikach, jakie powinny być zamontowane przy oknach – poza sezonem, gdy rzadziej otwieramy okna, to ważne źródła dopływu świeżego powietrza do domu. 

Podczas gotowania staraj się włączać pochłaniacz. Urządzenie powinno być dobrane do kubatury wnętrza i najlepiej, aby był to wyciąg odprowadzający zassane powietrze do instalacji wentylacyjnej.

Jak już wiesz, tekstylia bardzo chłoną zapachy, dlatego nieprzyjemne wonie, powstałe np. po przypaleniu obiadu, mogą na długo osiąść na domowych tkaninach. Jest to szczególnie ważne, jeśli twoje mieszkanie jest urządzone na planie otwartym, gdzie kuchnia, jadalnia i salon tworzą wspólną strefę dzienną. 

Na koniec warto wspomnieć jeszcze raz o roślinach doniczkowych. Ich obecność, co prawda, nie wpłynie na ładny zapach w domu, ale przyczyni się do poprawy jakości powietrza. Takie rośliny, jak skrzydłokwiat, zielistka czy dracena obrzeżona pobierają z powietrza szkodliwe związki i wiążą je do postaci obojętnej.