Data publikacji:

Sposób na muszki owocówki. Jak pozbyć się muszek owocówek?

Muszki owocówki to owady, które szczególnie naprzykrzają się nam wiosną oraz latem. Żywią się fermentującymi owocami i bardzo szybko się rozmnażają, przez co ciężko jest je zlikwidować. Jak pozbyć się muszek owocówek? Sprawdź nasze skuteczne sposoby!

sposób na muszki owocówki

Jak pozbyć się muszek owocówek?

Muszki owocówki to małe, latające owady odżywiające się fermentującymi owocami. Chyba każdy z nas spotkał je kiedyś w swoim domu, gdy chmarami obsiadały miski z truskawkami, jabłkami czy morelami. Mają ok. 2-3 mm długości i bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Jednorazowo owocówka może złożyć nawet 500 jaj. Dlatego właśnie tak trudno jest się ich pozbyć.

Skąd się biorą muszki owocówki? Mogą wlatywać do domu przez otwarte drzwi i okna, często również przynosimy ich larwy ze sklepu na owocach. Brzmi okropnie, prawda? Dlatego warto poznać metody na to, jak się ich pozbyć. Poniżej znajdziesz skuteczne domowe sposoby na muszki owocówki.

Sprawdź również domowe sposoby na komary na balkonie i tarasie.

Sposób na muszki owocówki – ocet jabłkowy

Pierwszym sposobem na to, jak się pozbyć muszek owocówek, jest zastosowanie octu jabłkowego. Wlej nieco produktu do płaskiej miseczki i zabezpiecz całość folią z małymi dziurkami. Zapach fermentujących jabłek zwabi owocówki, które wlecą do środka i utopią się w occie.

Pułapka na muszki owocówki – ocet i płyn do mycia naczyń

Aby zrobić domową pułapkę na owocówki, wlej do miski ocet winny lub jabłkowy i dodaj nieco płynu do naczyń. Muszki chętnie przylecą do miseczki zwabione zapachem octu, lecz zginą od spożycia płynu do naczyń.

Sposób na owocówki – pułapka z mleka i cukru

Kolejnym sposobem na to, jak zlikwidować muszki owocówki, jest przygotowanie pułapki z mleka i cukru. Zagotuj szklankę mleka z 2 łyżkami cukru. Dodaj do mikstury nieco pieprzu i przelej do miseczki. Owocówki przylecą, zwabione słodkim zapachem, a następnie utopią się w roztworze.

Co na muszki owocówki? Zapachowe świeczki

Owocówki można również zwabić za pomocą zapachowych świeczek. Muszki przylecą do nich i zginą pod wpływem ognia.

Jak się pozbyć muszek owocówek? Wino lub piwo

Kolejnym sposobem na owocówki jest wylanie do płaskiego naczynia nieco piwa lub wina – muszki powinny się w nim utopić. Całość można zabezpieczyć lekko folią, aby muszki na pewno nie wydostały się z pułapki.

Sposób na muszki owocówki – cytryna i goździki

Jak pozbyć się muszek owocówek za pomocą cytryny i goździków? Przygotuj dorodny owoc i powkłuwaj w niego goździki. Muszki nie znoszą ich zapachu, będą więc trzymać się z daleka.

Sposób na owocówki – owoce i folia

Aby zrobić domową pułapkę na owocówki, włóż do miski pokrojone owoce i zakryj całość folią. Ponakłuwaj ją w kilku miejscach i zostaw w kuchni. Muszki wlecą do miski z owocami, lecz nie wydostaną się ze środka przez malutkie dziurki.

Jak pozbyć się owocówek? Gorące powietrze

Owocówki można zwalczyć domowym sposobem za pomocą gorącego powietrza. Jeśli zauważysz, że muszki obsiadły miski z owocami, skieruj na nie gorący powiew, np. z suszarki. Wysoka temperatura powinna je zlikwidować.

Profesjonalna pułapka na muszki owocówki

Jeśli domowe sposoby okażą się nieskuteczne, zainwestuj w profesjonalną pułapkę na muszki owocówki lub inny środek ze sklepu. Sprawdzone specyfiki znajdziesz na Ceneo.pl. Dzięki nim z pewnością zwalczysz muszki owocówki i pozbędziesz się ich ze swojego domu.

Muszki owocówki – jak im zapobiec?

Aby muszki owocówki nie zadomowiły się w twoim mieszkaniu, musisz pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad – szczególnie wiosną i latem:

  • zakrywaj szczelnie kosz na śmieci,
  • zmywaj na bieżąco naczynia, zwłaszcza te po owocach,
  • trzymaj owoce w lodówce lub przykryte szczelnie kloszem,
  • zawsze zamykaj szczelnie słoiczki z dżemami, butelki z sokami czy alkoholem,
  • zainstaluj w oknach moskitiery.

Autorka: Olga Wacholc