Data modyfikacji:

Zasłony firany, a może rolety? Wybieramy okienne dekoracje

Mogą być największą ozdobą wnętrza, poprawiać jego proporcje lub chronić przed intensywnym słońcem. Niezależnie od funkcji, okienne dekoracje są niezbędnym wykończeniem aranżacji pokoju, a ich rodzaj powinien być dobrany do naszych potrzeb i upodobań.

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie aby przejść na stronę sklepu gdzie możesz go kupić.

Zasłony, firanki i rolety mogą tworzyć indywidualne okienne dekoracje lub występować wspólnie, by zgrabnie łączyć estetykę z funkcjonalnością. Przykładowo, zwiewne firanki z woalu, dodające miękkości minimalistycznym aranżacjom, sprawdzą się w parze z roletami, które zapewnią lepszy sen w nocy lub przytłumią dzienne światło. Na tej samej zasadzie decydujemy się na łączenie firanek oraz zasłon.

Klasyczna firana

Czym kierować się przy wyborze? Firany i zasłony są mile widziane we wnętrzach tradycyjnych i klasycznych, natomiast w nowoczesnych można ograniczyć się do rolet. Dekoracje okienne z tkaniny mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, takich jak ozdobny welur, delikatna organza czy drukowana bawełna, dzięki czemu można je dopasować do wnętrz różnego typu. Ze względu na wygodę, współczesne modele firanek wykańczają m.in. otwory, szelki i tunele na taśmę, dzięki którym nie trzeba męczyć się z żabkami.

Zasłona z tunelem

Rolety i żaluzje mogą być montowane bezpośrednio na ramie okiennej lub ścianie, więc ich szerokość powinna być dopasowana do wnęki. Przez wzgląd na ich konstrukcję, są właściwe jedyną dekoracją okienną, którą można zamontować w oknie na poddaszu. Rolety mogą być wykonane z wielu materiałów, różniących się stopniem przepuszczalności światła. Zakres kolorów jest praktycznie nieograniczony, a bogaty wybór wzorów podkreśla ich walory dekoracyjne.

Rolety w różnych wariantach

Okienne dekoracje mogą przybrać również mniej standardowe formy, na przykład paneli z listwą obciążeniową, które tworzą oryginalne obramowanie wnęki. Są mocowane na karniszu, więc można swobodnie je przesuwać, a w zależności od szerokości (i liczby), mogą pełnić funkcje typowo dekoracyjne lub praktyczne. Innym pomysłem są firany wykonane ze sznurków lub koralików, które przyciągają wzrok oryginalnym wykończeniem.

Firana dekoracyjna

Wybierając okienne dekoracje, warto pamiętać, że tkaniny w jasnym kolorze dają efekt optycznego powiększenia, a na małych przestrzeniach lepiej zrezygnować z ciężkich, pluszowych kotar i zasłon, które mogą je przytłoczyć. Karnisze muszą być szersze od wnęki okiennej o około 20-30 cm z każdej strony, dzięki czemu tkanina będzie się ładnie układać.

Różne rodzaje karniszy

Firany i zasłony nie powinny kończyć się wyżej niż 1-2 cm nad podłogą, ale w większych pomieszczeniach mogą wręcz na niej leżeć, co daje niezwykle szykowny efekt, jeśli materiał ładnie się układa. Styl i kolorystyka powinny współgrać z wnętrzem, ale tylko od nas zależy, czy zrobimy to na zasadzie dopasowania czy kontrastu.

Autor: Kasia Szulik