Data modyfikacji:

Jak zawiesić telewizor na ścianie?

Telewizor na ścianie nie tylko oszczędza miejsce na komodzie lub półce, ale również świetnie się prezentuje. Na rynku znajdziemy szereg uchwytów i stelaży, które pomogą zamocować go bez trudu.

Do wyboru metody mocowania konieczna jest znajomość odpowiednich parametrów sprzętu. To, gdzie i jak powiesimy telewizor wiąże się przede wszystkim z jego wagą. Jeśli mocujemy go na zwykłej ścianie, wystarczą klastyczne kołki, jednak w przypadku tych kartonowo-gipsowych konieczne są specjalne kołki rozporowe z metalu. Ich rozmieszczenie trzeba dopasować do otworów montażowych, zazwyczaj znajdujących się z tyłu każdego płaskiego telewizora. W zależności od modelu, odległość między otworami wynosi 200, 400 lub 600 milimetrów.

Trzeba również pamiętać, że zamocowanie telewizora na ścianie komplikuje kwestia wystających kabli. Najlepszą metodą ich maskowania jest przeciągniecie przewodów przez ścianę, co wymaga specjalnego przygotowania już na etapie projektowania pomieszczenia. Jeśli nie chcesz murować i kuć, zaopatrz się w maskownicę do kabli, czyli estetyczny panel, który je ukryje.

Maskownice są sprzedawane osobno lub w zestawie z uchwytem na telewizor, w którego skład może wchodzić również niewielka półka na płyty czy odtwarzacz DVD. Dodatkowym elementem dekoracyjnym maskownicy może być np. podświetlenie LED.

Ultrapłaski uchwyt na telewizor

Standardowe mocowania utrzymują telewizor w jednej pozycji, ale w sklepach znajdziesz też uchwyty z możliwością regulacji kąta jego nachylenia, często sterowane pilotem. Jeśli chcesz, by telewizor był widoczny z różnych zakątków pomieszczenie, warto rozważyć zakup wyciąganego uchwytu który zmienia położenie ekranu, przesuwając go na boki, w górę i w dół.

Oczywiście, im bardziej zaawansowany jest uchwyt na telewizor, tym wyższa będzie jego cena. Podstawowe zestawy uchwytów można kupić już za 50 złotych, ale te posiadające dodatkowe funkcje mogą kosztować nawet ponad 1000 złotych.

Autor: Kasia Szulik