Data modyfikacji:

Zestaw kina domowego - krok po kroku

Kino w domu? Dzisiaj wszystko jest możliwe. Wrażeniami z sali kinowej można się cieszyć także w przestrzeni prywatnej. Wszystko za sprawą zestawów kina domowego, które cieszą się dużą popularnością. Jak dobrze wybrać taki sprzęt?

Domowe kino - najważniejsze kwestie

Zalet posiadania kina domowego bezprzewodowego czy przewodowego jest wiele. Film na życzenie, seans bez konieczności wychodzenia z domu, bez dzwoniących telefonów i szeleszczących papierków. Aż w końcu bez spóźnialskich, którzy wchodzą na dobre kilka minut po rozpoczęciu projekcji. To tylko niektóre z zalet.

Na wstępie należy zdać sobie sprawę, z czego składa się zestaw kina domowego. Rzecz podstawowa - ekran. Może nim być telewizor LCD, plazmowy lub projektor multimedialny. W przypadku telewizorów ważne są kwestie takie jak: wielkość – minimum 28 cali, duży kąt patrzenia oraz szerokoformatowy ekran. Telewizory plazmowe są najdroższym rozwiązaniem, ale także gwarantem najlepszej jakości obrazu i dźwięku. Z drugiej strony coraz większą popularnością cieszą się projektory. Osoby, które decydują się na zakup takiego sprzętu muszą pamiętać o tym, że potrzebne jest zaciemnione pomieszczenie, a także odpowiednie miejsce, czyli duża ściana bez  elementów takich jak obrazy, ramki ze zdjęciami lub półki. Wówczas taki zakup ma sens. 

Kolejnym, kluczowym elementem każdego zestawu kina domowego jest odtwarzacz DVD. To właśnie on gwarantuje wizję, ale także dźwięki. Do prawidłowego odbioru głosu, oprócz odtwarzacza, potrzebny jest dekoder, który pomaga przetworzyć dźwięk z wersji cyfrowej na analogową. Dźwięk otaczający, czyli wielokanałowy, sprawia, że możemy poczuć się jak w kinie. 

Ważnym elementem są głośniki. Żeby osiągnąć pożądaną, wysoką jakość dźwięku musi być ich co najmniej pięć. Najczęściej są to trzy kolumny przednie i dwie tylne. Koneserom i posiadaczom nieco grubszego portfela poleca się zestawy z większą ilością kolumn.  Przy zakupie warto sprawdzić, czy zestaw jest wyposażony w subwoofer, czyli głośnik pozwalający na emisję niskich tonów. Istotna jest wielkość głośników. Osoby, które zamierzają wykorzystywać sprzęt nie tylko do oglądania filmów, ale także do słuchania muzyki, muszą pomyśleć o zestawie z głośnikami o jednakowej wielkości. Jeżeli natomiast zestaw ma służyć głównie jako kino domowe, zaleca się głośniki o różnej wielkości.

Producenci dbają nie tylko o odpowiednie parametry, gwarantujące wspaniałą jakość obrazu i dźwięku, ale także o kwestie wizualne. Wystarczy zerknąć...

Autor: Ola Sztobryn