Data modyfikacji:

Jaka jest najlepsza ziemia pod trawnik? Sprawdź, o czym należy pamiętać przy wyborze

Chcesz założyć piękny trawnik, który stanie się efektowną wizytówka twojego ogrodu? Zanim zabierzesz się za wysiewanie nasion lub układanie trawy w rolkach, zobacz, jaka ziemia pod trawnik będzie najlepszym wyborem. Musisz wiedzieć, że odczyn gleby oraz jej struktura mają bardzo duży wpływ na kondycję murawy.
ziemia pod trawnik

Jaka jest najlepsza ziemia pod trawnik?

Trawniki z reguły stanowią pokaźną część naszych ogrodów. Dobrze wypielęgnowana i równo przystrzyżona trawa może prezentować się równie efektownie, jak ozdobne nasadzenia, dekoracyjne rabaty czy inne elementy urozmaicające działkę. Niestety, piękny trawnik wymaga nieco przygotowań oraz systematycznej pielęgnacji. Nie wystarczy wiedzieć, kiedy siać trawę. Zacznij od podstaw, czyli od odpowiedniej ziemi pod trawnik.
Aby przekonać się, czy ziemia, na której chcesz założyć trawnik, nadaje się do tego celu, na początek należy zbadać jej pH. Możesz łatwo wykonać to zadanie za pomocą testera zwanego kwasomierzem. To dość prosta procedura, która nie wymaga skomplikowanych przygotowań.
Prawidłowe pH gleby, które zapewni dobry wzrost trawy, mieści się w przedziale między 5,5 a 6,5. Jeśli wskazany na kwasomierzu wynik informuje, że ziemia jest zbyt kwaśna, należy przeprowadzić wapnowanie. Zabieg ten nie tylko poprawia pH ziemi, ale również przyczynia się do poprawy jej struktury. Z kolei jeśli wynik wskazuje na zasadowy odczyn gleby, możesz ją łatwo zakwasić, stosując nawozy zakwaszające lub dodając do ziemi domieszkę torfu.
Jeśli zakładasz trawnik na niewielkiej powierzchni i chcesz rozprowadzić w tym miejscu dobrej jakości ziemię, warto zdać się na gotowe mieszanki w workach. To wygodne rozwiązanie, ponieważ ziemia tego typu jest z reguły wzbogacona o nawozy oraz ma właściwy odczyn. Z kolei jeśli twoja działka ma pokaźne rozmiary, a co za tym idzie, również przyszły trawnik będzie spory, dobrym pomysłem może być zamówienie kilku wywrotek humusu lub czarnoziemu.

Oczyszczanie ziemi pod trawnik

Jeśli już wiesz, jaki rodzaj gleby dobrać do trawnika, zastanówmy się, jak przygotować miejsce, w którym wysiejesz trawę. Pierwszy etap zakładania trawnika to oczyszczenie podłoża. Ziemię należy przekopać na głębokość około 25 cm oraz oczyścić ją z chwastów i kamieni, które mogłyby utrudnić ukorzenianie się nowej murawy.
Na tym etapie warto również zadbać o dosypanie do podłoża piasku. Dzięki niemu podłoże nie będzie się z czasem za bardzo zbijać, a nawozy i wilgoć będą łatwiej wnikać w głąb trawnika i w efekcie zasilać korzenie. Na oczyszczonej ziemi wzbogaconej o domieszkę piasku można następnie rozprowadzić zasadnicze podłoże pod trawnik.

Zakładanie trawnika – o czym trzeba pamiętać?

Poza doborem odpowiedniej gleby i oczyszczeniem ziemi pod trawnik, trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach, dzięki którym trawnik szybko zamieni się w piękny, zielony dywan.
  • Nawożenie trawnika przed wysiewem – zanim zabierzesz się za zakładanie trawnika, dobrym pomysłem jest zasilenie podłoża w składniki pokarmowe, dzięki którym trawa szybciej wzrośnie i ukorzeni się. Do nawożenia przed wysiewem stosuje się preparaty o przedłużonym działaniu.
  • Wyrównanie i wałowanie – gdy ziemia zostanie już zasilona nawozem, możesz przystąpić do jej wyrównywania. Zadbaj o to, aby na gruncie nie pozostały nierówności i zagłębienia, ponieważ w przyszłości mogą być dużym utrudnieniem podczas koszenia trawy.
  • Jak widzisz, aby uzyskać spektakularny efekt w postaci pięknego i gęstego trawnika wokół domu, trzeba solidnie się przygotować do jego założenia i pielęgnacji. Warto włożyć nieco trudu w te działania, ponieważ w ich rezultacie twoja działka będzie prezentować się znakomicie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Redakcja Ceneo