Data modyfikacji:

Zmień ścianę w efektowną galerię – 5 kroków do kompozycji idealnej

Nie rzucaj grochem o ścianę – stwórz na niej efektowną galerię. Plakaty i ramki na zdjęcia wiszące to świetny sposób, aby nadać ścianom niebanalny charakter. Oto 5 najważniejszych wskazówek, które pomogą ci zamienić niezagospodarowaną dotychczas powierzchnię w wyjątkową galerię ścienną.

Ściany mogą przysporzyć sporo aranżacyjnych zagwozdek. Gdy już wybierzesz idealny kolor farby lub tapetę, jakimi pokryjesz ich powierzchnię, stajesz w obliczu kolejnych wyzwań. Bo przecież na ścianie należałoby coś powiesić. Najprostszym sposobem na dekoracje ścian są plakaty, obrazy i grafiki. Musisz jednak uważać – ramki na zdjęcia należy wieszać na ścianie wedle pewnego planu. W przeciwnym razie, chaos zatrze całe wrażenie i pogrąży twoje starania. Dlatego jeśli chcesz, aby galeria ścienna w twoim domu przyćmiła najlepsze światowe wystawy, przekonaj się o czym pamiętać, dobierając tego typu dekoracje ścian.

Galeria ścienna – wybór miejsca

O powodzeniu projektu „galeria ścienna” w twoim domu, decyduje przede wszystkim miejsce, w którym zawisną plakaty na ścianę oraz ramki na zdjęcia. Dlatego dobrze zastanów się, gdzie chcesz powiesić obrazki. Sprawdzonym miejscem jest powierzchnia nad kanapą, ściany okalające klatkę schodową, czy miejsce nad łóżkiem. Galeria ścienna będzie też idealną ozdoba pokoju dziecięcego.

Gdy już wybierzesz docelowe miejsce, zastanów się, czy plakaty na ścianę mają zajmować całą jej powierzchnię, czy jedynie część. Kolejnym elementem, który powinieneś przemyśleć to to, z jakiego miejsca i jakiej pozycji będziesz najczęściej spoglądać na swoją galerię. Od tego zależy np. wysokość na jakiej należy przytwierdzić ramki na zdjęcia.

Motyw przewodni – łącz, mieszaj, miksuj

Dobierając dekoracje ścian kieruj się motywem przewodnim. Jeśli twoja galeria ścienna będzie spójna, a poszczególne plakaty na ścianę czy zdjęcia będą się ze sobą harmonijnie łączyć, efekt końcowy z pewnością będzie zadowalający.

Dlatego wybierz tematykę obrazków. Może to być np. natura. Nie oznacza to jednak, że masz wybierać bardzo podobne do siebie grafiki. Stawiaj raczej na różnorodne interpretacje. Możesz wybrać zdjęcia pięknych drzew, lasu czy krajobrazu i uzupełnić je o plakat typograficzny, w którym np. inicjał pierwszego wyrazu będzie zdobiony motywem florystycznym. Możliwości jest bardzo wiele, dlatego łącz różne plakaty i z wyczuciem miksuj ze sobą style.

Nie tylko ramki i obrazki

W czym tkwi największa siła galerii ściennych? W umiejętnym połączeniu różnorodności. W związku z tym, aby twoje dekoracje ścienne były jeszcze ciekawsze, postaw nie tylko na ramki i obrazki, ale też dodatkowe ozdoby. W układ galerii ściennej możesz wpleść wiszące lustro, drewniane litery, czy nawet doniczkę wiszącą z rośliną. Tego typu dodatki urozmaicą całą kompozycję i dodadzą jej niebanalnego charakteru.

Zacznij od testów

Zanim złapiesz za młotek lub wkrętarkę i przygotujesz w ścianie otwory pod kołki, na których zawiesisz dekoracje ścian, przetestuj wybrany układ. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to ułożenie oprawionych już ramek na zdjęcia oraz pozostałych dekoracji na podłodze. W ten sposób możesz się przekonać czy plakaty na ścianę, obrazki i reszta kompozycji dobrze do siebie pasują. Gdy już osiągniesz najlepszy układ, zrób zdjęcie i zmierz odległości pomiędzy poszczególnymi częściami. To pozwoli Ci łatwo odwzorować całość na ścianie.

Drugim sposobem na przetestowanie układu ramek na zdjęcia i dekoracji ścian jest odrysowanie ich kształtu i wielkości na szarym papierze. Następnie wystarczy te odpowiedniki wyciąć i przykleić do ściany taśmą malarską. Dzięki temu możesz lepiej przekonać się, jak wybrana kompozycja prezentuje się na ścianie oraz czy dobrze współgra z pozostałymi elementami wystroju pomieszczenia.

Mocowanie

Ostatnim elementem wnętrzarskiej układanki, jaką jest galeria ścienna, jest mocowanie plakatów na ścianę. Możesz to zrobić metodą tradycyjną, czyli wywiercić otwory za pomocą wiertarki, a następnie osadzić w nich kołki rozporowe. To solidne rozwiązanie, które gwarantuje, że twoja galeria będzie solidnie przymocowana.

Nie polecamy wbijania w ścianę gwoździ, ponieważ zazwyczaj przebijają się one jedynie przez warstwę tynku i nie osiadają w solidnym podłożu, jakim są elementy konstrukcji ściany np. cegły. W związku z tym mogą łatwo wypadać, krusząc przy okazji tynk.

Jeśli chcesz z kolei przytwierdzić swoją galerię ścienną w nieinwazyjny sposób, możesz zdać się na taśmy samoprzylepne lub specjalne masy mocujące. Musisz jednak pamiętać, że mają one pewne ograniczenia i mogą się nie sprawdzić zwłaszcza w przypadku bardzo dużych i ciężkich ramek.

O czym jeszcze warto pamiętać przy wieszaniu plakatów na ścianę? Miej przy sobie metrówkę i poziomicę. Dzięki tej pierwszej sprawdzisz odległości pomiędzy poszczególnymi elementami kompozycji – nawet jeśli wybierzesz niesymetryczny układ, warto mierzyć odstępy, aby uzyskać założony efekt. Z kolei dzięki poziomicy zyskasz pewność, że wszystkie ramki i obrazki wiszą idealnie prosto.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny