Data publikacji:

Zrób sobie shelfie, czyli jak stylizować półki?

Shelfie to trend, który swój początek zawdzięcza Instagramowi. To w zasadzie wnętrzarska odpowiedź na selfie, czyli autoportret robiony z ręki. Tym razem jednak w centrum zainteresowania znajdują się pięknie wystylizowane półki. Jak zrobić shelfie idealne? Co powinno znaleźć się na twojej półce, aby wyglądała naprawdę designersko? Garść wskazówek znajdziesz poniżej.

Ustalmy coś na wstępie. Shelfie nie ma nic wspólnego z półkami ściennymi uginającymi się pod ciężarem książek (mole książkowe – wybaczcie!) ani wypełnionymi po brzegi bibelotami i ozdobami. W shelfie nie chodzi bowiem o miejsce do przechowywania tylko o przestrzeń do stylizacji. W takim wydaniu półka ścienna nieco traci swoją praktyczną funkcję, a staje się polem do aranżacyjnego popisu. Przejdźmy jednak do konkretów.

Shelfie idealne, czyli co powinno znaleźć się na twojej półce?

Tak naprawdę prawie wszystko. Prawie, bo chodzi oczywiście o estetyczne przedmioty. Ceramika, szklane ozdoby, dekoracje wykonane z metalu oraz drewna czy wreszcie doniczki z kwiatami oraz ramki z obrazkami. Półki ścienne, które posłużą ci do wykonania shelfie powinny eksponować ciekawe dekoracje. Możesz je potraktować jako swoją prywatną domową wystawę – umieść tam zatem te przedmioty, które najbardziej ci się podobają. Jeśli masz w domu kolekcję niewielkich dzieł sztuki czy produktów rękodzielniczych, za którymi dodatkowo stoi ciekawa historia, to połowę sukcesu z shelfie masz już za sobą.

Ważne jest, aby zróżnicować kompozycję. Niewielkie dekoracje możesz zestawiać ze wspomnianymi już szklanymi pudełkami, do których np. włożysz lampki led na druciku. Świetną alternatywą dla nich może być popularny light box z literami, z których ułożysz krótki napis czy motto. W ciemno możesz stawiać na oprawione w ramki plakaty czy grafiki, które po prostu ustawisz na półce i oprzesz o ścianę.

Ciekawy efekt uzyskasz również, różnicując stare i nowe dodatki. Chodzi oczywiście o zestawianie ze sobą nowych przedmiotów i np. pamiątek rodzinnych lub bibelotów kupionych na pchlich targach. Kontrast między nimi świetnie podkreśli wyjątkowość stylizacji.

Półki wiszące – aranżacyjna zabawa na całego

Powiedzenie, że diabeł tkwi w szczegółach, sprawdza się w aranżacji wnętrz, jak nigdzie indziej. A w przypadku shelfie szczególnie. Bo jeśli twoje półki wiszące mają wyglądać naprawdę ciekawie, musisz jeszcze nieco zróżnicować poziom, na jakim znajdują się dekoracje. O co chodzi? O wyeksponowanie tych najciekawszych. W tym pomogą ci książki lub kolekcjonowane magazyny – ale tylko kilka – wszak jak już ustaliliśmy, na shelfie półki ścienne nie mogą się uginać pod ciężarem woluminów.

Ale do rzeczy! Ułóż kilka książek czy czasopism w niewielki poziomy stos. Jeśli postawisz na książki dobrą opcją jest zwrócenie ich tak, aby grzbiet skierowany był do ściany. W takim układzie, gdy między okładkami widoczny będzie blok książek, kompozycja będzie prezentować się spójniej. Na takim stosiku książek możesz teraz ustawić swój ulubiony wazon, ceramiczną dekorację czy inną ozdobę, która zaskarbiła sobie szczególne miejsce w twoim sercu. Dzięki temu zabiegowi nie tylko ten konkretny przedmiot zostanie wyeksponowany, ale cała półka ścienna będzie prezentować się znacznie lepiej.

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o technicznych aspektach samego shelfie, czyli zdjęcia, jakie wrzucisz na Instagram. Zanim sfotografujesz swoje wystylizowane półki wiszące, zaczekaj na odpowiednie światło. Najlepiej robić zdjęcia w świetle dziennym, ale zadbaj o to, aby było ono miękkie. Zbyt intensywne promienie słoneczne padające na twoje półki ścienne stworzą nieestetyczne cienie.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny