Ten piękny dywanik łazienkowy wymaga dość sporo czasu i mnóstwo zapału, jednak efekty są tego warte. Dywanik bez problemu możecie prać, choć najlepiej jest to robić ręcznie. By upewnić się, ze po każdym użyciu całkowicie wysycha, powieście go na skraju wanny, umywalki czy kosza na pranie, by mu to nieco ułatwić. Ten uroczy dywanik łazienkowy w Waszych ulubionych kolorach będzie prawdziwą ozdobą każdej łazienki i wzbudzi zachwyt i podziw wśród Waszych gości.
- 2 motki przędzy włókienniczej uzyskiwanej z recyklingu resztek materiałowych (np. Fabric Yarn, Zpagetti) w wybranym kolorze
- 2 motki przędzy włókienniczej uzyskiwanej z recyklingu resztek materiałowych (np. Fabric Yarn, Zpagetti) w innym, pasującym do poprzedniego kolorze
- kolorowy sznurek bawełniany
- nożyczki
- 31 gwoździ
- młotek
- 2 klipsy lub klamerki do bielizny
- drewniana deska, z której stworzycie krosienkę
Przełóżcie koniec przędzy pomiędzy palcem serdecznymi i małym, a następnie owińcie go dookoła małego palca i pod palcem serdecznym. Następnie owińcie przędze dookoła Waszego środkowego palca, potem pod i dookoła palca wskazującego, pod palcem środkowym i dookoła palca serdecznego. W ten sposób stworzyliście dwa pierwsze rzędy warkocza.
Owińcie przędze dookoła małego palca, pod palcem serdecznym, dookoła środkowego palca, pod i dookoła palca wskazującego i z powrotem pod środkowym placem i dookoła palca serdecznego. W tym miejscu pozwólcie przędzy swobodnie zwisać. W ten sposób stworzyliście rząd trzeci czwarty.
Połóżcie kciuk na górze końcówki przędzy, by upewnić się, że nie ucieknie podczas dalszej pracy. Drugą ręką pociągnijcie dolny rząd na małym palcu do góry, na czubek palca. Koniec przędzy będzie częścią tego pociągniętego rzędu. Trzymajcie mocno. Przesuńcie palec serdeczny i pociągnijcie dolny rząd na tym palcu w górę, na czubek palca. To samo zróbcie z środkowym palcem.
Zegnijcie palce delikatnie w dół, by ułatwić Wam ciągnięcie rzędów ku górze.
Dodajcie dwa kolejne rzędy, przez owinięcie małego palca długim końcem przędzy, przewińcie ją pod palcem serdecznym, dookoła palca środkowego, pod i dookoła palca wskazującego, potem z powrotem pod palcem środkowym i dookoła palca serdecznego. Następnie powtórzcie opisany w kroku 3 proces pociągania nowego dolnego rzędu do góry i nad nowym górnym rzędem. Pociągnijcie końcówkę przędzy na tył Waszej dłoni i pociągnijcie ją w dół tak, by stworzyła trochę miejsca, w którym później zawiążecie supeł.
Powtarzajcie proces przewlekania i pociągania, tworząc kolejne rzędy warkocza tak długo, aż osiągnie on pożądaną przez Was długość (aż wykorzystacie oba motki).
Gdy osiągniecie planowaną długość zakończcie warkocz przez ucięcie ok. 15 cm ogonka i przeplecenie jej przez każdą pętelkę na każdym palcu. Potem pociągnijcie ją mocno.
Zawiążcie supeł, by zabezpieczyć każdy koniec warkocza.
Powtórzcie ten proces z przędzą w drugim kolorze.
Na górze przygotowanej drewnianej deski przybijcie 15 gwoździ, pozostawiając ok. 2,5 cm przerwy między poszczególnymi gwoździami. Następnie odmierzcie ok 7,5-8 cm w dół od i przybijcie następne 16 gwoździ, które również będą rozmieszczone równomiernie. Starajcie się tworzyć proste linie, choć nie musi być to perfekcyjne. Jeśli chcecie możecie wykorzystać w tym kroku ołówek i linijkę, by wszystko równo odmierzyć.
Na tak stworzonej krosience przeplećcie bawełniany sznurek. Zacznijcie od dolnego rzędu z jego lewej strony, tworząc dużą pętelkę przez którą ze swobodą będziecie mogli przewlekać co najmniej dwa rzędy wątku. Następnie owińcie resztę sznurka przez każdy z gwoździ, raz w rzędzie górnym, raz w dolnym – tworząc zygzakowaty kształt. Nie chcecie, by sznurek był zbyt napięty, jednak nie może też wypaść z krosna, gdy lekko go dotkniecie.
Na jeden pasek koloru na dywaniku łazienkowym potrzebne nam będzie około 6 rzędów warkocza, przeplecionych przez krosno. Odmierzcie więc tą długość i dodajcie ok. 20 cm zabezpieczenie. Następnie przetnijcie warkocz w tym miejscu. Następnie delikatnie oddzielcie odcięte końce, rozplątując je z poszczególnych pętelek, uzyskując ok. 7,5 cm luźnego ogonka przędzy. Przewińcie ten kawałek przędzy przez poszczególne pętelki, a na końcu zawiążcie podwójny supeł, dla asekuracji. Powtórzcie z drugą częścią warkocza.
Powtórzcie cały proces na drugim kolorowym warkoczu.
Przywiążcie koniec pierwszej części warkocza do zewnętrznego rzędu osnowy, którą stworzyła pętelka w dolnym prawym rogu krosna. Zacznijcie tkać z lewej strony krosna, przekładając warkocz przędzy dopóki nie dojdziecie do lewej strony krosna. Pętelka na końcu tego rzędu będzie służyła jako dwa rzędy wątku. Przeleczcie przędze przez oba, zanim zaczniecie drugi rząd, by upewnić się, ze wszystko pozostanie w miejscu i nie rozpadnie się, gdy ściągniecie dywanik łazienkowy z krosna.
Tkajcie warkocz ponownie w prawą stronę, upewniając się, że miejsca, w których warkocz jest nad i pod bawełnianym sznurkiem są przeciwne do rzędu pod spodem. W ten sposób stworzycie prosty splot i jednocześnie nie zakryjecie całkowicie kolorowego bawełnianego sznurka, który podkreśli urok dywanika. Podczas tkania utwórzcie z warkocza łuk, to pozwoli Wam na stworzenie nadmiarowej ilości przędzy w rzędzie, w ten sposób dywanik nie będzie zbyt ściśnięty i nie zyska kształtu klepsydry.
Delikatnie przesuwajcie łuk z przędzy w dół, zaczynając od środka a następnie po bokach. Używajcie w tym celu palców, tworząc wzór długości fali. Następnie pociągnijcie go w dół tak, by połączył się z pierwszym rzędem warkocza.
Kontynuujcie, aż uzyskacie sześć rzędów. Następnie upewnijcie się, że luźny koniec przędzy przywiązaliście do zewnętrznego rzędu osnowy, zanim wciśniecie go w dół na miejsce. Zajmiemy się tymi ogonami później.
By zacząć kolejny pasek koloru po prostu powtórzcie cały proces opisany w powyższych czterech krokach. Upewnijcie się, że przywiązaliście luźny koniec przędzy do zewnętrznego rzędu, zanim zaczniecie pracę. Przywiążcie go również podwójnym węzłem do luźnego kawałka przędzy poprzedniego warkocza, by ułatwić im połączenie się ze sobą i zapobiec ich rozdzieleniu po zdjęciu dywanika łazienkowego z krosna. Schowacie ten fragment z tyłu dywanika, gdy ściągniecie go z krosna.
Gdy skończycie ostatni rząd, owińcie luźny kawałek przędzy dookoła zewnętrznego rzędu osnowy i zawiążcie go przez pętelkę kilka centymetrów za podwójnym węzłem. To sprawi, że mimo supełków, dywanik będzie wyglądał bardzo schludnie i estetycznie.
Zaczynając od zewnętrznej krawędzi, delikatnie unieście pierwszy bawełniany sznurek z gwoździa i zawiążcie na nim supeł, tak by ułożył tuż przy ostatnim rzędzie dywanika. Zróbcie to samo z kilkoma kolejnymi sznurkami, po czym przerzućcie się na drugą stronę krosna, by upewnić się, że dywanik łazienkowy nie będzie skrzywiony. Następnie możecie odciąć zwisające części sznurków, lub schować je pod spód rozłożonego na podłodze dywanika.
Gotowe!