Data publikacji:

Żyrandol do salonu. Jaki wybrać? Nowoczesny, klasyczny, a może elegancki?

Błyskawiczny sposób na efektowny salon? Żyrandol. Nic tak nie przykuwa uwagi jak on. Najbardziej banalne wnętrze  w PRL-owskim bloku nabierze z nim charakteru. 

żyrandol w salonie

Czym kierować się wybierając żyrandol do salonu?

Najważniejsza zasada  w doborze żyrandola to proporcje. W dużym wnętrzu żyrandol nie może być za mały, a w małym – za duży. I to właściwie wszystko, jeśli chodzi o reguły. Reszta zależy od twojego gustu i upodobań. Sprawdź także dodatki i dekoracje w stylu skandynawskim.

Jaki żyrandol do dużego salonu?

Właściciele wysokich mieszkań i domów mogą poszaleć. To do nich skierowane są najbardziej ekstrawaganckie propozycje na długie żyrandole w stylu glamour. Pomysłem na żyrandol do salonu np. w kamienicy są też loftowe lampy ze szkła i metalu z długimi ramionami albo ogromne, rzeźbiarsko powyginane abażury.

Pamiętaj, że żyrandol nie musi wisieć na środku pokoju. Wieszając go nad najbardziej atrakcyjnym miejscem pokoju – wyeksponujesz je.

W salonie z antresolą często wiesza się  żyrandol przy schodach, podkreślając wysokość pomieszczenia i zarazem niezwykłą formę oświetlenia. Im dłuższe, tym bardziej efektowne!

Dokonując zakupu warto też zastanowić się nad dobraniem do kompletu kinkietów i/lub lampy stojącej. Będą one praktycznym dopełnieniem lampy wiszącej, która może się okazać niewystarczającym źródłem światła – jeśli przestrzeń jest naprawdę duża.

Wybieramy żyrandol do salonu w bloku

Cóż, większość z nas mieszka w bloku. Ale mały metraż nie oznacza, że nie możesz sprawić sobie żyrandola glamour w salonie. Pamiętaj tylko o proporcjach i jeśli pomieszczenie jest niewielkie, wybierz mniejszy żyrandol o 2-3 źródłach światła, który nie będzie zbyt przytłaczający.

To samo odnosi się do lamp w innych stylach jakie lubisz. Wszystkie chwyty są dozwolone, pod warunkiem, że nie przesadzisz z rozmiarem żyrandola. 

Żyrandol do salonu w stylu skandynawskim

Skandynawia stawia na prostotę, symetrię, a także naturalne kolory i materiały. Charakterystyczne dla lamp w tym stylu m są miękkie linie i okrągłe kształty. Do wnętrz skandynawskich będą więc pasować żyrandole z drewna, wikliny, papieru, gładkiego szkła czy metalu (najmodniejszy jest mosiądz). Są na tyle uniwersalne, że można powiesić np. dwa takie same żyrandole w salonie z kuchnią czy z aneksem kuchennym, jeden nad stołem w części kuchennej, a drugi w centralnej części salonu. 

Bardzo modne są nadal ażurowe, metalowe żyrandole, przypominające klatki. Smae w sobie wyglądają surowo i nieprzyjaźnie, ale w zestawieniu ze skandynawskim wnętrzem tworzą przytulny, bardzo szwedzki klimat, dobrze znany z katalogów pewnej Dużej Firmy. 

Żyrandol do sypialni 

Sypialnia powinna być przytulna i zaciszna. Dlatego wybierając żyrandol do tego pomieszczenia, zwróć szczególną uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany.

Sprawdzą się mleczne, materiałowe albo szklane abażury, które przyjemnie rozpraszają światło. Na dłuższą metę do kojącej atmosfery sypialni bardziej pasują kształty lekkie i proste, raczej w stylu skandynawskim. Żyrandole w stylu glamour i te bardzo nowoczesne zostaw do salonu. 

A jaki żyrandol do kuchni?

Do kuchni urządzonej w stylu rustykalnym lub prowansalskim można dobrać bardzo efektowne żyrandole, ale… w kuchni wszystko szybko pokrywa się tłustym brudem.

Niezależnie czy masz kuchnię nowoczesną czy w starym stylu – nie warto kupować żyrandola złożonego z małych elementów ani też żyrandola wykonanego z papieru czy tkaniny. Postaw na łatwość utrzymania i wybierz lampy o prostych formach z ceramiki, metalu, tworzyw sztucznych lub szkła. 

Zdjęcie: Envato Elements

Autor: Katarzyna Wachowiak