Data modyfikacji:

Ciekawe iglaki w ogrodzie: jakie wybrać? Jakie muszą być warunki? Poradnik

Wiele osób marzy o własnym ogrodzie. Okazuje się, że własny teren zielony daje ludziom wiele przyjemności i skutecznie ich relaksuje. Ogród może być różnej wielkości. Niestety nie każdy może być szczęśliwym posiadaczem ogromnych terenów. Najważniejsza jest jednak aranżacja ogrodu, czyli jego zagospodarowanie. Dowiedz się, jakie ciekawe iglaki w ogrodzie mogą być posadzone i jakie rzadkie iglaki do ogrodu spowodują, że będzie on wyjątkowy!
ciekawe iglaki w ogrodzie

Iglaki w ogrodzie – aranżacje

Jeśli chodzi o iglaki, to są one bardzo popularne w polskich ogrodach. Trzeba mieć świadomość, że iglaki mogą mieć różne tempo wzrostu. Nie są to szybko rosnące rośliny. Niektóre z gatunków iglaków są karłowate i nadają się najlepiej do niewielkich lub minimalistycznych ogrodów. W wielu przypadkach korzystniej jest zamawiać iglaki kilkuletnie. Najtaniej w zakupie wychodzą jednak rośliny młode. Wybór może zależeć od budżetu przeznaczonego na zakup roślin ogrodowych, a także od istnienia już drzew i krzewów na danym terenie zielonym.
Jeśli chodzi o samo wysadzanie iglaków do gleby, należy stosować się do zaleceń producenta. Chodzi tutaj o zachowanie odpowiedniego dystansu pomiędzy poszczególnymi roślinami. Iglaki potrzebują przestrzeni dla wzrostu. Jeśli będą posadzone zbyt blisko siebie, będzie to szkodliwe nie tylko dla estetyki otoczenia, ale i dla dalszego rozwoju roślin. Mogą to być też kolorowe iglaki do ogrodu. Dobór roślin i ich liczba to zawsze kwestia gustu właściciela ogrodu.
Niektóre iglaki mogą rosnąć w pojemnikach. Można wówczas zaplanować ich ustawienie na tarasie. Konieczne będzie ich zabezpieczenie przed zimą, by nie przemarzły. Przykładowa opcja zabezpieczająca te krzewy przed mrozami to włożenie donicy do kartonu wyłożonego styropianem, wsypanie kory ogrodowej do donicy oraz zabezpieczenie korony za pomocą białej agrowłókniny. Można też obwiązać koronę, by nie zniekształciła się pod wpływem zalegającego na niej śniegu. Większość iglaków wymaga nawożenia i systematycznego podlewania, zwłaszcza gdy są to młode rośliny.
Iglaki, które zasługują na szczególną uwagę, to między innymi:
  • różne odmiany jodły i świerku;
  • cedr;
  • jałowiec;
  • modrzew;
  • cis;
  • tuja;
  • kosodrzewina.
  • Jeśli chodzi o iglasty krzew egzotyczny, to pięknie zaprezentuje się araukaria chilijska. W polskich warunkach może osiągnąć wysokość 2 metrów (w swoim klimacie byłoby to bardzo wysokie drzewo). Ta roślina może być też hodowana w donicy w warunkach domowych.

    Piękne iglaki do małego ogrodu

    Małe ogrody powinny być odpowiednio zaplanowane. Nie każda roślina nadaje się na taki teren zielony. Przykładowo, gdy w grę wchodzą drzewa liściaste, to najlepiej jest wsadzać je w odmianie kolumnowej. Tak samo może być w przypadku iglaków. Mają rosnąć w górę, bez zbytecznego rozrastania się po bokach. Mogą to być też iglaki o wyjątkowo powolnym tempie wzrostu lub całkowicie karłowate.
    Za mały ogród można uznać dla przykładu działkę ROD, gdzie jej powierzchnia zazwyczaj nie przekracza 300 m2. Takie działki znajdują się dość często w środku miasta lub na jego obrzeżach. Dobre zagospodarowanie działki może nie być łatwe. ROD stały się niekwestionowanym hitem w czasie pandemii koronawirusa. Wartość tych działek gwałtownie wzrosła, chociaż nie jest to własność, a jedynie prawo do korzystania z działki.
    Innym rodzajem niewielkiej działki mogą być posesje należące do wspólnot mieszkaniowych. W kamienicach zazwyczaj teren jest ogrodzony, przez co łatwiej można opiekować się pasem zieleni. W ostatnim czasie panuje moda na tworzenie miniogrodów. Dobrą praktykę stosuje Urząd Miasta Łodzi, który przyznaje dotacje na zakup roślin do tworzenia ogrodów we wspólnotach mieszkaniowych czy kamienicach prywatnych znajdujących się w mieście. Tutaj idealne będą iglaki, które odnajdą się właśnie w niewielkich ogrodach. Chodzi o zwalczanie powszechnej betonozy i zazielenianie obszarów miejskich w związku z zagrożeniem katastrofą klimatyczną. Nie zawsze jednak da się wyprowadzić samochody na rzecz tworzenia miniterenów zielonych na posesjach.

    Tuje w ogrodzie – aranżacje

    Jeśli chodzi o tuje, to są one w Polsce bardzo lubiane – głównie z uwagi na fakt, że są proste w uprawie i mają spore walory dekoracyjne. Tuje można sadzić pojedynczo, w grupie lub jako żywopłot. Trzeba jednak zwracać uwagę na odległość od ogrodzenia. Warto też ustalić z sąsiadami, jaka wysokość krzewu nie będzie im przeszkadzać. W Polsce były przypadki konfliktów o drzewa i krzewy, które blokowały sąsiadom dostęp do światła słonecznego.
    Okazuje się, że może to mieć ogromne znaczenie w przypadku małych działek. Przy dużych terenach nie musi to stanowić zarzewia konfliktu, ale prawda jest taka, że to zależy od ludzkiej natury. W każdym razie sąsiad ma prawo sprzeciwić się wysokim krzewom, które powodują zacienienie. Przepisy kodeksu cywilnego będą stać po jego stronie. Z tego powodu trzeba znać specyfikę kupowanych roślin, a przy płotach sadzić takie, które bez szkody dla nich można przycinać. Tuja nadaje się na żywopłot, ale trzeba będzie ją formować.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Dorota Zgutka
    Dorota Zgutka

    Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.