Data publikacji:

Jaki zawór do zmywarki wybrać?

Zmywarki są coraz częstszym widokiem w domach Polaków. O rosnącej popularności sprzętu decyduje to, że powoli przełamuje się przekonanie o tym, że urządzenia te są zbędnym luksusem, jednak w rzeczywistości pozwalają one zaoszczędzić nie tylko czas, ale również zużywaną do mycia naczyń wodę. Zanim do wnętrza sprzętu wstawimy pierwszy wkład, urządzenie musi być najpierw poprawnie zainstalowane. Na szczęście jego poprawne ustawienie nie jest szczególnie trudno. W artykule podpowiadamy, jaki zawór do zmywarki wybrać, a także jak w kilku krokach odpowiednio ustawić urządzenie i przygotować do pracy. 
Side view of repairing dishwasher. Male technician sitting near dishwasher

Zmywarka do zabudowy - czy montaż jest trudny?

O ile jeszcze kilkanaście lat temu wybór zmywarek do naczyń w polskich sklepach był bardzo skromny, obecnie sytuacja jest zgoła odmienna. W sprzedaży znajdziemy bowiem niezwykle bogaty wybór urządzeń wielu czołowych, jak i mniej znanych marek. Wśród nich znajdziemy zarówno modele wolnostojące, jak i te przeznaczone do zabudowy. Sporym zainteresowaniem cieszą się też urządzenia kompaktowa, świetnie sprawdzające się w małych kuchniach lub mieszkaniach par i singli.
Czytaj również: Ranking zmywarek do zabudowy
Mimo wielu nowoczesnych funkcji, w tym zaawansowanych sensorów i kompatybilności z aplikacjami mobilnymi, konstrukcja i sposób działania zmywarek nie uległ zmianom o dziesiątek lat. Oznacza to, że sprzęt ten nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się z pozoru wydawać, stąd też jego instalacja nie jest ogromnym wyzwaniem. Największą trudnością będzie tutaj podłączenie maszyny do źródła wody, do czego niezbędny będzie zawór do zmywarki.

Jaki zawór do zmywarki – montaż zmywarki krok po kroku

Zanim zajmiemy się zaworem do zmywarki, w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie wybrać i wymierzyć miejsce, w którym ustawione zostanie urządzenia. Możemy zdecydować się na modele wolnostojące, które ustawiamy pomiędzy kuchennymi szafkami i przykrywamy blatem. Rozwiązanie to jest o tyle dobre, że daje znacznie łatwiejszy dostęp do przyłączy (woda, prąd) oraz pozwala na szybszy serwis i naprawę. Alternatywę stanowią zmywarki do zabudowy, które chowane są w szafce kuchennej i pozwalają na przyłączenie do ich drzwiczek ich frontów.
Podobnie jak w przypadku lodówek lub pralek, kluczowe dla poprawnego działania zmywarki jest jej właściwe wypoziomowanie. Niewłaściwe ustawienie maszyny może zwiększać ryzyko wystąpienia usterek, a także pojawienia się innych problemów, takich jak niedoczyszczone naczynia, zbyt głośna praca lub nadmierne drgania w trakcie pracy. 
Istotną kwestią jest również sposób, w jaki zmywarka pozyskuje ciepłą wodę. W sklepach znajdziemy modele pobierające ją wprost z domowej instalacji, jak również te, które podgrzewają ją samodzielnie przy pomocy grzałek. O tym, które rozwiązanie będzie korzystniejsze z ekonomicznego punktu widzenia, powinny zdecydować kalkulacje kosztów. Jeżeli ciepła woda dostarczana jest wodociągami, rozsądniejszy jest wybór modelu niekorzystającego z grzałki. 
Zmywarkę ustawia się zazwyczaj w bliskości zlewu, w ten sposób mamy łatwiejszy dostęp do źródła i odpływu wody. W ten sposób możemy uniknąć potrzeby kładzenia dodatkowych rur i wykonywania nowego przyłącza wodociągowego w ścianie, co podwyższa koszty instalacji. W zdecydowanej większości przypadków zmywarki podłącza się do zaworu przy zlewie. 
Zmywarki podłącza się do instalacji hydraulicznej za pomocą dwóch elastycznych węży (zazwyczaj o długości ok. 1,5 m) – z pomocą jednego odbiera wodę, natomiast drugi służy do jej odprowadzania. Węże podłączamy do zaworu, który musimy zainstalować w rurze prowadzącej do baterii zlewowej (w zależności od potrzeb będzie to rura z ciepłą lub zimną wodą). Warto zauważyć, że wiele nowoczesnych modeli baterii jest wyposażonych w zintegrowane przyłącze do zmywarki z zaworem. W takim wypadku wystarczy tylko przykręcić do niego wąż pobierający wodę.
Jeżeli nasze zadanie nie jest ułatwione w ten sposób, musimy zaopatrzyć się we własny zawór, który montujemy pomiędzy wężem prowadzącym do kranu a rurą z wodą. Jaki zawór do zmywarki wybrać? Sięgamy tutaj po specjalny zawór trójdrogowy, powszechnie zwany też trójnikiem. Jaka powinna być średnica zaworu do zmywarki? Węże dostarczane przez producentów zmywarek mają średnicę ¾ cala (taką samą wykorzystują też pralki), co oznacza, że potrzebujemy zaworu z tego rodzaju przyłączem zaworu. 
Podczas instalacji trójnika i węża stosujemy uszczelki zapobiegające ryzyku wycieku. Ewentualne problemy ze szczelnością instalacji staramy się wykryć po ponownym włączeniu wody i uruchomieniu zmywarki. Zwróćmy uwagę na to, by wąż pobierający wodę był odpowiednio zabezpieczony, nie zwijał się i nie był zanadto naciągnięty (w razie potrzeby sięgamy po dłuższy model) oraz wystawiony na potencjalne zgniecenia lub uszkodzenia. Zadbajmy o to, by dostęp do zaworu był łatwy, dzięki czemu szybko odetniemy dopływ wody w razie problemów.
Kolejną kwestią jest też podłączenie węża odpływowego – najlepiej połączyć go z syfonem zlewu. Aby to zrobić, stosujemy specjalną kształtkę z bocznym wejściem ¾ cala, którą znajdziemy w sklepach budowlanych. Ujście odpływu powinno znajdować się na wysokości od 30 cm do 100 cm nad podłogą, co zapewnia najlepszy przepływ brudnej wody. Alternatywnie ujście możemy też zainstalować, wykonując nowe przyłącze do rury kanalizacyjnej. Jest to jednak bardziej kosztowne i pracochłonne zadanie, wymaga też najczęściej przycinania nowych rur oraz kucia ściany. 
Na koniec zmywarkę podłączamy do prądu, korzystając ze standardowego gniazdka o napięciu 230 V, które koniecznie powinno być uziemione i znajdować się w odległości co najmniej 20–30 cm od zmywarki. Warto zastosować tutaj też gniazdko zabezpieczone przed zachlapania. Zmywarek nie należy zasilać z przedłużaczy.
Zdjęcie: Envato Elements