Data publikacji:

Co na sufit zamiast farby? 5 zaskakujących zamienników

Podczas prac remontowych sufitowi nie poświęca się tyle uwagi, co ścianom, czy podłogom. Najczęściej decydujemy się na gładź i zwykła białą farbę. Czy wiesz jednak, że istnieją inne metody aranżacji sufitu, które uczynią z niego mocny punkt pomieszczenia? Przydadzą się także, gdy remont odbywał się dawno temu, a sufit wymaga odświeżenia. Poznaj 5 zamienników farby do sufitu!
Co na sufit zamiast farby

Co można dać na sufit, kiedy nie chcesz go malować?

Remontując mieszkanie, warto wziąć pod uwagę każdy szczegół – troska o detale sprawi, że końcowy efekt z pewnością będzie robić wrażenie. Istnieją jednak sfery, którym w kwestii remontu poświęcamy mniej uwagi. Podczas gdy dobór koloru ścian czy podłóg wiąże się z długotrwałym rozważaniem, sufit wydaje się oczywistością: powinien być gładki i biały. Koniec, kropka. Czy faktycznie tak jest?
Najnowsze wnętrzarskie trendy zakładają, że sufit jest równie ważnym elementem pomieszczenia, co ściany i podłoga. Nie musi być jedynie neutralnym tłem. Wręcz przeciwnie, często wychodzi na pierwszy plan! Istnieje co najmniej kilka sposobów na to, by ciekawie ozdobić sufit. Najprostszym z nich jest pomalowanie go na kolor inny niż biel.
Co jeśli nie chcesz zwykłego, gładkiego sufitu lub chcesz uniknąć szpachlowania? Czy można odświeżyć stary, nierówny sufit, uzyskując świetny rezultat? To możliwe! Tak się składa, że znamy 5 sposobów na to, by twój stary sufit wyglądał fantastycznie.

Co na sufit zamiast farby? 5 pomysłów

Jak zająć się sufitem podczas generalnego remontu lub szybkich prac renowacyjnych w mieszkaniu? Oto 5 sposobów, które okażą się znacznie ciekawsze niż zwykłe malowanie na biało. Sprawdź!

1. Kasetony

Kasetony to lekkie płyty na sufit wykonane ze styropianu, wielu osobom kojarzące się z epoką PRL i złym gustem. Warto jednak wiedzieć, że kasetony w „babcinym” wydaniu to niejedyne rozwiązanie! W ostatnich latach można zauważyć ich powrót – tym razem jednak przyjmują one formę eleganckich płyt przypominających sztukaterię. Zaletą kasetonów jest to, że izolują sufit akustycznie i termicznie, a także można położyć je na nierównej powierzchni. Do ich montażu potrzebujesz jedynie kleju. Kasetony sprawdzą się szczególnie we wnętrzach w stylu glamour, a także vintage.
Warto podkreślić, że nowoczesne kasetony wcale nie muszą być białe. Na rynku znajdziesz rozmaite propozycje, na przykład lekkie płyty imitujące beton, w kolorze złotym lub srebrnym. Niektóre z nich mogą nawet całkiem sprawnie imitować drewno. Zaletą kasetonów jest także ich niska cena – koszt jednej płytki to około 5 zł!

2. Sufit podwieszany

Co na sufit zamiast kasetonów? Rozwiązaniem może być sufit podwieszany. Jego wykonanie polega na zamocowaniu płyt gipsowo-kartonowych na specjalnych stelażach. Dzięki temu zabiegowi uzyskasz gładki sufit bez regeneracji starej powierzchni. Zamocowane płyty gipsowo-kartonowe należy pokryć cienką warstwą tynku, a następnie pomalować.
Sufit podwieszany może przyjmować rozmaite formy – z użyciem płyt gipsowych możesz kreować różne kształty czy spady. W bardzo prosty sposób wytniesz w nich także miejsce na dowolne lampy wpuszczane. Ponadto, podobnie jak kasetony, sufit podwieszany zadziała jak warstwa izolacyjna, ograniczając hałasy z wyższych partii budynku oraz skracając czas nagrzewania się pomieszczenia.

3. Farba strukturalna na nierówny sufit

Jak zamaskować nierówny sufit, który po latach ma już pęknięcia lub odkształcenia? Warto rozważyć popularną farbę strukturalną, która gwarantuje bardzo ciekawy efekt i świetnie niweluje drobne wady powierzchni. Na rynku znajdziesz farby dające rozmaite efekty, na przykład betonu, piasku czy tynku z drobinami. Taki sufit może występować praktycznie w każdym kolorze, dzięki czemu bez problemu dopasujesz go do warunków panujących w pomieszczeniu.

4. Sufit napinany

Zwany również naciąganym, sufit napinany to niesamowicie modny zabieg pozwalający przekształcić nudną powierzchnię w gwieździste niebo lub dowolny inny wzór. Jest to nic innego jak materiał w formie membrany, który należy rozciągnąć na specjalnej konstrukcji przymocowanej do obwodu sufitu. Montaż jest stosunkowo szybki i nie wymaga stosowania preparatów takich jak kleje czy farby.
Jeśli grafika na suficie napinanym ci się znudzi lub zechcesz zmienić klimat panujący w pokoju, wystarczy zdjąć membranę ze stelaża i założyć całkowicie nową. To bardzo proste!

5. Drewno na sufit

Co na sufit zamiast gładzi? Jeśli bliski ci jest styl boho lub rustykalny, warto pomyśleć o ozdobieniu sufitu drewnem. Drewniane panele na sufit to rozwiązanie znane z minionych epok, a także domów góralskich i kempingowych. Z powodzeniem jednak można wykorzystać je w zwykłym mieszkaniu. Najlepiej w tym celu sprawdzi się lekkie drewno sosnowe, cechujące się jasną barwą, która nie przytłoczy pomieszczenia.

Co na sufit zamiast farby? Podsumowanie

Jak widzisz, malowanie sufitu na biało to niejedyne możliwe rozwiązanie podczas remontu. Twój sufit może zostać ozdobiony eleganckimi kasetonami, drewnem lub ciekawą grafiką. Możesz zdecydować się także na farbę strukturalną lub sufit podwieszany, który zniweluje konieczność łatania starych nierówności.
Zdjęcie: Evanto Elements
Autor: Joanna Plech