Data publikacji:

Fotel ergonomiczny: ranking produktów

Wielu z nas spędza w przeciągu dnia bardzo długie godziny przed komputerem, siedząc w jednej pozycji przy biurku. Popularyzacja pracy zdalnej sprawiła, że znacznie częściej niż kiedy poszukujemy wygodny i ergonomicznych foteli do domu, które zminimalizują obciążenie kręgosłupa podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Dobry fotel poprawia również wydajność i skupienie swojego właściciela. Jak jednak wybrać odpowiedni model w atrakcyjnej cenie? Prezentujemy ranking polecanych produktów. 
fotel ergonomiczny ranking

Czym jest biurowy fotel ergonomiczny?

W sklepach meblowych oraz marketach znajdziemy bardzo szeroki wybór krzeseł biurowych w różnych cenach, jednak tylko niektóre z nich można określić mianem ergonomicznych. Fotele tego typu mają na celu zapewnić optymalne wsparcie dla ciała użytkownika i ułatwić mu zachowanie optymalnej wyprostowanej postawy, nieobciążającej szyi, kręgosłupa i stawów, a także mięśni. Pomijanie tej kwestii prędzej czy później prowadzi do przewlekłego bólu oraz schorzeń zwyrodnieniowych, a także wielu innych powiązanych z nimi przypadłości, takich jak chociażby nawracające migreny.
Każdy człowiek zbudowany jest jednak nieco inaczej, cel ten osiągają więc, oferując wiele innowacyjnych funkcji regulacyjnych, które pozwalają na dostosowanie ustawienia siedziska i oparcia do wzrostu i wymiarów użytkownika. Poza tym, fotele ergonomiczne wykonane są z wysokiej klasy tworzyw, metalu i oddychających materiałów zapewniających komfort także w środku lata. 

Jak wybrać fotel ergonomiczny – najważniejsze cechy

Fotele ergonomiczne powinny odznaczać się kilkoma kluczowymi cechami, na które warto zwrócić szczególną uwagę w pierwszej kolejności. Przyjrzymy się im z osobna.

Jak najszersze możliwości regulacji poszczególnych elementów fotela

Zaznaczyliśmy już, że jest to najważniejsza cecha dobrego fotele ergonomicznego. Funkcje regulacji możemy podzielić na kilka kategorii. Pierwszą z nich jest możliwość zmiany wysokości siedziska – opcję tę znajdziemy w prawie wszystkich krzesłach biurowych. Dobre modele odznaczać będą się jednak solidnym mechanizmem, który nie wymaga siły i jest łatwy w obsłudze dzięki dobrze umiejscowionej dźwigni.
Często pomijanym aspektem konstrukcji foteli jest samo siedzisko. Powinno być ono wystarczająco głębokie, zapewniając odpowiednie oparcie dla całego ciała. Parametr ten powinno dać się również odpowiednio regulować, czasem jeden lub dwa centymetry różnicy mocno wpływają na naszą wygodę.
Następna kategoria to regulacja oparcia. Najlepsze fotele ergonomiczne oferują możliwość jego bardzo mocnego wychylenia, pozwalając nawet na drzemkę w pozycji leżącej. Sprawdzajmy zatem zawsze maksymalny kąt regulacji oferowany przez dany model.
Równie ważna jest też kwestia podłokietników, na których spoczywać będą ramiona użytkownika. Powinny one oferować możliwość zmiany ich wysokości, a także w razie potrzeby łatwego demontażu.
Na koniec warto poruszyć też kwestie podparcia lędźwiowego. Dobre fotele ergonomiczne mają odpowiednio wyprofilowane oparcia dopasowujące się do krzywizny kręgosłupa. Aby kształt ten sprawdzał się w 100 procentach, krzesło powinno dawać możliwość regulacji położenia oparcia względem siedziska, pozwalając dostosować je do ciała użytkownikach. W krzesłach z prostymi oparciami funkcję podparcia lędźwi spełniają specjalne poduszki, wiele osób jednak za nimi nie przepada ze względu na trudności z ustawieniem w jednej pozycji. 

Solidna konstrukcja i wykonanie

Z reguły dobry fotel ergonomiczny powinien być zbudowany na konstrukcji wykonanej w całości z metalu. Im więcej w jego szkielecie elementów zrobionych z tworzyw sztucznych, tym większe jest ryzyko jego uszkodzenia i pęknięcia. Kwestia ta dotyczy też kółek, które powinny być ogumowane lub wykonane z miękkiego tworzywa, poprawiającego prowadzenie po podłodze i minimalizującego ryzyko powstawania zarysowań.

Fotel ergonomiczny – ranking polecanych produktów

ACCIS PRO 151 

Wysokiej klasy fotel ergonomiczny przeznaczony do biura i domu. Model wykonany jest z bardzo wytrzymałych materiałów i pozwala na regulację wszystkich elementów konstrukcji, odznacza się przy tym dużymi kątami wychylenia siedziska i oparcia.

XENON NET 111

Kolejna propozycja dla wymagających konsumentów. Model odznacza się szerokimi możliwościami regulacji wszystkich elementów konstrukcji, w tym wysokości podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Na uwagę zasługuje też wygodne i szerokie oparcie wykonane z przewiewnej siatki.

VERIS NET 111

Świetnie oceniany fotel ergonomiczny pozwalający na bardzo drobiazgową regulację położenia siedziska oraz podłokietników. Model dostępny jest w wersji z lub bez zagłówka. W zestawie znajdziemy też dwa rodzaje kółek (standardowe lub twarde), montowane w zależności od rodzaju podłogi.

ACTION 115 SFL

Zaawansowany ergonomiczny fotel biurowy, oferujący unikalną i wzmocnioną konstrukcję z polerowanego aluminium, bogate możliwości regulacji, jak również łatwe w czyszczeniu i bardzo komfortowe obicie siedziska i oparcia.

STEMA HN-5018

Fotel ergonomiczny do 1000 złotych z funkcją regulacji oparcia, zagłówka i siedziska. Model pokryty jest oddychającą siatką, a siedzisko wypełnione zostało pianką o dużej gęstości, dobrze dopasowującą się do kształtu ciała. Miękkie kółka przeznaczone są do twardych powierzchni.
Zdjęcie: Envato Elements