Data modyfikacji:

8 grzechów przeciw drewnu: jak pielęgnować drewnianą podłogę?

Drewniana podłoga jest bardzo stylowym i drogim elementem wystroju Twojego domu. Drewno ma tę właściwość, dzięki której potrafi przetrwać wiele lat. Warunek jest jeden: odpowiednia pielęgnacja. Przedstawiamy 8 błędów które popełniają posiadacze parkietów i paneli. Sprawdź, jak pielęgnować drewnianą podłogę.

Drewno jest świetnym materiałem. Naturalne tworzywo stanowi ozdobę pomieszczeni i wprowadza do niego ciepłą atmosferę. Jest jednocześnie jednym z droższych surowców. Jeśli będziesz dobrze je pielęgnować, to Twoje podłogi i meble posłużą nie tylko Tobie, ale także kilku przyszłym pokoleniom. Przyrodzona wytrzymałość nie oznacza niezniszczalności. Drewniane podłogi bardzo łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznymi i chemiczny. Sprawdź, jakie praktyki psują drewno. Przedstawiamy 8 błędów, przez które niszczysz drewnianą podłogę.

1. Szuranie i używanie ostrych przedmiotów

Drewniane panele i posadzki nie są aż tak odporne na zarysowania. Zbyt częste tarcie, używanie ostrych przedmiotów (np. twardych szczotek i szorujących gąbek), szuranie meblami skończą się porysowaniem powierzchni.

Jak zaradzić: używaj miękkich materiałów do polerowania, nie szuraj meblami, w często używanych miejscach możesz położyć chodniki i/lub dywaniki. W pomieszczeniach biurowych warto podłożyć specjalną podkładkę pod krzesła obrotowe. [Poradnik DIY, jak naprawić porysowany parkiet]

2. Chodzenie w butach

Buty mają różne podeszwy: miękkie, gumowe, twarde, bieżnik i najgorsze dla drewna: obcasy. Chodząc w butach po posadzce, ryzykujesz zarysowanie drewnianych paneli. Ponadto przenosisz na niej trący piach i żwir.

Jak zaradzić: nie chodź w butach po domu. Wybierz kapcie lub inne obuwie zmienne. Przy wejściach do mieszkania połóż dywaniki lub maty, które zatrzymają na sobie zanieczyszczenia.

3. Nieodpowiednia końcówka odkurzacza

Odkurzanie końcówką bez wysuniętego włosia lub turboszczotką powoduje uszkodzenie warstwy lakieru.

Jak zaradzić: używaj odpowiedniej szczotki do drewnianej podłogi lub miotły.

4. Stosowanie nieodpowiednich środków do pielęgnacji

Wiele osób sięga po środki do pielęgnacji podłóg, które nie nadają się do danego typu podłogi. Drewniane posadzki są wykańczane różnymi impregnatami. Trzeba wiedzieć, który rodzaj płynu będzie najlepszy. Podobnie jest z pielęgnacją cery: nie każdy krem będzie pasował do Twojej skóry. Jeden poprawi jej kondycję, inny ani nie zadziała, ani nie zaszkodzi, a inny Cię uczuli i/lub podrażni.

Jak zaradzić: określ rodzaj wykończenia, tzn. czy masz do czynienia z drewnem lakierowanym czy olejowanym (lub innym). Na tej podstawie dobierz środki czyszczące i konserwujące. Nigdy stosuj preparatów na bazie silikonów.

5. Zbyt częste mycie na mokro i przemoczenie podłogi

Drewno, nawet to lakierowane, jest bardzo wrażliwe na wilgoć. Zbyt częste mycie na mokro lub przemoczenie (zalanie podłogi, w szczególności roztworem środków czyszczących) powoduje uszkadzanie struktury drewna, czernienie, a nawet puchnięcie desek.

Jak zaradzić: myj podłogę na mokro nie częściej niż raz na tydzień, dokładnie odciskaj mopa i od razu zbieraj nadmiar wody suchą szmatką. Zaraz po umyciu wytrzyj podłogę do sucha.

6. Mycie podłogi myjkami parowymi

Wysoka temperatura pary oraz wilgoć niszczą powłokę drewna, uszkadzają lakier, a w dalszej perspektywie mogą prowadzić do odkształcania się desek i paneli.

Jak zaradzić: unikaj mycia podłóg drewnianych myjkami parowymi.

7. Kontakt z gumą

Drewniane podłogi nie lubią kontaktu z gumą. Długotrwałe zaleganie gumy na posadzce powoduje matowienie powierzchni, a nawet zmianę zabarwienia (blaknięcie koloru). Gdzie szukać gumy? Sprawdź spodnią część dywanów. Najczęściej dotyczy to antypoślizgowych rozwiązań na bazie syntetyku.

Jak zaradzić: zmień dywaniki na takie, które od spodu nie mają gumy lub są wykonane z mieszanki gumowo-filcowej.

8. Ekspozycja na światło słoneczne

Światło słoneczne powoduje blaknięcie koloru. I nie dotyczy to tylko drewna!

Jak zaradzić: ogranicz nasłonecznienie w pomieszczeniach z ciemnymi podłogami drewnianymi. Możesz również przykryć je dywanem lub wykładziną. Warto również stosować wysokiej jakości impregnaty chroniące przed światłem słonecznym.

Autor: Cieplik