Data modyfikacji:

Łazienka z wanną wolnostojącą. Pomysł na małą łazienkę

Wanna ma szerokie grono zwolenników, którzy nie wyobrażają sobie jej wymiany na prysznic. Relaksująca kąpiel pozwala w pełni odprężyć zmęczone mięśnie, odstresować się i zadbać o ciało za pomocą soli kąpielowych lub olejków. Zalety wanien cenią sobie również rodziny z małymi dziećmi. W każdym z tych przypadków można postawić na łazienkę z wanną wolnostojącą. Jakie są jej zalety?
Łazienka z wanną wolnostojącą

Wady i zalety łazienki z wanną wolnostojącą

Wanna wolnostojącą jest znana od stuleci. Powszechnie korzystano z niej już w starożytności. Wodę do kąpieli grzano na ogniu, a następnie nalewano ją do dużej balii. Gorąca kąpiel służyła strudzonym podróżnym jako sposób na zwalczenie bólu mięśni, żołnierzom, a także wielu innym osobom. Z relaksujących kąpieli korzystała nawet biedniejsza część społeczeństwa.
Obecnie łazienki z wanną wolnostojącą wróciły do łask. Zainteresowanie nimi rośnie ze względu na stylowy wygląd wanien tego typu i wygodę ich użytkowania. Główną zaletą wolnostojących modeli jest łatwy montaż. Wystarczy ustawić je w wybranym miejscu, by były gotowe do użytku. Dodatkowo sprawdzają się w wielu różnych aranżacjach. Bez trudu dopasowuje się wanny wolnostojące zarówno do minimalistycznych i rustykalnych łazienek, jak i do wnętrz klasycznych, nowoczesnych i glamour.
Jedyną wadą wanien wolnostojących jest konieczność ich montowania w dość dużych łazienkach. Optymalnie pomieszczenie powinno mieć co najmniej 10 m2. Jeśli łazienka z wanną wolnostojącą ma mniejszą powierzchnię, ma się do wyboru ograniczony wybór modeli wanien.

Łazienka z wanną wolnostojącą - aranżacje

Wolnostojąca wanna w łazience zwykle stanowi centralny punkt pomieszczenia. Duża misa kąpielowa skupia na sobie uwagę osób wchodzących do łazienki i podkreśla wypoczynkowy charakter wnętrza.
Aranżacje łazienek z wannami wolnostojącymi często uwzględniają ustawienie sanitariatu na środku pomieszczenia. W stylu retro wanna powinna mieć owalny kształt i być wyposażona w ozdobne nóżki. Ważnym elementem w takiej aranżacji jest bateria z prysznicem. W aranżacjach vintage królują kolor złoty, okrągłe formy oraz staromodne kurki do nalewania wody. W takim wnętrzu dobrze sprawdzą się również duże lustra z bogato zdobionymi ramami oraz duże wieszaki. Odważną i nieco nonszalancką aranżację łazienki vintage można uzupełnić stojącym wieszakiem w teatralnym stylu, który zastąpi niewielkie haczyki na ręczniki, ubrania lub szlafroki.
Nowoczesna łazienka z wanną wolnostojącą cechuje się geometrycznymi formami i niewielką liczbą detali. Wanna zwykle ma kanciasty, nieco surowy kształt. Jeśli jej forma jest owalna, nowoczesny charakter aranżacji podkreśla się za pomocą masywnej, dość prostej baterii. Często jest to bateria łącząca funkcję nalewania wody z prysznicem.
W nowoczesnej łazience główną rolę gra biel, choć w odważniejszych wnętrzach nie brakuje kolorów. Jeśli szuka się nietuzinkowych pomysłów, można zaaranżować łazienkę z wanną wolnostojącą w kolorze czarnym. Połączenie jej z czarnymi płytkami, umywalką, prysznicem i WC tworzy stylowe i bardzo modne wnętrze. Taka łazienka z wanną wolnostojącą i prysznicem jest również funkcjonalna, co docenią zwłaszcza aktywne osoby. Po treningu i przed pracą weźmie się w niej szybki prysznic, a wieczorem przygotuje się relaksującą kąpiel z dodatkiem odżywczych olejków.

Mała łazienka z wanną wolnostojącą - aranżacje

Na niewielkiej przestrzeni umieszczenie wanny wolnostojącej wymaga zastosowaniu kilku trików. Przede wszystkim wanna powinna znajdować się blisko ściany, by zaoszczędzić miejsce i zwiększyć funkcjonalność wnętrza. Równie dobrze można umieścić wannę w rogu pomieszczenia, stawiając ją pod skosem. Wielkość misy kąpielowej w obu przypadkach powinna wynosić maksymalnie 140-150 cm.
Mała łazienka z wanną wolnostojącą powinna być również utrzymana w jasnej kolorystyce. Białe sanitariaty i płytki oraz liczne punkty oświetleniowe optycznie powiększają przestrzeń i sprawiają, że jest przytulniejsza.

Łazienka z wanną wolnostojącą na poddaszu - czy warto ją urządzić?

W mieszkaniach dwupoziomowych i niedużych domach jednorodzinnych łazienki często są umieszczane na poddaszu ze skosami. Takie rozwiązanie jest popularne głównie z powodu rozmieszczenia innych pomieszczeń - rodzinne sypialnie znajdują się na wyższym piętrze, natomiast na parterze wydziela się jedynie WC dla gości i dużą przestrzeń do wspólnego spędzania czasu.
W łazience z wanną wolnostojącą na poddaszu powinno się unikać ustawiania sanitariatów pod skosami. Jest to kusząca opcja ze względu na małą powierzchnię pomieszczenia, jednak wiąże się ze znacznym spadkiem funkcjonalności. Wchodzenie i wychodzenie z wanny pod ukośną ścianą jest problematyczne i wymaga wręcz cyrkowych akrobacji w przypadku użytkowników wysokiego wzrostu.
Łazienka na poddaszu z wanną wolnostojącą powinna być aranżowana z uwzględnieniem wszystkich spadów i wysokości w najniższych punktach pomieszczenia. Często konieczne jest wybieranie pomiędzy wanną a prysznicem nawet na stosunkowo dużej powierzchni. Wannę można bowiem umieścić wygodnie jedynie w miejscach, w których wysokość wynosi co najmniej 170 cm.
Ciekawym pomysłem na aranżację łazienki na poddaszu jest umieszczenie wanny wolnostojącej pod oknem dachowym. Wanna będzie w pełni wyeksponowanym, centralnym punktem pomieszczenia. Dzięki niej odwróci się uwagę od niewielkiej przestrzeni. Efekt spotęguje się poprzez umieszczenie obok wanny wysokiego, stojącego kranu, do którego łatwo doprowadzi się instalację wodną.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo