Data publikacji:

Odgrzybianie klimatyzacji w domu – jak wyczyścić klimatyzację w domu?

Klimatyzacja w domu oczyszcza i jonizuje powietrze, jednocześnie pozwalając na zachowanie optymalnej temperatury. Jeśli jest wzbogacona o odpowiednie filtry, to równie dobrze radzi sobie z usuwaniem we wnętrzach szkodliwych dla zdrowia grzybów i bakterii. Aby jednak urządzenie mogło niezawodnie działać i spełniać swoje zadanie, należy zadbać o jego czystość. Sprawdź, jak powinno wyglądać odgrzybianie klimatyzacji w domu!
odgrzybianie klimatyzacji

Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji w domu – dlaczego należy o tym pamiętać?

Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji w domu wydaje się czasochłonnym i skomplikowanym zajęciem. Czy jest w ogóle konieczne? Oczywiście, że tak! Regularna konserwacja urządzenia jest najlepszym sposobem na ochronienie go przed awariami, których naprawa może kosztować nawet tysiące złotych.


Czyszczenie klimatyzacji w domu to obowiązek każdego właściciela takiego sprzętu. Urządzenie każdego dnia ma kontakt z różnorodnymi zanieczyszczeniami, które mogą osadzać się w jego wnętrzu, przedostawać się do wymienników ciepła i uszkadzać filtr. Jeśli jest on brudny, to prawidłowa filtracja powietrza będzie utrudniona, a w powietrzu pozostaną grzyby, bakterie czy pył.

Jak często odgrzybiać klimatyzację w domu?

Choć na co dzień klimatyzator jest urządzeniem bezobsługowym i nie wymaga praktycznie żadnej uwagi, to przynajmniej 2 razy w roku należy poświęcić trochę czasu, aby dokładnie go wyczyścić. Odgrzybianie klimatyzacji w domu powinno się wykonywać przed sezonem i po nim. Sam filtr musi być oczyszczany o wiele częściej – zazwyczaj zaleca się usuwanie z niego zanieczyszczeń co 1-3 miesiące.

Odgrzybianie klimatyzacji w domu przy użyciu ultradźwięków

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na odgrzybienie klimatyzacji w domu jest zastosowanie ultradźwięków, czyli fal dźwiękowych o niskiej, wynoszącej około 1,7 MHz, częstotliwości. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku urządzeń, które nie były od dawna czyszczone.

Podczas odgrzybiania klimatyzacji ultradźwiękami wykonuje się także dezynfekcję, która jest najlepszym sposobem na usunięcie z wnętrza urządzenia wszelkich alergenów, bakterii, wirusów czy pleśni. Połączenie fal dźwiękowych i pary wodnej pozwala na dotarcie do najmniejszych i trudno dostępnych szczelin. Efekt? Niezawodna praca klimatyzatora i brak problemów z nieprzyjemnym zapachem.

Ozonowanie – popularny sposób na odgrzybianie klimatyzacji w domu

Innym rozwiązaniem jest ozonowanie, które jest równie popularne, co stosowanie ultradźwięków. Cząsteczki tlenu mają właściwości odkażające, bez problemu docierają do każdego elementu urządzenia, a do tego usuwają z wnętrza nieprzyjemne zapachy, bakterie czy resztki jedzenia. Jeśli zdecydujesz się na ozonowanie, to skorzystaj z usług profesjonalnej firmy.

Czy można odgrzybić klimatyzację domowymi sposobami?

Jeśli nie chcesz korzystać z pomocy fachowców, to możesz spróbować wyczyścić i odgrzybić klimatyzację przy użyciu domowych sposobów. Oczywiście możesz stosować kilka metod jednocześnie – regularnie usuwać samodzielnie zanieczyszczenia, a raz w roku wykonywać dezynfekcję czy profesjonalne czyszczenie.

Wiele dostępnych aktualnie na rynku urządzeń ma sygnalizator, który informuje o zabrudzeniu filtra. Sprawdzaj go regularnie, najlepiej co kilka tygodni, aby w odpowiednim momencie zareagować i usunąć z niego zanieczyszczenia.

Najlepiej zacząć od rozkręcenia urządzenia, a następnie umyć każdy element przy użyciu wody z odrobiną polecanego detergentu. Szczególnie ważny jest filtr, który odpowiada za usuwanie z powietrza szkodliwych zanieczyszczeń. Wypłucz go pod bieżącą wodą, wyczyść specjalnym środkiem, a później dokładnie go wysusz.
Autorka: Katarzyna Wendzonka