Data publikacji:

Olejek zapachowy a eteryczny – jaka jest różnica między tymi olejkami?

Olejek eteryczny i zapachowy to produkty szeroko wykorzystywane w kosmetyce, a także w naszych domach, np. do aromatyzowania powietrza za pomocą kominka bądź lampy zapachowej. Jaka jest różnica między olejkiem zapachowym a eterycznym? Jak je stosować? Sprawdź w artykule!

olejek eteryczny a zapachowy

Olejek eteryczny a zapachowy – czym się różnią?

Piękne zapachy pozytywnie wpływają na nasz nastrój, przywołują wspomnienia, a także mogą relaksować i odprężać lub wręcz przeciwnie – pobudzać do działania. Ich moc wykorzystuje się na szeroką skalę w aromaterapii oraz w kosmetyce, np. pod postacią olejków zapachowych.

Wyróżniamy dwie główne grupy tego typu produktów. Olejek zapachowy a eteryczny – czym się od siebie różnią? W artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie, a także charakterystykę i zastosowanie obydwu typów olejków.

Różnica między olejkiem eterycznym a zapachowym jest bardzo prosta. Olejki eteryczne są substancjami w 100% naturalnymi. Pozyskuje się je z liści, kory, nasion, pędów czy też owoców roślin. Natomiast olejki zapachowe mogą być całkowicie syntetyczne lub stanowić mieszaninę aromatów syntetycznych i naturalnych.

Olejek zapachowy a eteryczny – zalety i wady

Największą zaletą olejków eterycznych są właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Mogą działać przeciwzapalnie, antyseptycznie czy też uspokajająco. Olejki zapachowe są pozbawione tych właściwości. Ich zaletą natomiast jest fakt, że rzadziej uczulają i podrażniają w przeciwieństwie do olejków eterycznych. Olejki eteryczne nie nadają się dla alergików, gdyż mogą wywoływać bardzo silne reakcje uczuleniowe.

Właściwości lecznicze olejków eterycznych sprawiają, że można wykorzystywać je w aromaterapii. Mają zbawienny wpływ na organizm i stan psychiczny człowieka. Olejki zapachowe niestety do tego się nie nadają, z powodzeniem za to można je wykorzystywać w kominkach zapachowych do aromatyzowania powietrza w mieszkaniu.

Dodatkowo zaletą olejków zapachowych jest niższa cena. Który olejek wybrać – eteryczny czy zapachowy? Poniżej znajdziesz nasze wskazówki.

Olejek eteryczny – co to jest?

Olejek eteryczny jest substancją zapachową w stanie ciekłym, którą pozyskuje się z roślin metodą destylacji lub ekstrakcji. Olejki mogą gromadzić się w korze, liściach, nasionach, kwiatach czy też korzeniach. Zawierają szereg cennych substancji aktywnych, takich jak terpeny, estry, laktony, pineny, kamfora czy też aldehydy. Zawdzięczają im swoje właściwości lecznicze i pielęgnacyjne.

Poszczególne olejki eteryczne mogą różnić się od siebie własnościami, wszystkie jednak mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Do popularnych olejków eterycznych zaliczamy np. olejek z drzewa herbacianego, sosnowy, różany, pomarańczowy, kamforowy, cynamonowy, rozmarynowy czy też eukaliptusowy.

Olejek eteryczny – zastosowanie

Oto najpopularniejsze zastosowania olejków eterycznych:

  • aromatyzacja powietrza (w kominkach, lampach zapachowych),
  • inhalacje (np. przy kaszlu, katarze),
  • masaż,
  • zwalczanie stanów zapalnych,
  • działanie uspokajające, ułatwiające zaśnięcie,
  • uśmierzanie bólu (np. głowy, mięśni),
  • poprawa krążenia,
  • kąpiele,
  • zwalczanie pryszczy i stanów zapalnych skóry (punktowo),
  • wzbogacanie kosmetyków.

Olejek zapachowy – co to jest?

Olejki zapachowe są zwykle mieszanką substancji naturalnych i syntetycznych lub w całości składają się z syntetycznych związków. Ich zadaniem jest naśladowanie naturalnych i lubianych aromatów, np. aromatu truskawek, cynamonu, kwiatów, lasu czy też morskiego powietrza. Wybór jest ogromny, gdyż w dzisiejszych czasach praktycznie każdy aromat można odwzorować w laboratorium.

Olejek zapachowy – zastosowanie

Olejki zapachowe sprawdzą się:

  • do aromatyzowania powietrza w mieszkaniu (w kominkach, lampach zapachowych),
  • do produkcji domowych kosmetyków,
  • dla alergików (choć nie zawsze),
  • w sytuacji, gdy szukasz konkretnego zapachu, który nie występuje w olejkach eterycznych (np. czekoladowy, karmelowy, morski).
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Olga Wacholc