Data modyfikacji:

Przycinanie hortensji na wiosnę krok po kroku

Hortensje to jedne z najpopularniejszych i zarazem najpiękniejszych krzewów, które goszczą w przydomowych ogrodach. Początkujący ogrodnicy nie zawsze wiedzą, jak pielęgnować te rośliny, choć ich uprawa wcale nie jest skomplikowana.
Trzeba pamiętać jedynie o kilku zasadach, a jedną z nich jest odpowiednie przycinanie hortensji na wiosnę. Jak postępować z odmianami bukietowymi, a jak z ogrodowymi? Jak powinno wyglądać prawidłowo przeprowadzone cięcie? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule. Zobacz, jak przycinać hortensje na wiosnę i w sezonie ciesz się ogrodem pełnym kwitnących kwiatów!
hortensja

W którym miejscu ogrodu ulokować hortensje?

Najczęściej hortensje sadzi się na stanowiskach półcienistych lub słonecznych. Krzewy przepadają za cieniem, ale to oczywiście kontakt ze słońcem zapewnia im tak bujne kwitnienie. Ważne jest to, by ziemia, na której hortensje zostaną zasadzone, była żyzna, a odczyn podłoża (pH) kwaśny (4,5-5,5). Krzewy te bardzo lubią również wodę, więc trzeba pamiętać o ich obfitym podlewaniu. Jeśli liście hortensji zaczną żółknąć, należy od razu reagować i wzbogacić podłoże kwaśnym torfem.

Sprawdź także: przycinanie hortensji na wiosnę.

Czy jednak tylko kontakt ze słońcem, kwaśne podłoże i regularne podlewanie to jedyny klucz do tego, by krzewy zachwycały swoimi kwiatostanami? Nie - to przycinanie hortensji na wiosnę pozwoli im bujnie zakwitnąć. Trzeba mieć jedynie świadomość, że każda odmiana hortensji wymaga innego traktowania. Warto zapisać, jakie rodzaje hortensji zostały zasadzone w ogrodzie i w oparciu o tę ściągę, przygotowywać się do wiosennych prac porządkowych w rabatach.

Najpopularniejsze odmiany hortensji

Wyróżniamy dwie najpopularniejsze grupy hortensji. W pierwszej z nich znajdują się krzewy, które kwitną na pędach tegorocznych (hortensja bukietowa oraz krzewiasta).
Do drugiej zalicza się z kolei rośliny kwitnące na pędach zeszłorocznych (hortensja ogrodowa, dębolistna, kosmata, piłkowana).
Dlaczego trzeba wiedzieć, jakie odmiany zostały zasadzone w ogrodzie? Przycinanie hortensji na wiosnę dotyczy tylko rodzajów kwitnących na pędach tegorocznych. Jeśli niewłaściwe cięcia zostałyby przeprowadzone przykładowo na hortensji ogrodowej, to w sezonie nie zachwycałaby swoim kwiatostanem.

Przycinanie hortensji bukietowej na wiosnę - jak to zrobić?

Hortensje kwitnące na pędach tegorocznych, a więc bukietowe i krzewiaste, trzeba przycinać każdego roku wiosną. Odpowiednio przeprowadzone cięcie zadziała na roślinę pobudzająco i sprawi, że wypuści ona jeszcze więcej pędów. Pędy krzewu skraca się mniej więcej na 4-5 oczku nad ziemią. To właśnie w tych miejscach zawiążą się pąki, które następnie przeobrażą się w kwiaty.
Podczas przycinania hortensji bukietowej na wiosnę należy zwrócić uwagę na ogólny wygląd rośliny. Trzeba usunąć sekatorem także stare, zniszczone i chore pędy. Jeśli w ogrodzie rosną starsze krzewy kwitnące na pędach tegorocznych, dobrze jest je odpowiednio odmłodzić. Wtedy najstarsze pędy obcina się nad ziemią, a pozostałe - skraca o połowę. Takie przygotowanie hortensji na wiosnę sprawi, że jej kwiaty staną się latem bardzo efektowne.

Przycinanie hortensji ogrodowej na wiosnę - lepiej tego nie robić

Nie trzeba przeprowadzać cięcia hortensji ogrodowej na wiosnę, ponieważ jest to krzew, który kwitnie na pędach zeszłorocznych. Na wiosnę dobrze jest tylko sprawdzić, jak prezentują się rośliny. Ważne będzie jedynie to, by usunąć z takich hortensji wyłącznie pędy chore, wysuszone i zmarznięte. Jeśli nie zostaną one odcięte od krzewu, mogą hamować jego dalszy, prawidłowy wzrost i bujne kwitnienie. Tego typu prace porządkowe dobrze jest przeprowadzić wtedy, gdy hortensja ogrodowa już wypuściła liście. Wtedy wyraźnie widać, które pędy są zaschnięte, więc unikniemy pomyłki i nie obetniemy zdrowych, mocnych gałązek z pąkami.

Termin cięcia hortensji na wiosnę ma znaczenie

Kiedy najlepiej przeprowadzić przycinanie hortensji na wiosnę? Nie ma jednej konkretnej daty, która otwiera furtkę do przeprowadzania prac ogrodowych. Najważniejsze jest to, by cięcie wykonać wczesną wiosną, a więc na przełomie marca i kwietnia. Trzeba obserwować warunki atmosferyczne i przeczekać okres przymrozków. Przycinanie dobrze jest przeprowadzić w słoneczne i bezdeszczowe dni.
Podczas przycinania krzewów znaczenie ma także używanie odpowiednich narzędzi. Warto sięgnąć po odpowiednio naostrzony sekator, dzięki któremu sprawnie odetniemy pędy. Rana po cięciu hortensji powinna być gładka. Jeśli zostawimy ją postrzępioną, to roślina kwitnąca z pędów tegorocznych nie będzie miała szansy, aby dobrze się rozwinąć.

Co wzmocni kwitnienie hortensji?

Jeśli chcemy dodatkowo wesprzeć kwitnienie hortensji, powinniśmy pomyśleć też o nawożeniu. W sklepach i hurtowniach ogrodniczych warto poszukać nawozów do hortensji bogatych w pierwiastki takie jak fosfor, magnez, żelazo czy azot. Jeśli krzewy nie mają dostępu do tych składników, nie będą się prawidłowo rozwijać.
A co sprawia, że hortensje mają nie tylko bujne, lecz tak kolorowe kwiatostany? Za kolor kwiatów odpowiada kwasowość podłoża. Pisaliśmy już, że hortensje lubią kwaśny grunt. Jeśli pH podłoża będzie wyższe, a więc zasadowe, to hortensje zakwitną na czerwono lub różowo. Niebieskie kwiaty pojawią się z kolei tam, gdzie krzew zostanie nawożony siarczanem amonu lub potasu.
Każdy ogrodnik marzy, by jego ogród w sezonie prezentował się w zachwycająco. Trzeba pamiętać, że na kondycję roślin wpływa wiele czynników i doraźne, szybkie działania naprawcze nie zawsze pozwolą uzyskać zadowalający efekt. Ogrodowej roślinności trzeba poświęcać sporo uwagi i najpierw zadbać o podstawy, które pozwolą jej zakwitnąć. W przypadku hortensji najważniejszą rzeczą jest więc wiosenne przycinanie krzewów kwitnących na pędach tegorocznych i regularne doglądanie roślin.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka