Data modyfikacji:

Trendy: op-art we wnętrzach

Op-art to wyraziste połączenia. Idealne będą dla wielbicieli geometrycznych kształtów oraz  wszystkich fascynatów gry czerni i i bieli. Sprawdźmy, jak możemy wykorzystać ten styl przy aranżacji wnętrz.

Op-art, zwany też wizualizmem, króluje obecnie nie tylko w modzie, ale i we wnętrzarskich trendach. Efekt złudzeń optycznych uzyskać możemy między innymi poprzez grę geometrią i kolorem. Najcześciej wykorzystywane połączenie, które doskonale potęguje efekt pozornej trójwymiarowości, to czerń i biel oraz czerń i czerwień. Wielokrotne powtarzanie figur czy linii oddziałuje na nasz zmysł wzroku, wywołując złudzenie przemieszczających się obrazów.

Zadaniem sztuki optycznej we wnętrzach jest ich ożywienie i uzyskanie wyrazistego efektu ruchu. Jej elementy wykorzystać możemy zarówno na ścianach, fragmentach dekoracyjnych, jak i meblach. Efekt wizualizmu wykorzystywany jest w przestrzeniach na wiele sposobów i z łatwością może zagościć w każdym pomieszczeniu.

digsdigs.com, curbed.com

Jak wykorzystać op-art w mieszkaniu

Ściany

W dużej mierze sztuka optyczna stosowana jest na ścianach. Odważna tapeta w geomatryczne wzory z pewnością pomoże uzyskać efekt złudzeń optycznych. Co więcej, nada całemu wnętrzu charakteru. Tapety w stylu op-art występują w wielu wariantach kolorystycznych. Nie musimy więc decydować się na kontrastowe połączenie. Wybór mamy także we wzorach, jakie na nich występują. Każdy z nas powinien znaleźć coś dla siebie.

Obrazy

Innym sposobem na wprowadzenie tego hipnotyzujące trendu będzie powieszenie na ścianach obrazów, wywołujących złudzenie ruchu. Będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą tak odważnie zmieniać swojego wnętrza. Alternatywą dla obrazów będą naklejki oraz fototapety, dzięki którym uzyskamy efekt wciągania w wir czy zwężającego się tunelu.

Glazura

Wrażenie dynamiki i ruchu łatwo będzie także osiągnąć glazurą. Ściany w łazience czy kuchni, wyłożone płytkami w optyczne desenie z pewnością zrobią wrażenie na naszych gościach. Do modernistycznych wnętrz radzimy wybrać czarno-białe kafle ze zdecydowanymi op-artowymi wzorami. Warto też postawić na kontrastującą czerwień czy delikatniejszą grę pasteli. Tego typu glazura sprawdzi się nie tylko na ścianach, ale i podłodze. Również w przedpokoju.

modne-lazienki.pl
e-plytki.eu

Dodatki

Nieśmiertelne połączenie bieli i czerni świetnie sprawdzi się także na detalach. Kubki, filiżanki, zastawa, poszewki na poduszki, pojemniki czy donice będą dobrym wyborem na dodatki w stylu wizualizmu. Jeśli zależy nam na niewielkich zmianach, które ożywią nasze wnętrze, dobrze będzie zdecydować się na wyraźne, dynamiczne wzory. Jeśli cała reszta pozostaje stonowana i minimalistyczna, z abstrakcją tutaj raczej nie przesadzimy.

Na grafice: 1. ABAŻUR PASIASTY 25x25x22cm, 79 zł; 2. ABAŻUR FRESH BLACK 25x25x22cm, 79 zł

Na grafice: 1. Wazon Illusion Trendy Po, 109 zł; 2. Wazon Black Line VI Kare Design, 269 zł

Tkaniny

Przypominające złudzenia optyczne desenie znajdziemy także na tapicerkach, dywanach czy zasłonach. Takim dynamicznym wzorem możemy ożywić także meble. Na przykład na stół możemy nakleić naklejką w czarno-białe geometryczne wzory. Będzie to zdecydowany akcent, który z pewnością wprowadzi do naszego wnętrza modę na op-art.

Na grafice: 1. Oriental Mono 200x290cm, 499 zł; 2. Oriental Polska Mono 420 160x230, 299 zł

Pamiętajmy jednak, że elementy stylu wizualizmu są silnymi i widocznymi akcentami. Jeśli nie chcemy przesadzić, stosujmy go z umiarem. Szczególnie jeśli pokrywać on będzie duże przestrzenia, jak np. ściany czy podłogi.

Autor: Natalia Malko