Data modyfikacji:

Urządzanie małego mieszkania...

Urządzanie mieszkania to nie tylko aranżacyjna zabawa, ale często prawdziwe wyzwanie. Zwłaszcza jeśli do dyspozycji mamy niewiele metrów kwadratowych lub ogranicza nas czas. 

Na szczęście nawet gdy funkcjonalność naszego mieszkania staje się głównym wyznacznikiem ostatecznego charakteru wnętrza, nie musimy rezygnować z estetyki ani designerskich pomysłów. Wystarczy kilka przemyślanych rozwiązań, aby w niewielkim mieszkaniu wyczarować znacznie więcej miejsca niż to możliwe na pierwszy rzut oka.

Kolor ma znaczenie

Jeśli urządzamy małe wnętrze, to bardzo ważny jest kolor ścian w pomieszczeniu. Powinny być one jasne i chłodne – idealna więc będzie ponadczasowa biel, która powiększa optycznie przestrzeń. Ciemniejsza podłoga sprawia, że wnętrze wydaje się niższe niż jest w rzeczywistości. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na kolejne przemalowanie ścian, można spróbować przełamać ich odcień jaśniejszym kolorem mebli w aranżowanym pomieszczeniu.

Otwarte, a nie podzielone

Zwykle, aby czuć się dobrze we własnych czterech kątach, potrzebujemy przynajmniej odrobinę przestrzeni. Dlatego też w niedużych mieszkaniach warto zadbać o to, aby nie przytłaczały nas zbyt małe pomieszczenia. Nawet zwykłe usunięcie ściany oddzielającej niewielki przedpokój lub zamkniętą kuchnię, otwiera przestrzeń i sprawia, że wydaje się ona optycznie większa. Warto jednak wówczas pamiętać, że nawet otwarte pomieszczenia muszą zachować swój podział funkcjonalny. Można to osiągnąć poprzez wyznaczenie stref o różnorodnym przeznaczeniu np. poprzez odmienne meble, kolorystykę czy choćby inne ułożenie posadzki. Dostępne są na rynku również wewnętrzne drzwi łamane.  To prawdziwa innowacja w funkcjonalnym i estetycznym wymiarze urządzania wnętrz. Stanowią połączenie ergonomii, wygody oraz interesującego designu.

Dodaj więcej światła

Istotne jest również to, aby w małym mieszkaniu powalczyć o jak największą ilość dodatkowego światła. Warto na przykład aby nasze

drzwi miały jak największe przeszklenia, przepuszczające światło. Wówczas wydają się lekkie i dodają otoczeniu uroku. Takie rozwiązanie wykorzystuje naturalny potencjał estetyczny szkła,

sprawiając minimalnym kosztem, że wnętrze wygląda bardzo elegancko. W przedpokoju można zastosować oświetlenie punktowe, a w części salonowej – podwieszany sufit z zamontowanym wężem diodowym. Ważne jest również prawidłowe oświetlenie ewentualnego blatu kuchennego, które ułatwi sporządzanie i spożywanie posiłków. Światła w pomieszczeniu mogą dodać także nieco większe okna lub ich jasne zasłony.

To nie sztuka urządzić wygodnie duże mieszkanie. Ile trzeba się natrudzić, żeby dobrze rozplanować mniejszą przestrzeń, wiedzą to tylko kobiety sukcesy, którym udało się to zrobić! Jeśli jeszcze tego nie zrobiły lub też nie miały odwagi stawić czoła małym wnętrzom – czas najwyższy!

Autor: Agnieszka Pajak