Data publikacji:

Trendy 2019 – wiemy, jakie kolory będą modne w przyszłym roku w aranżacji wnętrz

Rok 2019 w aranżacji wnętrz nie będzie nudny. Wszystko to za sprawą kolorów, jakie mają wieść prym w 2019 roku. Jak donosi portal Apartament Therapy, mają to być ciemna zieleń oraz intensywny niebieski. To kolejny zwrot w kierunku natury, jaki od dłuższego czasu rządzi współczesnym designem. Jak jednak wykorzystać te barwy w aranżacji wnętrz?

Jakie kolory będą modne w 2019 roku?

 • Szlachetna zieleń
 • Intensywny błękit
 • Co prawda do końca roku mamy jeszcze trochę czasu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby już myśleć ciepło o kolejnych dwunastu miesiącach. Niby wciąż króluje nam aktualny kolor roku wybrany przez Instytut Pantone, ale powiedzmy sobie szczerze – może i Ultra Violet odzwierciedla aktualne trendy, ale w aranżacji wnętrz jest raczej twardym orzechem do zgryzienia. Inaczej sprawa się ma w przypadku trendów na rok przyszły. Dwaj najwięksi producenci farb na rynku amerykańskim ogłosili właśnie swoje kolory roku. Oba odcienie są intensywne, dlatego wydają się być świetną przeciwwagą dla wciąż popularnych skandynawskich bieli i szarości. Co więcej, zieleń i błękit to kolory wywodzące się z natury, zatem mogą być dobrą podstawą do zaaranżowania przyjaznego wystroju wnętrz, który będzie miał pozytywny wpływ na twój nastrój.

  Przeczytaj też: Ultra Fiolet kolorem roku 2018

  Modny kolor - Szlachetna zieleń

  Naturalny odcień jadeitu idealnie wpisuje się w aktualne wnętrzarskie trendy. Nawiązuje do szalenie modnych stylu botanicznego i trendu urban jungle. Intensywna zieleń to kolejny krok w kierunku natury w aranżacji wnętrz zwłaszcza, jeśli zestawisz ją z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, wiklina, bambus, bawełna czy len. Jakby tego było mało, odcień ten jest też szlachetny i szalenie elegancki. Może to być zatem dobra recepta na aranżację klimatycznego wystroju wnętrz, gdzie będziesz wypoczywać w otoczeniu naturalnych akcentów, a te jak wiadomo, świetnie wpływają na nasz nastrój.

  Zieleń można jednak dobrze łączyć nie tylko z naturalnymi elementami. Jak już ustaliliśmy jest do szlachetna barwa, której idealnym dopełnieniem mogą być złote lub miedziane dodatki. Takie zestawienie sprawdzi się np. w estetyce retro, gdzie nie brakuje kontrastowych połączeń i klimatycznych motywów.

  Pomaluj ściany na intensywny błękit

  Ten odcień ma być nieco łagodniejszy niż modny dotychczas granat, dzięki czemu łatwiej wkomponujemy go do stylizacji wnętrza. Zgodnie z przewidywaniami projektantów, kolor ten będzie się dobrze komponować ze stonowaną kolorystyką i to właśnie błękit powinien wieść prym w stylizacji. Szczególnie dobrym rozwiązaniem będzie łączenie koloru z nowoczesnymi i minimalistycznymi wnętrzami.

  Nie obawiaj się jednak chłodnego efektu, jaki może w aranżacji wnętrz dać błękit. Kolor ścian tego typu wystarczy ograć dodatkami w jaśniejszych odcieniach. Do błękitu świetnie pasować będą pasować takie kolory, jak brąz, szarość czy zieleń.

  Gra w kolory – jak umiejętnie stosować ciemne barwy?

  Z ciemnymi kolorami w aranżacji wnętrz jest jeden problem – czasem mogą być ryzykownym posunięciem. Ciemne kolory ścian nie są tak łatwe do ogrania, jak ich neutralne odpowiedniki. Na tle bieli, szarości czy beżu, praktycznie wszystko będzie wyglądać dobrze. Jak zatem umiejętnie stosować ciemne kolory w stylizacji mieszkania?

  Przede wszystkim upewnij się, że pomieszczenie, w którym chcesz użyć ciemną barwę jest dostatecznie jasne. Musisz wiedzieć, że biały kolor odbija światło, dzięki czemu jasno pomalowane wnętrza wydają się widne i przestronne. Z kolei ciemne kolory ścian pochłaniają światło i w efekcie pomieszczenie może sprawiać nieco ponure wrażenie

  Zgodnie z wnętrzarskimi zasadami w niewielkich wnętrzach raczej nie powinno się stosować ciemnych barw. Ale jak mówi porzekadło, zasady są po to, żeby je łamać. Dlatego nie obawiaj się ciemnych kolorów ścian w małym mieszkaniu. To może się udać pod warunkiem, że będziesz z głową stosować ciemny kolor farby.

  Przeczytaj też: Ciemne kolory w aranżacji wnętrz - jak je stosować?

  Najprościej jest postawić na akcenty kolorystyczne. Ciemny kolor farby zarezerwowany tylko dla jednej płaszczyzny w pomieszczeniu nie przytłoczy aranżacji. Przeciwnie, uzyskasz modny, nieco dramatyczny efekt, a sąsiednie ściany pomalowane np. na biało sprawią, że wnętrze będzie wystarczająco jasne. Ciekawym rozwiązaniem jest też łączenie ciemnych barw np. z wzorzystą tapetą. Motywy roślinne lub kwiatowe będą się dobrze łączyć z omawianymi tu kolorami i rozjaśnią nieco efekt finalny. A jeśli marzy ci się pomalować wszystkie ściany w pomieszczeniu na ciemny kolor, pamiętaj o jasnych dodatkach. Biała podłoga i sufit nieco złagodzą cały efekt. Podobnie meble w jasnych odcieniach oraz dekoracje.

  Jak ci się podobają propozycje kolorystyczne na przyszły rok? Oba dają ciekawy efekt, ale trzeba przyznać, że nieumiejętnie stosowane, mogą zwieść na aranżacyjne manowce. Pamiętaj też, że zawsze warto przetestować dany kolor, zanim zastosujesz go w wystroju wnętrz. Możesz to zrobić np. za pomocą aplikacji mobilnych, w których naniesiesz kolor na zdjęcie pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem są też testery farb, co pozwoli ci przekonać się, jak wybrany odcień prezentuje.

  Autor: Kamila Zalińska-Woźny