Data publikacji:

4 kultowe meble z czasów PRL-u

W latach 60. i 70. brylowały na salonach. Po transformacji były jak persona non-grata. Obecnie wracają w wielkim stylu i są najgorętszym must have w aranżacji wnętrz. Meble PRL, jak kultowy fotel 366, krzesła patyczaki czy charakterystyczne komody, to doskonały dowód na to, jak moda bywa przewrotna.

Wzornictwo przemysłowe z czasów PRL-u jest na topie. Meblościanki, fotele i krzesła, jakie pamiętamy z mieszkań naszych babć i rodziców to obecnie jedne z najmodniejszych elementów wystroju. Meble PRL cechował bowiem oszczędny styl i nieskomplikowana forma. Dzięki temu stare meble świetnie wpisują się we współczesne wnętrzarskie trendy i idealnie komponują się np. ze stylem skandynawskim, nowoczesnym czy minimalistycznym. Co więcej, współcześnie design z ubiegłego wieku jest tak doceniany, że w ramach ubiegłorocznych obchodów Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu, zorganizowana została wystawa Usiądź po polsku, na której prezentowano m.in. modele krzeseł wyprodukowane w polskich fabrykach, czyli słynne patyczaki. Dlatego jeśli chcesz urozmaicić stylizację swojego mieszkania o kultowe meble PRL, sprawdź na jakie perełki należy polować i wykorzystaj stare meble w aranżacji swojego mieszkania.

Wysoki połysk mebli PRL

Pamiętasz te charakterystyczne komody z nadstawkami, jakie za czasów Gomułki i Gierka królowały w polskich mieszkaniach? Pełniły one rolę kredensu, przechowywało się w nich zastawę i inne domowe akcesoria. Ich powierzchnia była wykończona na wysoki połysk, a fornir pokrywający płytę meblową miał brązowo-rudą barwę. Tak, to właśnie te meble są obecnie wnętrzarskim hitem. Zdecydowanie najlepiej sprawdza się dolna część opisanego powyżej kompletu, czyli sama komoda. Możesz ją wykorzystać w aranżacji mieszkania w niezmiennej formie, o ile komoda nie jest uszkodzona. Jednak meble PRL są bardzo wdzięcznym materiałem do renowacji. Łatwo możesz z ich powierzchni usunąć powłokę starego lakieru i pomalować na nowo. Dodaj do niej nowe gałki, na frontach szuflad przyklej efektowną tapetę lub wymaluj wzór za pomocą szablonu - taki zabieg sprawi, ze stare meble zyskają zupełnie nowy blask.

Nieśmiertelna klasyka – fotel 366

To chyba jedno z najczęściej powtarzanych nazwisk w aranżacji wnętrz w ostatnich latach. Józef Chierowski to projektant mebli i wnętrz przez lata związany ze Dolnośląską Fabryką Mebli w Świebodzicach. To właśnie w zakładach tego producenta narodziła się legenda polskiego designu. Gdy w latach 60. fabryka częściowo ucierpiała w wyniku pożaru, pilnie poszukiwano projektu mebla łatwego w wykonaniu, który jednocześnie będzie wyglądał znakomicie. To dało początek produkcji kultowego fotela 366, która trwała nieprzerwanie przez blisko 20 lat.

Czym fotel 366 zasłużył sobie na miano legendy? Chodziło przede wszystkim o jego prostą i elegancką formę – siedzisko i oparcie nie posiadały żadnych zdobień, podłokietniki również były minimalistyczne, a tym co przede wszystkim zwracało uwagę na fotel 366, były charakterystyczne nogi, przypominające nożyce. Mebel trafił do wielu polskich mieszkań i był również eksportowany do innych krajów bloku wschodniego. Obecnie jest to wielka gratka dla wielbicieli designu z czasów PRL-u. podobnie, jak w przypadku innych starych mebli, fotel ten możesz w łatwy sposób odnowić. Produkcja mebla została jednak wznowiona w ostatnich latach, a prawa do projektu posiada firma 366 Concept.

Lekkie i efektowne patyczaki

Kolejnymi meblami PRL, które świecą triumfy w aranżacji współczesnych wnętrz, są krzesła patyczaki. Mają one lekką konstrukcję, na którą obok siedziska składają się oparcie i nóżki wykonane z toczonych szczebelków, przypominających patyki właśnie. Historia tych krzeseł wiąże się z radomskim zakładem produkcji mebli Fameg oraz osobą legendarnego projektanta krzeseł – Michaela Thoneta. Synowie i spadkobiercy Thoneta założyli w Radomsku swoją własną fabrykę krzeseł i z czasem wraz z innym zakładem została ona przekształcona w Fameg właśnie.

Najsłynniejszym projektem Fameg jest krzesło model A5910 z 1959 roku. Wykonane było z bukowego drewna i pokryte warstwą błyszczącego lakieru. Obecnie idealnie wpisuje się ono w trendy stylu skandynawskiego i jest jednym z najchętniej odnawianych starych mebli.

PRL-owski Lisek

Kolejnym modelem fotela, który wprawdzie obecnie pozostaje odrobinę w cieniu słynnego 366 Chierowskiego, ale również zasłużył sobie na miano kultowego. Chodzi o fotel typ 300-190 projektu Henryka Lisa. To właśnie od nazwiska projektanta pochodzi jego potoczna nazwa. Podobnie, jak w przypadku fotela 366, o sile Liska decydowała prosta forma. Konstrukcja nośna mebla wykonana była z drewna bukowego, które wykańczano na trzy różne sposoby – lakierem na wysoki połysk, matowym lub półbłyszczącym. Lisek był zdecydowanie wygodniejszy, niż 366 i bardziej elegancki, dlatego z czasem to właśnie model 300-190 stał się sztandarowym produktem Dolnośląskiej Fabryki Mebli w Świebodzicach.

Gdzie poszukiwać tego typu sprzętów? Stare meble z czasów PRL możesz znaleźć na pchlich targach i giełdach staroci. Jest ich też sporo na aukcjach internetowych. Pamiętaj jednak, że musisz być szybki – upolowanie fotela 366 czy efektownej komody w stylu PRL-u nie jest proste – bardzo szybko znikają.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny