Data publikacji:

Meble z czasów PRL – 4 kultowe propozycje

W latach 60. i 70. brylowały na salonach. Po transformacji były jak persona non-grata. Obecnie wracają w wielkim stylu i są najgorętszym must have w aranżacji wnętrz. Meble PRL, jak kultowy fotel 366, krzesła patyczaki czy charakterystyczne komody to doskonały dowód na to, jak moda bywa przewrotna. Zobacz 4 kultowe meble w stylu PRL.

meble prl

Meble PRL, czyli wielki powrót stylu PRL na salony

Wzornictwo przemysłowe z czasów PRL jest na topie. Meblościanki, fotele i krzesła to obecnie jedne z najmodniejszych elementów wystroju.

Meble PRL cechował oszczędny styl i nieskomplikowana forma. Dzięki temu stare meble świetnie wpisują się we współczesne trendy i idealnie komponują się np. ze stylem skandynawskim, nowoczesnym czy minimalistycznym. Jeśli chcesz urozmaicić stylizację swojego mieszkania o kultowe meble PRL, sprawdź, na jakie perełki należy polować i wykorzystaj stare meble w aranżacji swojego mieszkania.

Wysoki połysk mebli PRL – kultowe komody

Pamiętasz te charakterystyczne komody z nadstawkami, jakie za czasów Gomułki i Gierka królowały w polskich mieszkaniach? Pełniły rolę kredensu, przechowywało się w nich zastawę i inne domowe akcesoria. Ich powierzchnia była wykończona na wysoki połysk, a fornir pokrywający płytę meblową miał brązowo-rudą barwę.

To właśnie te meble w stylu PRL są obecnie wnętrzarskim hitem. Zdecydowanie najlepiej sprawdza się dolna część opisanego powyżej kompletu, czyli sama komoda. Możesz ją wykorzystać w aranżacji mieszkania w niezmiennej formie, o ile komoda nie jest uszkodzona.

Meble PRL są bardzo wdzięcznym materiałem do renowacji. Łatwo możesz z ich powierzchni usunąć powłokę starego lakieru i pomalować na nowo. Dodaj nowe gałki, na frontach szuflad przyklej efektowną tapetę lub wymaluj wzór za pomocą szablonu. Meble PRL po renowacji zyskają zupełnie nowy blask.

Fotel 366 – nieśmiertelna klasyka mebli PRL

Józef Chierowski to projektant mebli i wnętrz przez lata związany z Dolnośląską Fabryką Mebli w Świebodzicach. To właśnie w zakładach tego producenta narodziła się legenda polskiego designu.

Gdy w latach 60. fabryka częściowo ucierpiała w wyniku pożaru, pilnie poszukiwano projektu mebla łatwego w wykonaniu, który jednocześnie będzie wyglądał znakomicie. To dało początek produkcji kultowego mebla PRL, czyli fotela 366, która trwała nieprzerwanie przez blisko 20 lat.

Czym fotel 366 zasłużył sobie na miano legendy? Chodziło przede wszystkim o jego prostą i elegancką formę. Siedzisko i oparcie nie posiadały żadnych zdobień, podłokietniki również były minimalistyczne, a tym, co przede wszystkim zwracało uwagę na fotel 366, były charakterystyczne nogi, przypominające nożyce.

Mebel w czasach PRL trafił do wielu polskich mieszkań i był również eksportowany do innych krajów bloku wschodniego. Obecnie jest to wielka gratka dla wielbicieli stylu PRL we wnętrzach.

Podobnie jak w przypadku innych starych mebli fotel ten możesz w łatwy sposób odnowić. Produkcja mebla została też wznowiona w ostatnich latach, a prawa do projektu posiada firma 366 Concept.

Lekkie i efektowne patyczaki – wizytówka mebli w stylu PRL

Kolejnymi meblami PRL, które świecą triumfy w aranżacji współczesnych wnętrz, są krzesła patyczaki. Mają lekką konstrukcję, na którą obok siedziska składają się oparcie i nóżki wykonane z toczonych szczebelków, przypominających patyki.

Historia tych krzeseł wiąże się z radomskim zakładem produkcji mebli Fameg oraz osobą legendarnego projektanta krzeseł – Michaela Thoneta. Synowie i spadkobiercy Thoneta założyli w Radomsku swoją własną fabrykę krzeseł i z czasem wraz z innym zakładem została ona przekształcona w Fameg.

Najsłynniejszym projektem Fameg jest krzesło model A5910 z 1959 roku. Wykonane było z bukowego drewna i pokryte warstwą błyszczącego lakieru. Obecnie ten mebel PRL – odniowiony – idealnie wpisuje się w trendy stylu skandynawskiego.

Fotel w stylu PRL, czyli kultowy Lisek

Kolejny model mebla PRL, który wprawdzie obecnie pozostaje odrobinę w cieniu słynnego 366 Chierowskiego, ale również zasłużył sobie na miano kultowego. Chodzi o fotel typ 300-190 projektu Henryka Lisa. To właśnie od nazwiska projektanta pochodzi jego potoczna nazwa.

Podobnie jak w przypadku fotela 366 o sile Liska decydowała prosta forma. Konstrukcja nośna mebla wykonana była z drewna bukowego, które wykańczano na trzy różne sposoby – lakierem na wysoki połysk, matowym lub półbłyszczącym. Lisek był zdecydowanie wygodniejszy niż 366 i bardziej elegancki, dlatego z czasem to właśnie model 300-190 stał się sztandarowym produktem Dolnośląskiej Fabryki Mebli w Świebodzicach.

Gdzie poszukiwać mebli w stylu PRL? Stare meble z czasów PRL, również po renowacji, możesz znaleźć na pchlich targach i giełdach staroci. Jest ich też sporo na aukcjach internetowych. Pamiętaj jednak, że musisz być szybki. Upolowanie fotela 366 czy efektownej komody w stylu PRL-u nie jest proste – bardzo szybko znikają.

Polecane artykuły:

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny