Data modyfikacji:

5 nieoczywistych dekoracji, dzięki którym wystylizujesz efektowne wnętrze

Myślisz, że w aranżacji wnętrz już nic cię nie zaskoczy? Otóż musisz wiedzieć, że w stylizacji mieszkań nie ma miejsca na nudę i ciągle pojawiają się nowe trendy, które mogą zadziwić nawet największych sceptyków. Jeśli szukasz nieszablonowego sposobu na udekorowanie swojego mieszkania, poznaj 5 nieoczywistych dodatków, które dodadzą stylizacji charakteru.

Ubrania

Zanim pokręcisz głową z niedowierzaniem, taj szansę temu pomysłowi. Musisz bowiem wiedzieć, że to nie jest jedynie dziwnie brzmiąca wnętrzarska nowinka, a trend, który zatacza coraz szersze kręgi. Tego typu rozwiązania powszechnie stosują rozkochani w aranżacji wnętrz Skandynawowie. Bo efektownie wyeksponowane ubrania mogą być świetną ozdobą mieszkania.

O co w tym wszystkim chodzi? To bardzo proste – wystarczy stojący wieszak na ubrania oraz wybrane elementy garderoby. Oczywiście nie ma tu miejsca na przypadek. Na stojaku tego typu najlepiej jest wyeksponować ubrania o stonowanej kolorystyce, dzięki czemu nie wprowadzisz wrażenia chaosu do stylizacji. Dobrym pomysłem sa np. koszule w pastelowych kolorach i czarne dodatki. Ubrań powinno być kilka, bo uginający się pod ciężarem ciuchów wieszak na pewno nie będzie wyglądał dobrze.

Ponadto aby całe to zamieszanie z dekorowaniem wnętrza za pomocą ubrań i wieszaka miało jakikolwiek sens, musisz pamiętać o jednym – o porządku oczywiście. Bezładnie przerzucone ubrania tylko wprowadzą nieporządek. Ale umiejętnie stylizując wnętrze w taki sposób możesz osiągnąć ciekawy efekt. To propozycja zwłaszcza dla tych, którzy lubują się w modzie i najnowszych trendach – bo przecież szkoda zamykać najefektowniejsze zdobycze w czeluściach szafy, prawda?

Gazety

Uwielbiasz czytać czasopisma i stosy magazynów piętrzą się w twoim mieszkaniu? Wykorzystaj je jako dodatki do domu. Okazuje się bowiem, że czasopisma świetnie sprawdzają się w stylizacji wnętrz. Jak zatem ozdobić swoje mieszkanie za pomocą zgromadzonych magazynów? Masz na to kilka sposobów.

Po pierwsze możesz je wyeksponować np. na dekoracyjnej drabinie. Różne numery tego samego tytułu będą wyglądać świetnie przewieszone na kolejnych szczeblach. W ten sposób uzyskasz spójną kompozycję, ponieważ ich szata graficzna będzie się pokrywać. Taka ozdoba sprawdzi się świetnie zwłaszcza w domowym biurze, gdzie gazety mogą być twórczą inspiracją do pracy. Drabina z gazetami może też stanąć np. w pokoju dziennym lub tam, gdzie zwykle czytasz. Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie na niej aktualnych numerów twoich ulubionych tytułów – nie dość, że będą się świetnie prezentować, to jeszcze wszystkie bieżące wydania będziesz mieć w zasięgu ręki.

Książki

Podobnie sprawa się ma z książkami – przecież to też są pięknie wydane przedmioty, które świetnie sprawdzą się jako dekoracje do domu. Jak zatem stylizować mieszkanie za pomocą książek? Najłatwiej jest zacząć od kombinowania z układem książek na półkach i regałach. Jeśli dotychczas porządkowałeś książki wedle formalnego klucza np. alfabetycznie, teraz postaw na kolor. Przykładowo na jednej półce ustaw wszystkie niebieskie książki, na innej żółte i na kolejnej czerwone. W ten sposób uzyskasz efektowną tęczę, a książki staną się ozdobą twojego mieszkania. Ale na tym nie koniec. Warto też komponować książki w stylizacje wraz z innymi dekoracjami do domu.

Możesz postawić na kilka woluminów, które wraz z roślinami doniczkowymi i innymi ozdobami ułożysz na półce. Pamiętaj też, że niewielki stosik horyzontalnie ułożonych książek może ci posłużyć do dodatkowego wyeksponowania innych ozdób. W ten sposób zróżnicujesz poziom, na jakim znajdują się poszczególne dekoracje na półce i w rezultacie będzie ona wyglądać jeszcze ciekawiej.

Lustra

Jeśli dotychczas uważałeś, że lustra pełnią jedynie funkcję użytkową w aranżacji wnętrz, to czas zweryfikować ten pogląd. Otóż lustrzane tafle są twoimi sprzymierzeńcami w stylizacji mieszkania z kilku różnych powodów. Po pierwsze odbijają światło i przez to sprawią, że twoje mieszkanie będzie wydawało się jaśniejsze. Po drugie dzięki nim wnętrze optycznie zyska na wielkości, więc jeśli mieszkasz na niewielkim metrażu, lustra pomogą ci stworzyć korzystne złudzenie optyczne.

Na koniec tej wyliczanki dodam jeszcze, że lustra w ciekawych ramach świetnie komponują się z obrazami i plakatami, dlatego jeśli dotychczas gdzieś w twoim przedpokoju czy sypialni wisiało lustro w efektownej ramie, wpleć je do stylizacji galerii ściennej. Takie urozmaicenie sprawi, że galeria będzie jeszcze bardziej przyciągała wzrok.

Oświetlenie

A jeśli przyszło ci na myśl, żeby po macoszemu traktować oświetlenie mieszkania, to nie masz co się dziwić, że aranżacja wnętrza nie spełnia twoich oczekiwań. Elementy oświetleniowe pełnią też funkcję dekoracyjną, dlatego tego typu ciekawe dodatki do domu to absolutny must have. O co konkretnie chodzi? Oczywiście o sznury lampek, ciekawe lampiony i latarnie, efektowne lampki, jak np. ta do złudzenia przypominająca księżyc. Pamiętaj, że w tym wszystkim nie chodzi tylko o zapewnienie sobie odpowiedniej ilości światła w pomieszczeniu, ale też o budowanie wyjątkowego klimatu i nastroju. A światło bardzo ci w tym pomoże.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny