Data modyfikacji:

5 źródeł zanieczyszczeń powietrza w naszych domach

Chcesz odetchnąć z ulgą w swoim domu? Zadbaj o jakość powietrza. Jednak aby to zrobić, przekonaj się na początek co może przyczyniać się do pogarszania stanu powietrza w twoim domu. Oto 5 źródeł zanieczyszczeń, które mogą skutecznie popsuć atmosferę w twoich progach.

Czy wiesz, że twoje mieszkanie ma duży wpływ na twoje zdrowie? Nie chodzi tu jedynie o nastrój, w jaki wprawia cię aranżacja wnętrza czy otaczające kolory. Twój dom ma realny wpływ na twoje samopoczucie. Wystarczy wspomnieć o zespole chorych budynków, czyli schorzeniu, które dopada ludzi zamieszkujących źle wentylowane mieszkania. Jednak problem dopływu świeżego powietrza do mieszkań to jedno. Duga sprawa to zanieczyszczenia, które sami zapraszamy w swoje progi. Poznaj zatem źródła zanieczyszczeń i zabierz się za skuteczne oczyszczanie powietrza w domu.

Przeczytaj też: 4 alarmujące sygnały, które świadczą o złej jakości powietrza domu

Smog

Myślisz, że gdy zamkniesz za sobą drzwi mieszkania to problem smogu przestaje cię dotyczyć? Niestety, zanieczyszczenia z zewnątrz przyczyniają się do pogorszenia jakości powietrza w naszych domach. Jak wykazały badania przeprowadzone przez badaczy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz z Krakowskim Alarmem Smogowym, podczas tzw. epizodów smogowych poziom zanieczyszczeń w domach i mieszkaniach był tylko o połowę niższy od tego, jaki panował na zewnątrz. Niestety, jak czytamy w sprawozdaniu z tych badań opublikowanym na stronie serwisu Polski Alarm Smogowy, wyniki te i tak znacznie przekraczały dozwolone normy.

Jak zatem chronić swoje mieszkanie przed napływem zanieczyszczonego powietrza z zewnątrz? Przede wszystkim nie otwieraj okien wtedy, gdy alarmy smogowe wskazują znaczne stężenie pyłów w powietrzu. Po drugie jeśli mieszkasz w mieście, które boryka się ze znacznym problemem smogu, warto zaopatrzyć się w domowy oczyszczacz powietrza. Ponadto postaw na rośliny, które są naturalnymi filtrami usuwającymi z powietrza zanieczyszczenia.

Więcej na ten temat przeczytasz tu: Dom wolny od smogu – jak chronić mieszkanie przed zanieczyszczonym powietrzem?

Sprzęt grzewczy

Piece, kozy i kominki to kolejne źródło zanieczyszczeń powietrza w twoim domu. Nieszczelna wentylacja, system odprowadzający spaliny lub wadliwa uszczelka mogą sprawić, że do twojego mieszkania dostają się szkodliwe zanieczyszczenia. Kominki już wkrótce mogą się znaleźć pod prawdziwym ostrzałem, ponieważ w toku walki ze smogiem, niektóre samorządy wprowadzają zakaz ich używania. Przykładowo w Krakowie zgodnie z uchwałą rady miasta, w kominkach będzie można palić jedynie do września 2019 roku.

Farby

Czy wiesz, że po skończonym malowaniu mieszkania niezbędne jest solidne wietrzenie? Nawet nowoczesne farby lateksowe mogą zanieczyścić powietrze w naszych mieszkaniach. Okazuje się bowiem, że po wyschnięciu mogą emitować tzw. Lotne Związki Organiczne (LZO). Są one niekorzystne dla naszego zdrowia i mogą prowadzić do występowania zawrotów i bólu głowy.

Dlatego wybierając farbę, jaką pokryjesz ściany w swoim domu, zwracaj uwagę nie tylko na kolor czy stopień połysku powłoki malarskiej. Stawiaj więc przede wszystkim na farby wodne, a nie na te rozcieńczane za pomocą rozpuszczalników. Ponadto zwróć uwagę na opis produktu – w danych technicznych producent ma obowiązek zawrzeć informację o zawartości LZO w preparacie.

Nowe meble i elementy wystroju

Przebierasz nogami z niecierpliwości, kiedy zostaną dostarczone twoje długo wyczekiwane nowe meble lub dodatki? Miej się jednak na baczności – nowe tapicerowane meble bądź te wykonane ze sklejki czy płyty pilśniowej lub MDF, mogą emitować formaldehyd. A wysokie stężenie tego związku chemicznego może być bardzo niebezpieczne dla ludzi.

Jak uchronić się przed niekorzystnym działaniem formaldehydu i jego występowaniem w powietrzu w domu? Dobra wentylacja i regularne wietrzenie mieszkania to jedno, ale do walki o dobry stan powietrza w domu warto włączyć rośliny. Przykładowo skrzydłokwiat jest niekwestionowanym liderem w rankingu zielonych filtrów oczyszczających powietrze. Roślina pobiera z powietrza szkodliwe związki i wiąże je do postaci obojętnej. Podobne działanie wykazują dracena odwrócona czy bluszcz pospolity.

Formaldehyd może wchodzić w skład również różnego rodzaju klejów i materiałów budowlanych, jakie stosuje się do wykańczania naszych mieszkań. Zanim zatem dokonasz zakupu artykułów tego typu, warto sprawdzić dane techniczne właśnie pod kątem tego niebezpiecznego związku.

Przeczytaj też: Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Odświeżacze powietrza

W twoim domu unosi się nieprzyjemny zapach, więc chwytasz za odświeżacz powietrza w sprayu? To błąd. Jak czytamy w serwisie internetowym miesięcznika Focus, odświeżacze powietrza przyczyniają się do wzrostu poziomu zanieczyszczeń. W ich składzie znajdują się bowiem toksyczne związki w tym pochodne benzenu. Co więcej, jak podaje serwis WP ABC Zdrowie.pl odświeżacze powietrza mogą powodować trudności z oddychaniem oraz bóle głowy, a na ich działanie w szczególnym stopniu narażeni są astmatycy.

Dlatego, jeśli chcesz walczyć z nieprzyjemnym zapachem w swoim mieszkaniu, nie pogarszaj jednocześnie jakości powietrza. Walcz z brzydkim zapachem we właściwy sposób, czyli przede wszystkim usuń jego źródło. Przyczyną zaduchu może być np. pleśń na ścianach czy wilgoć w mieszkaniu, więc wytocz solidne działa przeciwko nieestetycznym plamom na ścianie, co przełoży się na oczyszczanie powietrza w domu. Ponadto przygotuj naturalny środek czyszczący, który dodatkowo sprawi, że w pomieszczeniu będzie unosił się przyjemny zapach – wykonasz go z wody z octem, skórek cytrynowych i gałązek rozmarynu.

Więcej na ten temat przeczytasz tu: Jak sprawić, aby w domu unosił się przyjemny zapach?

Autor: Kamila Zalińska-Woźny