Data modyfikacji:

Dom wolny od smogu – jak chronić mieszkanie przed zanieczyszczonym powietrzem?

Problem smogu nie kończy się wtedy, gdy zamykasz za sobą drzwi mieszkania. Zanieczyszczenia dostają się również do wnętrz naszych domów. Jak sprawić, aby twój dom był wolny od smogu? Istnieją skuteczne sposoby na walkę z zanieczyszczeniami powietrza – sprawdź zatem, jak pozbyć się smogu z mieszkania.

Problem smogu każdorazowo powraca jak bumerang w sezonie grzewczym. To właśnie w zimowym okresie nawarstwiają się czynniki sprzyjające powstawaniu tego nienaturalnego zjawiska – wzmożona emisja spalin z pieców ogrzewania centralnego i z samochodów, mgła oraz bezwietrzna pogoda. To wszystko razem sprawia, że nad polskimi miastami unosi się szkodliwa mieszanina pyłów i zanieczyszczeń. Niestety smog nie znika w chwili, gdy zamykasz za sobą drzwi swojego mieszkania. Zanieczyszczenia dostają się również do naszych domów. Oto kilka sposobów na to, jak z nimi walczyć.

Przeczytaj też: Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Wietrzenie z głową

Wietrzenie mieszkania to niezbędna czynność, która zapewnia wymianę powietrza w domu. Otwierając szeroko okna w mieszkaniu sprawiasz, że zużyte powietrze jest zastępowane tym świeżym. No właśnie – jeśli chcesz, aby do wnętrza dostało się czyste powietrze, musisz wietrzyć mieszkanie z głową.

Zanim otworzysz okna, sprawdź aktualny poziom zanieczyszczeń. Możesz to zrobić za pomocą różnych aplikacji i serwisów internetowych. Jeśli wskaźniki wyraźnie przekraczają normy, odłóż wietrzenie na później. Smog jest też widoczny gołym okiem, więc czasem nawet nie musisz zerkać na ekran komputera czy telefonu – jeśli pogoda jest bezwietrzna, a w powietrzu unosi się mgła, możesz być pewny, że zanieczyszczenia stanowią znaczny procent tej mieszaniny.

Domowe filtry powietrza

Najprostszym sposobem na domową walkę ze smogiem są rośliny. Pochłaniają one bowiem szkodliwe związki i wiążą je do postaci obojętnej. Dodatkowo poza właściwościami oczyszczającymi, rośliny nawilżają powietrze, co ułatwia utrzymać właściwy poziom wilgotności w mieszkaniu. To świetne rozwiązanie – nie dość, że zyskasz ozdoby do aranżacji wnętrza, to jeszcze na twoich parapetach staną naturalne domowe filtry powietrza.

Numerem jeden na liście roślin oczyszczających powietrze jest skrzydłokwiat. Ma ciemnozielone liście i ciekawie uformowane białe kwiaty. Ponadto uprawa tej rośliny jest szalenie prosta, więc twój zielony oczyszczacz powietrza będzie usuwał zanieczyszczenia nawet, jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia w pielęgnacji roślin. Do kompletu dobierz jeszcze dracenę odwróconą, aloes, bluszcz pospolity i paprotkę, a zielone filtry będą toczyć nierówną walkę ze smogiem wdzierającym się do twojego mieszkania.

Przeczytaj też: Zielone filtry w sypialni, czyli rośliny oczyszczające powietrze

Oczyszczacz powietrza

Rośliny to jednak nie wszystko. Aby faktycznie usunąć zanieczyszczenia z domu, powinieneś zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza. Urządzenie będzie ci przydatne zwłaszcza wtedy, jeśli mieszkasz w centrum miasta, które boryka się ze znacznym problemem smogu.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na filtr, w jaki jest wyposażony oczyszczacz powietrza. Najwyższym poziomem filtracji cechują się filtry HEPA, które oczyszczają powietrze z nawet najdrobniejszych pyłów, zapewniając skuteczność działania sięgającą niemal 100%. Pamiętaj też, aby dostosować wydajność urządzenia do wielkości swojego mieszkania. Sprawdzisz ją za pomocą wskazań, jaką ilość metrów sześciennych powietrza urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny.

Aby oczyszczacz powietrza dobrze ci służył, miej na uwadze również poziom hałasu, jaki sprzęt wydaje podczas pracy. Przydatne mogą być także dodatkowe funkcje, jak np. praca w trybie nawilżacza powietrza. Jedną z kolejnych funkcjonalności, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę, jeśli chcesz skutecznie walczyć ze smogiem we własnych progach, jest funkcja jonizatora.

Urządzenia tego typu wytwarzają jony ujemne, które łączą ze szkodliwymi cząsteczkami pyłów, eliminując je tym samym z powietrza w naszych domach.

Walcz ze smogiem w kuchni

Co ciekawe, ze smogiem możesz też walczyć na swoim talerzu, a dokładniej za pomocą tego, co na nim ląduje. Wprawdzie w ten sposób nie zmniejszysz ilości pyłów znajdujących się w twoim domu, jednak odpowiednio zbilansowana dieta wzmaga naszą odporność, dzięki czemu organizm może lepiej bronić się przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń.

Jak czytamy na stronach poradnikzdrowie.pl w walce ze smogiem najlepiej wspomagać się dietą bogatą w kwasy omega-3, które znajdują się w rybach, orzechach, maśle czy pestkach dyni. Ponadto dodaj do tego witaminy B6 i B12, których źródłem mogą być kasza gryczana, indyk, ryby czy jajka.

Jak widzisz, możesz skutecznie walczyć ze smogiem wdzierającym się do wnętrza twojego mieszkania. Pamiętaj, że choć ta batalia może początkowo wydawać ci się uciążliwa, wszystkie te działania mają sens – smog jest bardzo szkodliwy dla zdrowia człowieka, a przecież z pewnością nie chcesz, aby twoje najbliższe otoczenie miało negatywny wpływ na twoje samopoczucie. Zadbaj jeszcze o szczelność okien i drzwi w domu, a do tego zestawu działań dobierz jeszcze dobrej jakości maskę przeciwsmogową, którą będziesz nosić poza domem, a zanieczyszczenia powietrza będą dla ciebie mniej uciążliwe.

Zobacz także: Ranking masek antysmogowych

Autor: Kamila Zalińska-Woźny