Data modyfikacji:

Czym jest szlifierka taśmowa?


Czym dokładnie jest szlifierka taśmowa? Jest to urządzenie, które wykorzystywane jest podczas szlifowania bardzo dużych powierzchni. Jak wiadomo, istnieje kilka rodzajów szlifierek - szlifierka mimośrodowa, oscylacyjna czy szlifierka kątowa. Szlifierka taśmowa to największe z tej grup narzędzie, szczególnie dobrze radzące sobie z materiałami około drewnianymi.

Na rynku mamy dostęp do szerokiej gamy szlifierek taśmowych, zarówno stacjonarnych, jak i ręcznych. Narzędzia te różnią się od siebie jakością, rodzajem zasilania, ale też dbałością o szczegóły szlifowania. Najlepsze, ale i najdroższe szlifierki taśmowe są w stanie z niebywałą precyzją szlifować nawet drobne elementy drewniane, zapewniając im niezwykły wygląd oraz kształt. 
szlifierka

Kiedy powinniśmy zdecydować się na użycie szlifierki taśmowej?


Szlifierka taśmowa to urządzenie, na które nakładana jest specjalna taśma z przymocowanym papierem ściernym. Po uruchomieniu takiego urządzenia taśma obraca się z dużą prędkością, co umożliwia szlifowanie dużej płaszczyzny w jednym czasie. Ze względu na jednorodny kierunek szlifowania, mebel lub inny element dekoracyjny poddawany pracom obróbkowym będzie charakteryzować się gładką powierzchnią pozbawioną wgłębień bądź innych nierówności.

Dlatego też szlifierka taśmowa wykorzystywana jest w celu szlifowania dużych elementów, takich jak płyty meblowe, ławy, stoły lub inne drewniane elementy.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż niektóre dostępne na rynku urządzenia z powodzeniem poradzą sobie też z metalami, a także tworzywami sztucznymi. Wszystko jednak zależy od urządzenia oraz papieru ściernego wykorzystanego w pracach majsterkowych. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szlifierki taśmowej?


Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając urządzenie, jakim jest szlifierka taśmowa? Po pierwsze, rodzaj zasilania. Podobnie jak w innych elektronarzędziach, do wyboru mamy wariant elektryczny, zasilany sieciowo, jak i wariant akumulatorowy, który wprawdzie jest wygodniejszy, jednak czas pracy jest znacznie ograniczony.

Dla profesjonalistów, którzy szlifierki taśmowej będą używać często, kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego modelu może być prędkość, z jaką taśma jest przesuwana po osi szlifierki. Na rynku znaleźć możemy oferty szlifierek, które poruszają się z prędkością od 200 do nawet 400 m/minutę. Warto również zwrócić uwagę na to, jak długa i szeroka jest taśma do naszej szlifierki. Ten parametr może mieć wpływ na szybkość, ale też precyzję szlifowania.

To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania wysokiej jakości szlifierka taśmowa. Lepsze i droższe modele oferują dodatkowe funkcjonalności, które wpływają na komfort szlifowania, jego bezpieczeństwo, a także szybkość. Przykładem może być chociaż zaawansowany system odsysania pyłu ze szlifowania czy możliwość regulowania prędkości szlifowania do obrabianego materiału.

Niektóre szlifierki zapewniają nam też szlifowanie na mokro lub opcję automatycznego napinania taśmy szlifierskiej, co znacznie zwiększy wygodę pracy z tym narzędziem. 

Rodzaje szlifierek taśmowych


Najważniejszy jednak wybór to ten związany z wielkością urządzenia. Docelowo dla profesjonalistów przeznaczone są duże szlifierki stacjonarne, jednak coraz częściej spotkać możemy się z wariantem ręcznym. Ręczne szlifierki taśmowe z pewnością zyskują w oczach tych, którzy cenią sobie mobilność elektronarzędzi i wygodę ich użytkowania.

Jeśli jednak mamy świadomość, że szlifierka taśmowa będzie wykorzystywana każdego dnia do pracy, warto postawić na stabilność oraz efektywność, poprzez zakup dużej i sprawdzonej szlifierki stacjonarnej.

Ranking szlifierek taśmowych


Makita 9910


Dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu szlifierka popularnej marki Makita może być wykorzystywana zarówno jako urządzenie przenośne, jak i wraz z zastosowaniem dodatkowego osprzętu, urządzenie stacjonarne. Ta wysokiej jakości szlifierka taśmowa charakteryzuje się możliwością niesamowicie precyzyjnego szlifowania, a do tego wyposażona jest w szereg udogodnień, takich jak automatyczne centrowanie taśmy, możliwość odsysania pyłu czy bardzo cicha praca. 

Bosch PBS 75A 06032A1021


Szlifierka taśmowa marki Bosch to wyjątkowo lekkie narzędzie, które świetnie sprawdzi się w obróbce drewna, ale także innych materiałów, takich jak tworzywo sztuczne bądź metal. Jak przystało na markę Bosch i w tym przypadku nie zabrakło najwyższej jakości komponentów, takich jak potężny silnik, dedykowany system odsysania czy znacznie dłuższa żywotność papieru ściernego. Szlifierka taśmowa marki Bosch dodatkowo gwarantuje nam ergonomiczny kształt narzędzia, który wygodnie się trzyma oraz zapewnia stabilną pracę nawet w przypadku najwyższych obrotów taśmy szlifierskiej. 

NAC Szlifierka taśmowa BS101VS-GY 1010 W


NAC to bardzo silny konkurent na rynku elektronarzędzi, który za każdym razem może zaskoczyć nas czymś nowym. I w przypadku szlifierki taśmowej sytuacja jest identyczna. Bardzo lekkie narzędzie, które świetnie się trzyma, bardzo mocny silnik, liczący sobie moc nawet 1010 W czy możliwość regulacji prędkości szlifowania bez wyłączania urządzenia to tylko niektóre z zalet szlifierki taśmowej marki NAC. Warto dodatkowo wspomnieć o bardzo skutecznym systemie odsysania pyłu, który w bardzo efektywny sposób oczyszcza szlifowaną powierzchnię i umożliwia nam łatwą pracę w czystym otoczeniu. 
Autor: Norbert Rukowski