Data modyfikacji:

Aglaonema - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Miłość do natury i piękna jest wpisane w ludzki genom. Wszyscy lubią ciekawe, naturalnie urządzone przestrzenie, które wypełnia roślinność. Jedną z roślin, które pozwalają w łatwy sposób zaaranżować każdą przestrzeń jest aglaonema. Ta wielobarwna roślina pasuje do każdego domu, a jej uprawa nie jest zbyt skomplikowana. Jak opiekować się tym gatunkiem? 

Aglaonema - rodzaje 

Aglaonema jest przepiękną rośliną o wielu barwach liści. Każdy jej rodzaj ma w sobie coś wyjątkowego, a każdy okaz jest na swój sposób unikatowy. Roślina ożywia wnętrza i doskonale oczyszcza powietrze. Pomieszczenia ozdobione aglaonemą nabierają charakteru, jednak powinni na nie uważać hodowcy zwierząt domowych i posiadacze dzieci. Niestety sok z rośliny jest niezmiernie trujący, a jego spożycie może prowadzić nawet do śmierci. Czy wszystkie rodzaje agaonemy są trujące?  
Aglaonema należy do rodziny obrazkowatych, która na ten moment obejmuje 24 gatunki i naprawdę sporo odmian mieszanych. Niestety zdecydowana większość z nich jest trująca. Roślina pochodzi z rejonów tropikalnych, Azji, Indii, Popui-Nowej Gwinei. Jednymi z popularniejszych gatunków są pięknie czerwona A. rotundum, dwubarwna A. commutatum, a także trójbarwna A. tricolor. W sklepach znajdziemy jednak więcej jej gatunków, a sprzedawcy często nadają im inne niż oficjalne nazwy.  

Aglaonema - jaka ziemia będzie odpowiednia 

Aglaomena jest rośliną, która bardzo lubi próchnicze podłoże. Musi być też umiarkowanie przepuszczalne i pozostawać stale wilgotne. Jaka ziemia jest odpowiednia dla aglaomeny?  
Roślinę można posadzić w podłożu uniwersalnym zmieszanym ze żwirem lub piaskiem. Odczyn powinien być lekko kwaśny. Bardzo ważny jest drenaż, który obowiązkowo powinien znaleźć się na dnie każdej donicy. Można w tym celu użyć piasku, kermazytu lub perlitu.  
Aglaomenie korzystnie jest stworzyć własną mieszankę ziem. Dobrym pomysłem jest wymieszanie ziemi kompostowej, torfu oraz perlitu bądź kermazytu. Składniki mieszamy w proporcjach 2,5:0,5:1. Na dnie umieszczamy oczywiście warstwę drenażową.  

Aglaonema - kwitnienie 

Aglaonema jest przepiękna cały rok, jednak jeszcze bardziej zachwyca w czasie kwitnienia. Jej kwiaty są białe lub żółte i rosną do długiej szypułce. Niestety tego widoku nie może uświadczyć zbyt wielu hodowców, a w warunkach domowych aglaonema często kwitnie dość słabo. Kiedy następuje kwitnienie aglaonemy?  
Możemy spodziewać się go w miesiącach letnich kiedy na dworze panują naprawdę wysokie temperatury. Nie jest jednak łatwe wyhodowanie rośliny, która zakwitnie. Trzeba jej stworzyć naprawdę sprzyjające warunki co w naszym klimacie jest niezwykle trudne. Nawet najbardziej szczegółowe dbanie o kwiat nie daje gwarancji sukcesu, jednak na pewno warto się o to postarać.  

Aglaonema: jak uprawiać? 

Aglaonema jest kwiatem, który ma specyficzne wymagania, jednak nie jest trudny w hodowli. Jeżeli prawidłowo przygotujemy mu warunki bytowania nie będzie wymagał zbyt wiele uwagi i odwdzięczy się nienagannym wyglądem. Jak uprawiać aglaonemę, aby była niezwykłą ozdobą przez cały rok?   
Jednym z ważniejszych czynników jest stanowisko. Aglaonema niezbyt lubi słońce, a miejsce, w którym stoi powinno być półcieniste. W żadnym wypadku nie powinna stać wystawiona na pełne słońce, które parzy jej liście i sprawia, że stają się one żółte i suche na końcach. Nie można też jednak przesadzić w drugą stronę i nie dostarczać światła w ogóle. Najlepsze jest miejsce osłonięte półprzepuszczalną firanką, delikatnie oddalone od okna po stronie wschodniej lub zachodniej. Najlepsza temperatura do hodowli to około 20-25 stopni.  
Aglaonema jest rośliną, która rośnie dość szybko, dlatego wymaga częstego przesadzania. Okresem, w jakim powinno się to robić jest wiosna, a najlepiej jej początkowe tygodnie. Podczas przesadzania, trzeba obejrzeć korzenie i odciąć te, które zgniły. Ważne jest również, żeby pozbyć się nadmiaru starej ziemi. Podczas wykonywania jakichkolwiek czynności przy aglaonemie nie można zapomnieć o rękawiczkach. W razie kontaktu z sokiem z rośliny na skórze mogą pojawić się plamy, a nawet dojść do zatrucia.  
Rozmnażanie aglaonemy następuje poprzez podział rośliny. Wystarczy odciąć kilka pędów i umieścić je w wodzie aż puści korzenie. Kiedy to nastąpi umieszczamy roślinę w ziemi. Niestety pędy mają tendencje do gnicia i należy bardzo uważać, aby tak się nie stało. Zjawisku zapobiega częste wymienianie wody (miękka, w temperaturze pokojowej) oraz zapewnienie roślinie odpowiedniej ilości światła.   

Aglaonema - pielęgnacja 

Aglaonema to roślina, która bardzo lubi wilgoć. Dbanie o nią polega głównie na zapatrzaniu jej w odpowiednie ilości wody. Jak pielęgnować aglaoneme?  
W miesiącach letnich roślinę podlewa się codziennie lub prawie codziennie. Kiedy jest wyjątkowo ciepło powinno się ją również zraszać mgiełką wodną. Kiedy jest zimno aglaomenę wystarczy podlać raz w tygodniu. Zawsze robimy to miękką wodą. Może być to woda filtrowana lub odstana przynajmniej kilka godzin. Trzeba też pamiętać, aby wylać pozostałą wodę z podstawki. Korzenie rośliny nie lubią nadmiaru wilgoci.  
Brzydkie przebarwienia na liściach mogą być oznaką, że woda, którą podlewamy roślinę jest zbyt twarda. Należy wtedy zmienić nawyki i obserwować roślinę. Jeżeli zmiany nie ustąpią to przyczyną wybarwień jest najprawdopodobniej brak składników odżywczych, które należy uzupełniać nawozem.  
Agaonemę nawozi się od marca do końca września, co dwa tygodnie. W pozostałe miesiące nawożenie powinno następować raz w miesiącu. Najkorzystniej działa nawóz mineralny, na przykład Peters Allrounder lub Florovit.  
Autor: Noemi Wejer