Data modyfikacji:

Aromaterapia w twoim domu - jakie zapachy na poprawę nastroju i które gadżety wybrać?

Czy wiesz, że zapach może mieć duży wpływ na twoje samopoczucie? Dlatego właśnie wato zadbać o przyjemną atmosferę we własnych progach. Przekonaj się, jak kadzidełka, świece zapachowe i olejki eteryczne mogą poprawić twoje samopoczucie.

Zapach pierniczków korzennych czy aromat świeżych owoców lub gofrów – zapachy tego typu z miejsca wywołują pozytywne skojarzenia, związane ze świętami czy wakacjami. Zbawienny wpływ zapachów na nasze samopoczucie to żadna nowość – działanie to dostrzegli już starożytni. Aromaterapia jest nawet jedną z gałęzi medycyny niekonwencjonalnej. Jeśli jednak szukasz sposobu na to, aby w twoim mieszkaniu panowała przyjemna atmosfera, przekonaj się, jakie zapachy wprawią cię przyjemny nastrój oraz na które gadżety warto postawić?

Jakie zapachy dobrze wpływają na nastrój?

Jak podaje Poradnik Zdrowie, rumianek, geranium, szałwia oraz lawenda mają działanie antydepresyjne. Z kolei uspokajająco na twoje nerwy zadziała aromat lawendy, kwiaty pomarańczy oraz róży. Podobnym działaniem cechują się aromaty drzew iglastych np. sosny czy jałowca, dlatego właśnie warto sadzić te rośliny w części wypoczynkowej ogrodu czy w pobliżu tarasu. Źródłem tych przyjemnych woni w twoim domu mogą być olejki eteryczne.

Możesz je wykorzystać np. podczas kąpieli czy masażu – w takim wydaniu piękna woń będzie ci blisko towarzyszyć. Innym świetnym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie domowych perfum. Wystarczy rozrobić olejki eteryczne z wodą i spirytusem i przelać mieszaninę do spryskiwacza. W efekcie uzyskasz trwałe perfumy, dzięki którym nadasz domowym tekstyliom piękny zapach. Do tego zapachowego zestawu w swoim domu dodaj jeszcze kominki na olejki eteryczne. Po dodaniu do olejku kilku kropel wody i umieszczeniu mieszaniny w kominku, wystarczy zapalić świeczkę. Opary unoszące się z niego sprawią, że w twój dom wypełni się pięknym zapachem..

Świece zapachowe

Kolejny element twojej domowej aromaterapii to świece zapachowe. Pod wpływem ciepła i spalania zawarte w nich esencje zapachowe będą się ulatniać. Wybierz swoją ulubioną woń i rozstaw świece zapachowe w kilku strategicznych punktach mieszkania – najlepiej tam, gdzie wypoczywasz, czyli w salonie. Dobrym rozwiązaniem są świece zapachowe w słoikach z przykrywkami, dzięki którym zapach nie ulatnia się z czasem, a świeca jest zabezpieczona przed osiadaniem kurzu.

Kadzidełka

Kadzidłom niektórzy przypisują magiczne właściwości – podobno mogą determinować nie tylko nasz nastrój, ale też sprzyjać niektórym życzeniom. Niezależnie od tego, czy wierzysz w tego typu przesądy, jedno jest pewne – kadzidełka pięknie pachną. Dobrą opcją jest stosowanie sypkich i żywicznych kadzideł, które pali się w takich samych kominkach, jak olejki eteryczne. Do zestawu trzeba tylko dodać węgielek, jaki stosuje się np. w shishy.

Często wietrz mieszkanie

Jeśli atmosfera w twoim domu ma być naprawdę przyjemna, musisz też zadbać o jakoś powietrza. Zaduch na pewno nie będzie temu sprzyjać. Dlatego staraj się regularnie wietrzyć mieszkanie. Jednak zanim to zrobisz w zimie, sprawdź informację smogową – jeśli stan zanieczyszczeń na zewnątrz jest duży, nie ma co zapraszać smogu w swoje progi. Jeśli mieszkasz w centrum miasta, dobrym rozwiązaniem tej sytuacji będzie oczyszczacz powietrza.

Obok świec zapachowych, kadzidełek czy perfum do domowych tekstyliów, warto dodać jeszcze rośliny, które wydzielają piękny zapach. To przede wszystkim geranium, hoja, stefanotis, drzewka cytrusowe czy jaśmin.

Pozbądź się źródeł przykrych zapachów

Na koniec warto też zadbać o źródła nieprzyjemnych zapachów, które zdecydowanie psują atmosferę w mieszkaniu. Co zatem zrobić? Najczęściej nieprzyjemne zapachy unoszą się z pojemników na śmieci. Aby sobie z tym poradzić, warto nie tylko regularnie wynosić odpadki, ale też myć pojemniki po żywności przed wyrzuceniem ich do kosza. Ponadto dobrym pomysłem będzie też kosz z pokrywką. Co ciekawe, niektóre pojemniki na odpadki są wyposażone w filtry węglowe, które neutralizują nieprzyjemne zapachy.

Kolejne źródło brzydkich woni w twoim domu to np. kocia toaleta. W tym przypadku warto postawić na krytą kuwetę z wahadłowymi drzwiczkami – taki model sprawi, że woń będzie się w mniejszym stopniu rozprzestrzeniać. Nic jednak tak cię nie uchroni przed brzydkimi zapachami unoszącymi się z kociej kuwety, jak jej regularne sprzątanie.

Zadbaj także o to, aby przy każdym gotowaniu włączać pochłaniacz zwłaszcza, jeśli twoja kuchnia jest połączona z salonem i jadalnią. Zapachy powstałe w trakcie gotowania rozprzestrzeniają się po całym wnętrzu, a domowe tekstylia, takie jak zasłony czy poduszki dekoracyjne, chłoną te zapachy jak gąbka. Dobrze dobrany do kubatury wnętrza pochłaniacz, powinien poradzić sobie z nieprzyjemnymi zapachami powstałymi podczas pichcenia. Warto też regularnie kontrolować stan filtrów i wymieniać je lub czyścić zgodnie z zaleceniami producenta, dzięki czemu utrzymasz wysoką efektywność pracy urządzenia.

Jak widzisz, domowa aromaterapia może skutecznie poprawić atmosferę w swoim domu. A jeśli do świec zapachowych, kadzidełek i olejków eterycznych dodasz jeszcze pięknie zaaranżowane wnętrze, twoje mieszkanie na pewno będzie mieć pozytywny wpływ na twój nastrój.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny