Znasz ten problem? Dom wysprzątany na błysk, wnętrze mieni się blaskiem dekoracji świątecznych, a w tle słychać kolędy. Ten idealny obrazek psuje tylko jedna rzecz – igły sypiące się z choinki i niweczące cały trud włożony w przygotowanie świąt idealnych. Jeśli więc nie chcesz, aby świąteczny czar prysł przez podłogę gęsto upstrzoną igłami, przekonaj się, jak przedłużyć trwałość naturalnego drzewka.
Nic tak chyba nie zepsuje świątecznej atmosfery jak konieczność ciągłego skakania wokół choinki z odkurzaczem czy miotłą. Bo przecież chyba każdego będzie razić widok rozsypanych igieł w wysprzątanym na święta mieszkaniu. Zanim jednak skreślisz naturalną choinkę z listy świątecznych zakupów, daj jej szansę. Podłoga upstrzona zielonymi igłami wcale nie jest nieodłącznym towarzyszem naturalnego drzewka. Wystarczy, że odpowiednio wybierzesz drzewko oraz właściwie o nie zadbasz.
Przeczytaj też: Jak ubrać choinkę? Trendy w dekoracji świątecznego drzewka
Zanim przejdziemy do analizy gatunków drzewek, które najlepiej sprawdzą się w roli choinki bożonarodzeniowej, warto zastanowić się nad inną kwestią. Choinka cięta czy doniczkowa? W tym drugim przypadku drzewko będzie znacznie bardziej trwałe, niż jego cięty odpowiednik. Choinkę w doniczce możesz bez problemu podlewać, co dodatkowo przedłuży jej trwałość. A jeśli masz dom z ogrodem po zakończeniu świąt jest duża szansa, że choinka przyjmie się twoim ogrodzie.
Jednak najważniejsza kwestia to gatunek drzewka. Do najtrwalszych należą jodła kaukaska oraz sosna pospolita. Z powodzeniem możesz na nie postawić, ponieważ przez wiele dni utrzymają świeżość w ogrzewanym mieszkaniu. Oba te gatunki dodatkowo cechują się bardzo regularnym pokrojem, więc będą wyglądać świetnie udekorowane ozdobami choinkowymi. Co ciekawe jodła kaukaska dodatkowo wcale nie gubi igieł. Gdy drzewko usycha jego igły się kurczą i brązowieją, ale nie opadają z gałązek. Wybór tego gatunku choinki jest zatem świetnym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz borykać się z ciągłym odkurzaniem czy zamiataniem.
Lepiej z kolei unikać szalenie popularne świerków srebrnych i pospolitych. Mimo że wielu z nas kuszą pięknym zapachem, jaki roztaczają w domu, już po kilku dniach drzewka te zaczną gubić igły.
Gdy udasz się na targ lub do marketu, w którym sprzedawane są naturalne choinki, pamiętaj, aby przed zakupem sprawdzić świeżość drzewka. Dotyczy to zarówno choinek w doniczkach, jak i ciętych, ale szczególną uwagę należy poświęcić tym drugim. Jak to zrobić? Najpierw spójrz na igły – powinny być intensywnie zielone i sterczące. Jeśli przebarwienia są widoczne na gałązkach, a igły opadają po nawet delikatnym dotknięciu to wyraźny znak, że należy szukać innej choinki. Rzuć też okiem na pień. W miejscu cięcia powinien być jasny z widocznymi kropelkami żywicy.
Znalezienie odpowiedniego miejsca dla choinki nigdy nie jest łatwe – wszak zazwyczaj wymaga to pewnych wnętrzarskich roszad, a do tego trzeba jeszcze zachować bliskość gniazda elektrycznego, aby wszystkie te światełka mogły zadziałać. Jakby tego było mało, jeśli chcesz, aby twoja choinka świąteczna utrzymała długo świeżość, miejsce, w którym stanie, nie może być przypadkowe.
Co jest największym wrogiem choinki świątecznej w twoim domu? Wysoka temperatura oczywiście. Dlatego postaraj się, aby choinka stanęła z dala od źródeł ciepła. Oddal ją od grzejników, a najlepiej postaw w pobliżu okien, bo tam zazwyczaj temperatura jest najniższa. Dodatkowo zanim choinka trafi na salony, warto ją przygotować do wystąpienia w roli świątecznej gwiazdy. O co chodzi? O zahartowanie drzewka zanim wniesiesz je do domu. Po zakupie wstaw choinkę do piwnicy czy pomieszczenia gospodarczego albo zostaw ją w pomieszczeniu, w którym jest chłodniej niż w reszcie mieszkania. Dzięki temu choinka stopniowo przyzwyczai się do wyższej temperatury, a proces jej więdnięcia zostanie opóźniony.
Czy wiesz, że sposób dekoracji choinki świątecznej również ma wpływ na jej trwałość? Przede wszystkim chodzi o światełka, którymi opleciesz drzewko. Jeśli nie chcesz, aby igły gęsto się z niego sypały, wybierz nowoczesne światełka led. Klasyczne świetlówki starej generacji wytwarzają bowiem ciepło, a wyższa temperatura i źródło ciepła ulokowane tak blisko gałązek z pewnością przyczyniłyby się do szybszego więdnięcia choinki.
Jeśli zdecydujesz się jednak na delikatne drzewko, które pod wpływem temperatury będzie gubić igły, postaraj się nieco ograniczyć ilość ozdób, jakie trafią na choinkę bożonarodzeniową. Pod ciężarem bombek, łańcuchów i sznurów światełek delikatne gałązki będą jeszcze bardziej osłabione
Jak widzisz opadające z choinki bożonarodzeniowej igły i spowodowany przez nie bałagan wcale nie musi zepsuć ci widoków na święta Bożego Narodzenia. Jeśli sztuczna choinka nie jest opcją dla ciebie, wystarczy zastosować się do powyższych wskazówek, dzięki którym naturalne drzewko będzie zdobić twój dom na wiele dni po świętach.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny