Data publikacji:

Wady i zalety białej płyty indukcyjnej. Czy warto kupić?


Płyta indukcyjna coraz częściej zastępuje klasyczne kuchenki elektryczne oraz gazowe. Indukcja umożliwia gotowanie bez nieprzyjemnych zapachów, trudnych do usunięcia tłuszczowych osadów i kłopotów z czyszczeniem przypaleń. Płyta przez cały czas pozostaje chłodna, a gotowanie jest możliwe dzięki wykorzystaniu zjawiska indukcji elektromagnetycznej. Jeśli zamierzasz kupić kuchenkę indukcyjną, sprawdź, czy na uwagę zasługuje płyta indukcyjna biała.
biała indukcja

Płyta indukcyjna biała - czy warto ją kupić?


W sklepach dominują czarne płyty indukcyjne. Są to urządzenia najmodniejsze, idealnie komponujące się z współczesnymi aranżacjami kuchni. Czarne płyty coraz częściej zastępuje jednak płyta indukcyjna biała. Czy warto ją kupić? Opinie na ten temat są podzielone. Część użytkowników uważa ją za znacznie bardziej elegancką, inni narzekają, że zbyt szybko się brudzi.

Jeśli chodzi o urządzenie, takie jak płyta indukcyjna biała, opinie pozytywne dotyczą głównie walorów estetycznych. Płyta w kolorze białym znakomicie prezentuje się na drewnianym blacie i w aranżacjach vintage. Dzięki niej tworzy się również eleganckie wnętrze nowoczesne.

Ponadto biała płyta indukcyjna dobrze wygląda, gdy umieści się ją na czarnym blacie.

Plusem białej płyty indukcyjnej jest wyjątkowo szybkie nagrzewanie. Kuchenka wygląda tak samo jak klasyczna kuchenka elektryczna lub gazowa, lecz pola grzewcze nagrzewają garnki zaledwie w kilka sekund. Dzięki temu oszczędza się sporo czasu podczas codziennego gotowania. 

Wady płyty indukcyjnej białej


W przypadku płyty indukcyjnej białej największą wadą jest jej niska dostępność. Wybór modeli w tym kolorze jest o wiele mniejszy, co utrudnia znalezienie wśród nich idealnego sprzętu do swojej kuchni. Trudne może być choćby dobranie rozmiaru płyty i liczby dostępnych palników.

Drugim minusem jest trudniejsze utrzymanie w czystości. W przypadku urządzeń, takich jak biała płyta indukcyjna, czyszczenie jest częstsze niż gdy postawi się na płytę w kolorze czarnym. Biała powierzchnia jest podatniejsza na zabrudzenia, przez co praktycznie codziennie wymaga przecierania. 

Biała płyta indukcyjna - po jakie środki do czyszczenia sięgnąć?


Czyszczenie białej płyty indukcyjnej nie jest specjalnie skomplikowane. Do jej mycia służą te same preparaty, co do płyt w kolorze czarnym. Przy wybieraniu konkretnego środka powinno się pamiętać o tym, by był on pozbawiony ostrych drobinek. Płyta indukcyjna jest dość delikatna, dlatego jej szorowanie może spowodować pojawienie się trwałych rys. Aby ich uniknąć, środek czyszczący powinien mieć formę łagodnego mleczka lub sprayu, który wciera się miękką ściereczką.

Jeśli chce się czyścić płytę indukcyjną naturalnymi środkami, można sięgnąć po ocet. Dzięki niemu skutecznie usunie się tłuste plamy i resztki jedzenia. Niewskazane jest czyszczenie płyt indukcyjnych w kolorze białym solą i sodą oczyszczoną. Obie substancje mogą spowodować pojawienie się brzydkich osadów, które trudno usunąć.

Płyta indukcyjna biała posłuży dłużej i zachowa estetyczny wygląd, jeśli będzie się ją czyścić po każdym użyciu. Im mniej jest zabrudzona, tym łatwiej usuwa się z niej osady, tłuszcz i okruchy. Jeśli pozostawi się zanieczyszczenia na płycie, mogą pojawić się na niej brzydkie przebarwienia. Dzięki regularnemu czyszczeniu uniknie się również pojawiania zażółceń, które sprawiają, że biały sprzęt AGD wygląda nieestetycznie i szpeci kuchenną aranżację. 

Jak wybrać płytę indukcyjną białą?


Przy wyborze płyty indukcyjnej warto kierować się kilkoma kwestiami. Przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na jej rozmiar. Do wyboru ma się płyty o szerokości od 60 do 90 cm. Mniejsze modele są odpowiednie do małych kuchni i aneksów kuchennych, większe - odpowiadają na potrzeby dużych rodzin. Istotna jest również liczba pól grzewczych. Standardowo są cztery, jednak gdy dużo się gotuje, warto pomyśleć o kuchence z pięioma polami. Studentom i singlom mogą natomiast wystarczyć nawet dwa miejsca do gotowania.

Wybierając płytę indukcyjną, warto przyjrzeć się również jej funkcjom. Power Boost maksymalizuje generowanie energii, dzięki czemu gotowanie potraw jest błyskawiczne. Równie ciekawą opcją jest automatyczne wyłączanie pola grzewczego, które zabezpiecza przed spaleniem garnków i patelni, jeśli zapomni się o wolno gotowanym daniu. 

Biała płyta indukcyjna - aranżacje


Na pytanie płyta indukcyjna biała czy czarna, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przy zakupie sprzętu w wybranym kolorze powinno się kierować własnymi preferencjami. Biała płyta jest polecana użytkownikom, którym zależy na stworzeniu oryginalnej aranżacji wnętrza.

Biała kuchenka znakomicie wygląda w połączeniu z białymi szafkami kuchennymi w starym stylu lub odnowionym kredensem. Zamontowanie prócz nich białego zlewu i baterii ze złotymi, dekoracyjnymi kurkami sprawi, że kuchnia nabierze wyjątkowego charakteru dawnych lat. Do aranżacji vintage pasuje drewniany stół z prostymi krzesłami lub meble w stylu prowansalskim. Sielską aranżację warto uzupełnić o świeże, polne kwiaty lub doniczki gliniane z kuchennymi ziołami.

W nowoczesnym wnętrzu biała płyta indukcyjna dobrze komponuje się z białymi meblami na wysoki połysk i czarnym blatem. Sprzęt tworzy ciekawy kontrast, dzięki czemu można wybrać go do aranżacji minimalistycznych. Dzięki niemu w pomieszczeniu nie trzeba stosować wielu dekoracji, by stworzyć klimat wnętrza.

Białą płytę indukcyjną warto wybrać również do bardzo małych kuchni w kawalerkach. Dzięki utrzymaniu całej aranżacji w jasnych odcieniach, optycznie powiększy się przestrzeń. 
Autor: Monika Kocher