Data publikacji:

Jaki kolor ścian? Co zamiast bieli?

Czy wiesz, że aranżacja wnętrza może wpływać na twój nastój? To, jaką atmosferę w swoim domu wykreujesz, z czasem przełoży się na twoje samopoczucie. Dotyczy to zwłaszcza kolorów – dzięki nim pomieszczenie może mieć optymistyczny charakter i dobry wpływ na twój nastrój lub wręcz przeciwnie – być ponure i nieprzyjemne. Jaki kolor ścian poza bielą będzie najlepszą podstawą stylizacji mieszkania?

Biel jest najczęstszym wyborem, jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie – jaki kolor ścian? W ostatnich latach swoją popularność biel niewątpliwie zawdzięcza stylowi skandynawskiemu, w którym to królują właśnie białe ściany, sufity a nawet podłogi. Dzieje się tak nie bez przyczyny – białe ściany czy odbijają światło, dzięki czemu wnętrze staje się jaśniejsze.

Biel jest też uniwersalną barwą, która świetnie komponuje się z innymi kolorami, dlatego jest dobrym tłem dla całej aranżacji. Warto jeszcze dodać, że to neutralny kolor, który nie oddziałuje negatywnie na nasz nastrój. Jeśli jednak zdecydowanie nie chcesz stawiać na biel, masz do wyboru jeszcze kilka innych opcji. Jaki kolor ścian zamiast bieli?


Na co zwrócić uwagę, dobierając kolor ścian?

  • Nasłonecznienie – zanim chwycisz za narzędzia malarskie i zaczniesz malować ściany, przekonaj się, w jakim stopniu nasłonecznione jest twoje mieszkanie. Możesz to łatwo sprawdzić, weryfikując, na które strony światła wychodzą okna. Jeśli są zorientowane na wschód i północ, mieszkanie może być dość ciemne. Natomiast przez okna wychodzące na zachód i południe, do wnętrza wpadać będzie sporo światła.
  • Kolor mebli – jeśli przemalowujesz mieszkanie czy urządzasz je zupełnie od nowa, przy doborze koloru ścian trzeba myśleć o całej aranżacji. Jaki kolor ścian do jasnobrązowych mebli będzie dobrą opcją? A jaki kolor ścian do ciemnych mebli i jasnej podłogi? To wszystko trzeba ze sobą zgrać. Na szczęście nie jest to takie trudne – meble w kolorze naturalnego drewna będą świetnie wyglądać w każdym wydaniu, czy to na tle białej ściany, czy w zestawieniu z mocniejszymi akcentami kolorystycznymi. Ciemne meble warto z kolei łączyć z jaśniejszym kolorem ścian, aby nie przytłoczyć wnętrza i nie uzyskać zbyt ponurego efektu. Białe meble natomiast dobrze pasują do jasnych ścian, co idealnie wpisuje się w estetykę stylu skandynawskiego. Na tle ścian ciemnych dadzą modny i elegancki efekt.

Co zamiast bieli? Neutralne kolory

Jeśli nie chcesz stawiać na biel w aranżacji wnętrz, masz do wyboru kilka opcji z naturalnej palety barw.
  • Beż – jasne odcienie beżu będą równie dobrym tłem dla aranżacji wnętrza, jak wspomniana wcześniej biel. Beż da cieplejszy efekt wizualny, dlatego mieszkanie będzie wydawać się przytulniejsze, niż gdyby zostało pomalowane przy użyciu białej farby. Do beżu idealnie pasuje biel, szarość, czerń, brązy, kolor miedziany, stonowana zieleń.
  • Szarość – to jeden z najmodniejszych obecnie kolorów w aranżacji wnętrz. Nic dziwnego – szarość jest nie tylko bardzo elegancka, ale również dobrze komponuje się z wieloma innymi kolorami np. bielą, różem czy zielenią.
  • Pastele – bardzo jasne odcienie różu, fioletu, błękitu czy zieleni są przyjemne w odbiorze i mogą być dobrą bazą dla całości aranżacji. W takim przypadku trzeba jednak dokładnie przemyśleć dobór pozostałych barw w pomieszczeniu, aby kompozycja prezentowała się spójnie.

Jaki kolor ścian? Ciemniejsze akcenty

Jeśli jednak lubisz odważne kolory, wcale nie musisz skazywać się na stylizacyjną nudę. Ciemna zieleń, szarość, czy wreszcie bordo to kolory, które świetnie sprawdzają się w aranżacji wnętrz. Ich zastosowanie może dać naprawdę dobry efekt dekoracyjny, jednak trzeba mieć się na baczności – łatwo tu o przesadę i zamiast eleganckiego wnętrza można uzyskać nieco ponure pomieszczenie.

Ciemne barwy warto stosować z umiarem – sprawdzonym pomysłem jest np. pomalowanie jednej ściany w pomieszczeniu na ciemniejszy kolor, a pozostałych jaśniejszym, dobrze go dopełniającym. W takim przypadku ciemna barwa nie zdominuje stylizacji, co byłoby szczególnie kłopotliwe, jeśli twoje mieszkanie jest kiepsko nasłonecznione.

Innym dobrym przepisem na ciemne ściany jest zestawienie ich z wzorzystymi tapetami, zwłaszcza z motywem botanicznym czy florystycznym. Dzięki temu zabiegowi ciemna barwa na ścianie zyska bardziej optymistyczny wygląd. 

Zasada 60:30:10 w malowaniu ścian

Teraz skupmy się odrobinę na liczbach. Zasada 60:30:10 to sposób na zachowanie równowagi kolorystycznej we wnętrzu. Wyznacza proporcje, jakie powinny zachodzić między kolorami w aranżacji wnętrza, dzięki czemu stylizacja z pewnością będzie udana. Przejdźmy jednak do konkretów.

  • 60% całej stylizacji powinien stanowić kolor bazowy. Najlepiej, aby była to neutralna barwa, czyli warto sięgnąć po jeden ze wspomnianych wcześniej odcieni. Dla tej barwy powinno się zarezerwować większą część powierzchni ścian, sufitów, a nawet podłóg. To będzie tło dla pozostałych kolorów, mebli oraz dodatków.
  • 30% kolorystycznej układanki wedle tej zasady to kolor uzupełniający. Tu możesz pozwolić sobie na większą swobodę i warto postawić np. na jeden ze wspomnianych wyżej intensywnych kolorów. Barwa ta powinna znaleźć się np. na jednej ściany oraz na niektórych meblach
  • Ostatnie 10% w kolorystycznym zestawieniu to najintensywniejszy kolor, który zarezerwuj dla dodatków i drobnych akcentów. Tu możesz pozwolić sobie na największe kolorystyczne szaleństwo, ponieważ zostanie ono zrównoważone przez naturalniejsze barwy zastosowane w większych proporcjach.

Jak widzisz, wcale nie jesteśmy skazani na biel w aranżacji wnętrz. Masz dużo opcji do wyboru, warto tylko pamiętać o kilku sprawdzonych wnętrzarskich zasadach, dzięki którym łatwo połączysz kolorystyczną układankę w efektownie wykończone wnętrze. 

Artykuły, które warto przeczytać: 


Autor: Kamila Zalińska-Woźny