Data modyfikacji:

Biokominek czyli ekologiczna dekoracja zamiast kominka

Biokominki to jeden z najsilniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Nic dziwnego – są nie tylko łatwe w montażu i bezpieczne w użytkowaniu, ale także niezwykle efektowne. Czy kominek na biopaliwo to dobre rozwiązanie także do mieszkania w bloku? Sprawdzamy!

Idealny dla każdego

Wiele osób ze względu na niedostateczną kubaturę pomieszczenia lub brak możliwości instalacji przewodów odprowadzających spaliny nie może spełnić marzenia o posiadaniu tradycyjnego kominka. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzą projektanci biokominków, w których wykorzystywane jest ekologiczne paliwo wytwarzane na bazie alkoholu etylowego pochodzenia roślinnego. Efektem spalania jest wyłącznie para wodna oraz śladowe ilości dwutlenku węgla, (podobne do tych znajdujących się w wydychanym przez nas powietrzu). Dzięki temu, że biokominki nie emitują dymu oraz innych szkodliwych substancji nie wymagają podłączenia do przewodów kominowych i są przyjazne dla środowiska. Nie zostawiają sadzy i popiołu, więc bardzo łatwo utrzymać je w czystości.

Dodatkowe ciepło w chłodniejsze dni

Choć biokominki nie mogą stanowić jedynego źródła ogrzewania w domu, doskonale sprawdzą się jako dodatkowe źródło ciepła. I to nie tylko w okresie jesienno-zimowym! 100% energii powstałej w wyniku spalania trafia do pomieszczenia, w którym znajduje się biokominek.

Cenne porady

Mimo że biokominek jest bezpieczny i łatwy w użytkowaniu, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Ze względu na to, że biopaliwo jest produktem łatwopalnym, nie wolno dolewać go do nagrzanego ani płonącego kominka. Choć biokominek nie emituje dymu, pomieszczenie, w którym się znajduje, powinno być regularnie wietrzone. Wszystkie łatwopalne elementy takie jak: wykładzina, meble czy firany powinny znajdować się w odległości przynajmniej 1,5 metra od kominka. Należy także pamiętać, aby nie zostawiać zapalonego kominka, gdy wychodzimy z domu lub kładziemy się spać. Wiele modeli posiada również szybę, która ładnie osłania ogień, co jest szczególnie ważne dla osób z dziećmi.

Swobodna aranżacyjna

Biokominek to nie tylko dodatkowe źródło ogrzewania, ale także oryginalna dekoracja zapewniająca praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Projektanci biokominków oferują modele wolnostojące, wiszące lub biokominki portalowe.

Kominek do mieszkania wpasuje się w klimat każdego pokoju lub innego miejsca.

Biokominek wiszący

To modele, które możesz powiesić na ścianie lub zabudować w płytkiej wnęce np. w wykonanej zabudowie. Idealne dla osób, które mają miejsce na ścianie. Można wybrać w odpowiednim dla siebie kolorze, osłonięte szybą, a nawet z różnymi palnikami. Po prostu do koloru do wyboru. Poza prostymi frontami można wybrać narożne, które dają piękną wizję ognia z dwóch stron.

Biokominki portalowe

Modele do złudzenia przypominające tradycyjne kominki świetnie sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu angielskim lub skandynawskim. Są fantastycznym uzupełnieniem wolnej przestrzeni, a momencie gdy nie palisz biopaliwem możesz ustawić w nim świeczki lub inne dekoracje.

Brak ograniczeń

Z kolei kominki o futurystycznych kształtach będą doskonałym uzupełnieniem nowoczesnego loftu. Mały metraż to nie problem! Biokominek można zainstalować w dowolnym miejscu – nie tylko w salonie czy gabinecie, ale także w sypialni, łazience, a nawet na tarasie lub balkonie.

Idealny do ogrodu i na taras

Biokominki w wielu przypadkach są mobilne, dlatego świetnie sprawdzą się również jako ozdoba tarasu lub ogrodu. Oczywiście trzeba dbać aby nie padał na nie deszcz. Dodatkowo możesz wykorzystać je zamiast świeczek - biokominek posiada większy płomień i pięknie oświetli np. romantyczną kolaję na tarasie.

Artykuł sponsorowany