Data modyfikacji:

Cięcie szałwii omszonej na zimę: poradnik

Szałwia omszona to piękna i często dość wysoka roślina o strzelistych kwiatostanach. W zależności od odmiany kwitnie w kolorach fioletu, bieli, różu, odcieniu niebieskim czy czerwonym. W twoim ogrodzie kwitnie szałwia omszona? Cięcie na zimę tej rośliny jest niezwykle istotne, aby odpowiednio przygotować ją do tej pory roku. Poniżej podpowiadamy, jak to zrobić. Zapraszamy do lektury!
Purple Salvia nemorosa flowers in summer

Szałwia omszona – cięcie na zimę. Po co to robić?

W twoim ogrodzie jest szałwia omszona? Cięcie na zimę tej rośliny jest bardzo ważne! Czy wiesz, że szałwia omszona lubi intensywne cięcie? Dzięki regularnemu podcinaniu roślina będzie przez długi czas pięknie kwitnąć i cieszyć swoim wyglądem. Dodatkowo szałwia omszona jest rośliną, która spokojnie zniesie zimę i w następnym sezonie znowu będzie cieszyć oko. Ale żeby tak było, należy ją przed zimą podciąć.

Kiedy przycinać szałwię na zimę?

Szałwia omszona to roślina o długim okresie kwitnienia. Jej kwiatami możemy cieszyć się od maja do października. Kiedy więc należy ją podcinać? Typowo na zimę należy podciąć ją po okresie kwitnienia, czyli na koniec października. Najlepiej obserwować roślinę. Jeśli jej kwiatostany nie są już w tak intensywnym kolorze, a dodatkowo są przesuszone, to znak, że należy wykonać cięcie. Dodatkowo przekwitła szałwia omszona traci swój kształt. Liście i kwiatostany zaczynają się pokładać na ziemię.
Czy szałwię omszoną przycinamy tylko na zimę? Należy robić to też w trakcie jej kwitnienia. Po co? Tak jak wspominaliśmy już wyżej – żeby przez cały okres kwitnienia pojawiały się nowe kwiatostany i cieszyły oko. Szałwię omszoną na pewno musicie więc przyciąć po pierwszym obfitym kwitnieniu, czyli na koniec lipca lub na początku sierpnia. Wówczas w drugim okresie kwitnienia roślina będzie mogła wypuścić nowe pędy.
Niektórzy zalecają także, aby szałwię omszoną ciąć na bieżąco, czyli jak zobaczysz przekwitły kwiatostan, to po prostu od razu go ucinaj. Czy takie podcinanie daje lepsze efekty? Zdania na ten temat są podzielone. Niemniej jednak nie jest to metoda dla osób zapracowanych, ponieważ jest ona dość czasochłonna.

Przycinanie szałwii na zimę – jak to zrobić?

W twoim ogrodzie jest szałwia omszona? Cięcie tej rośliny jest bardzo ważne – co zresztą wspominaliśmy już powyżej. Teraz podpowiemy, jak zrobić to dobrze. Szałwia omszona lubi być podcinana intensywnie. Nie należy więc się tego cięcia bać, ponieważ zdrowa roślina z pewnością odrodzi się na nowo.
Do wykonania cięcia szałwii omszonej potrzebne będą rękawice ogrodowe, duże nożyce ogrodowe lub mniejszy sekator.
Teraz przechodzimy do cięcia szałwii omszonej. Szałwię ścinamy prawie przy samej ziemi. Należy zrobić to mniej więcej na wysokości 10–15 cm nad ziemią. Twoja roślina już mocno straciła swój kształt, a jej pędy się pokładają? Wówczas lepiej wykonać większe cięcie i uciąć szałwię nawet 5 cm nad ziemią. Po takim cięciu roślina dłużej będzie rosnąć i jej drugie kwitnienie będzie późniejsze, ale jednocześnie tak przycięta szałwia będzie gęstsza i bardziej bujna oraz zwarta. Nie warto też obawiać się tak mocnych cięć. Szałwia omszona należy do tych roślin, którym takie cięcie odpowiada.
Cięcie możesz wykonać sekatorem. Wtedy każdy pęd należy odcinać oddzielnie. Jeśli chcesz zrobić to szybciej, zetnij całą kępę dużymi nożycami ogrodniczymi.
Szałwia omszona to piękna roślina ogrodowa, która dodatkowo jest dość prosta w uprawie, a dobrze przygotowana do zimy na pewno odrodzi się wiosną pięknymi kwiatostanami. Należy jednak pamiętać, aby regularnie ją podcinać – w trakcie kwitnienia, ale też przed zimą. Tylko wtedy roślina będzie bujna, gęsta i będzie pięknie się prezentować.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.