Pomysł na salon. Aranżacje, inspiracje

Czeka cię remont i szukasz pomysłu na salon? A może aktualny wystrój ci się znudził i potrzebujesz odmiany? Bez względu na powód – trafiłeś w dobre miejsce. W tym artykule przeprowadzimy cię przez najważniejsze zasady dekorowania salonu i opiszemy najpopularniejsze obecnie style wnętrzarskie.
pomysł na salon

Aranżacja salonu – zasady, o których należy pamiętać

Salon to pomieszczenie, w którym spędzamy wiele czasu, szczególnie jeśli mamy dużą rodzinę. Jednak kiedy masz do czynienia z całkowicie pustym pokojem, urządzenie salonu może być nie lada wyzwaniem. Na szczęście projektanci na przestrzeni lat opracowali kilka zasad, które ułatwią ci stworzenie pięknej i funkcjonalnej przestrzeni. Z tymi zasadami aranżacja małego salonu też będzie łatwiejsza.

Wybierz punkt centralny pomieszczenia

Wybranie punktu centralnego salonu ułatwi ci zadanie. Dlaczego? To miejsce, wokół którego możesz stworzyć swoją aranżację. Punktem centralnym może być kominek lub przestrzeń, w której będzie wisiał telewizor. Bez względu na to, jaki punkt centralny wybierzesz, w dalszych krokach to właśnie wokół tego miejsca będziesz ustawiać dekorację, meble lub kanapę.

Nie dociskaj mebli do ścian

Tutaj oczywiście kluczowe są wymiary pomieszczenia, jednak nawet w niewielkim salonie staraj się dać meblom trochę przestrzeni, pozostawiając kilka centymetrów między tyłami mebli a ścianami. Ta przestrzeń sprawi, że salon będzie wydawał się większy.

Utwórz przestrzeń do rozmów

Jak urządzić mały salon? Podczas planowania salonu pamiętaj o stworzeniu komfortowej przestrzeni do rozmów. Ustaw sofy i krzesła tak, aby były skierowane do siebie – niekoniecznie na wprost, ale blisko siebie. Tym sposobem twój salon będzie nie tylko piękny, ale także funkcjonalny.

Weź pod uwagę przemieszczanie się

Jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia przy aranżacji mebli w każdym pomieszczeniu jest możliwość sprawnego przemieszczenia się. Ludzie nie powinni potykać się o meble ani o siebie nawzajem, przechodząc przez pomieszczenie. Upewnij się, że między stolikiem do kawy a sofą oraz między krzesłami jest odpowiedni odstęp.

Salon – inspiracje, które zachwycają

Obecnie w dekorowaniu wnętrz istnieje kilka popularnych stylów. Minimalistyczny, współczesny, nowoczesny, vintage, eklektyczny czy retro – jeśli nie jesteś architektem wnętrz, możesz czuć się zagubiony. Nic straconego – ten artykuł pomoże podjąć ci dobrą decyzję.

Co jest ważne podczas wyboru stylu wnętrza? Przede wszystkim to, co ci się podoba. Jeśli nie lubisz żywych kolorów i eklektyzmu, styl retro z pewnością nie będzie dla ciebie. Podobnie jest ze stylem vintage, który wśród jednych jest uwielbiany, wśród innych – spotyka się z niezrozumieniem. Wybór stylu powinien ograniczać się do tego, co ci się podoba tak, abyś sam dobrze czuł się w przestrzeni, w której będziesz spędzał dużo czasu.

Przed ostatecznym wyborem stylu salonu warto zastanowić się nad otoczeniem. Może być to samo mieszkanie, jak i dzielnica, w której mieszkasz. Jeśli całe mieszkanie jest w stylu vintage, postaraj zachować się ciągłość stylu także w salonie. Inaczej pokój będzie odstawał lub będziesz zmuszony wykonać remont całego mieszkania. Dodatkowo być może styl prowansalski nie będzie najlepszym wyborem w bardzo nowoczesnych przestrzeniach. Zastanów się, jak pogodzić te rzeczy i wybierz styl, w którym będziesz czuł się najbardziej komfortowo.

Styl nowoczesny – sprawdzony pomysł na salon

Aranżacja salonu w stylu nowoczesnym to dobry wybór dla osób, które lubią porządek i prostotę. Nowoczesny design jest uporządkowany, prosty i bardzo dobrze łączy się z minimalistycznymi elementami. W nowoczesnych przestrzeniach częstymi elementami dekoracyjnymi jest szkło, metal i naturalne tworzywa. Szkło jest dobrą ozdobą tego rodzaju wystroju i nadaje pomieszczeniu czysty i prosty motyw.

Paleta kolorów w stylu nowoczesnym może się bardzo różnić. Najważniejsze jest, żeby bazę stanowiły jasne kolory natury. Biel możesz skontrastować z niemal wszystkim. W nowoczesnym salonie sprawdzi się w tym celu granat, zieleń, szarość, a nawet czerń. W monochromatycznej bazie możesz pozwolić na jeden kontrastujący kolor, który dobrze komponuje się z nowoczesnym wzornictwem.

Styl nowoczesny – założenia

Oto kilka elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę, urządzając salon w stylu nowoczesnym:

  • czyste proste linie,
  • płytki wielkoformatowe,
  • podłogi z drewna bez widocznych słojów,
  • brak listew przycinających okna, drzwi i ściany,
  • wykorzystanie metalu i szkła,
  • odważny kolor akcentu,
  • bez zbędnych ozdób i prostota.

Styl rustykalny – przytulne wnętrza

Styl rustykalny jest swobodny i w założeniu nie lubi perfekcji. Osobiste meble mogą mieć oznaki zniszczenia, które ukazują ich historię. To dobry wybór, jeśli nie planujesz remontu całego mieszkania lub domu. Styl rustykalny to połączenie przedmiotów, które już posiadasz, z nowymi lub tymi, które przywiozłeś z podróży. Elementy vintage połączone z nowszymi meblami z pewnością będzie dobrym pomysłem.

Styl rustykalny to połączenie swobody i klasyki. Dobrze sprawdzą się we wnętrzu naturalne kolory, takie jak biele i beże. Salon możesz uzupełnić o tapetę w paski lub kwiaty. Salon w stylu rustykalnym powinien zapewnić komfortową i relaksującą przestrzeń. Nie musi być idealny i uporządkowany. Ten styl świetnie sprawdzi się, jeśli lubisz gromadzić przedmioty lub masz dzieci.

Styl rustykalny – założenie

Sprawdź, jakie są główne elementy stylu rustykalnego:
  • naturalne materiały – drewno, len, bawełna,
  • elementy wyposażenia w stylu vintage,
  • miękkie dywany,
  • ciepłe i naturalne odcienie,
  • tapety i zasłony we wzory,
  • obrazy lub fotografie na ścianach.

Styl industrialny – dla fanów nowoczesności

Aranżacja salonu w bloku lub lofcie to dobry moment, żeby zaznajomić się ze stylem industrialnym. To styl, który idealnie sprawdzi się w mieście lub nowoczesnym domu. Czerpie z estetyki miasta – panuje w nim minimalizm, a wszystkie elementy są funkcjonalne. To też dobry wybór dla osób, które lubią majsterkować. Styl industrialny świetnie wygląda z własnoręcznie wykonanymi meblami, na przykład z metalu.

Podczas gdy inni starają się stworzyć idealną przestrzeń i ukryć wszelkie niedoskonałości, styl industrialny je podkreśla. Mogą to być surowe, niewykończone ściany, wystające rury lub wiszące kable.

Styl industrialny – założenia

Zobacz, co uznawane jest za podstawę stylu industrialnego:
  • odsłonięte rury i kable,
  • drewno i metal,
  • meble i akcesoria w stylu vintage,
  • jasne przestrzenie w odcieniach szarości.

Styl skandynawski – przestrzeń hygge

Nie wiesz, jak urządzić salon, ale lubisz nowoczesne, przytulne przestrzenie? Styl skandynawski może być dla ciebie. Powstał w latach 30. XX wieku i nawiązuje do modernizmu, prostoty i dowolności formy. Często uzupełniony jest o elementy natury lub abstrakcyjne kształty.

Styl skandynawski – założenia

Najważniejsze elementy tego stylu to:
  • inspirowane naturą,
  • autentyczne meble skandynawskie,
  • ekologiczne wnętrza,
  • neutralne kolory,
  • podłogi z białego drewna,
  • naturalne światło.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Patrycja Hendzel