Data publikacji:

Co położyć na stół w salonie?

Salon jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem w domu. To właśnie w nim mają miejsce spotkania towarzyskie i imprezy rodzinne. To miejsce odpoczynku, relaksu i wspólnego spędzania czasu. Z kolei sercem salonu jest stół. To on przyciąga uwagę, przy nim spożywamy wspólne posiłki, pijemy kawę czy herbatę. Stanowi centrum zainteresowania w trakcie świąt. Jak zatem powinien wyglądać, by wzbudzać podziw i zaciekawienie? Co położyć na stół w salonie? Pokrywać go obrusem, a może bieżnikiem? Czym go udekorować?

stół

Grunt to aranżacja salonu ze stołem

Przygotowując wystrój stołu w salonie, należy rozważyć dwa aspekty: dekorację codzienną i okazyjną. Na co dzień zadaniem priorytetowym stołu jest funkcjonalność. Zatem wszelkie dekoracje powinny być przede wszystkim praktyczne, ale jednocześnie ozdobne i estetyczne. Jak jednak połączyć te dwa aspekty w całość, by spełniały swoją rolę?

Stół na co dzień

Jednym z łatwiejszych i klasycznych rozwiązań jest nakrycie stołu obrusem. Jednakże, jeżeli mieszkańcami domu są małe dzieci, stanowczo lepszym pomysłem jest bieżnik, który pokrywa blat, nie wystając poza końce stołu. Rozwiązanie takie jest równie estetyczne i jednocześnie zapobiega możliwości przypadkowego ściągnięcia obrusa wraz z leżącymi na nim gorącymi napojami czy posiłkami.

Dostępne obecnie na rynku bieżniki posiadają szerokie spektrum wyboru w kontekście wzorów, kolorów, a także rodzajów materiałów, z którego są wykonane. Kolejną kwestią jest z kolei kolor bieżnika. Standardowa biel jest bowiem dosyć mocno przeciętna i z pewnością nie będzie robić wrażenia. Dobrym pomysłem natomiast jest kolor jasnobłękitny, imitujący piękne niebo. Ponadto naukowo zostało udowodnione, że kolor taki wpływa na organizm ludzki odprężająco.

Dla urozmaicenia i uzyskania kontrastu można się pokusić dodatkowo o udekorowanie bieżnika podkładkami lub serwetami, w bardziej intensywnych barwach. Doskonałym akcentem takiej aranżacji będą serwety w kolorze czerwieni bądź w ciepłym odcieniu koloru żółtego. Ważnym jest, by kolory te stanowiły wspólność z pozostałymi elementami wyposażenia salonu.

Aranżacja stołu na specjalne okazje

Obrus kładziony na stół z tytułu szczególnych okazji musi spełniać dwojaką rolę. Przede wszystkim ma urzekać, ale jednocześnie powinien też zapewniać bezproblemowe, późniejsze sprzątanie. W związku z tym podstawą jego funkcjonalności jest plamoodporność.

Tym bardziej, że obecnie dostępne w sprzedaży plamoodporne obrusy, wizualnie nie różnią się od standardowych. Cała magia kryje się natomiast w powłoce pokrywającej materiał. Plamoodporna powierzchnia nie przyjmuje rozlanych płynów i tłuszczy, dzięki czemu nie mogą one wniknąć w głąb materiału.

Ciekawym elementem dekoracyjnym stołu przygotowywanego do uroczystości bądź innego ważnego wydarzenia są też oczywiście serwety. Jeżeli są wykonane z tego samego materiału, co obrus, zagwarantują nam wizualny efekt spójności. Z kolei celem uzyskania podziwu, można serwetom nadać, zamiast szablonowego ułożenia, estetyczny i oryginalny kształt. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z gotowych, ozdobnych obrączek do serwet, które niczym elementy biżuterii podkreślą i dopełnią kompozycję.

Obrus bądź bieżnik stanowią podstawowy, ale nie jedyny element dekoracyjny „serca domu”. Jest masa innych praktycznych i jednocześnie ozdobnych elementów, o których warto pamiętać. Zatem, co położyć na stół w salonie, by uzyskał on indywidualny, oryginalny wygląd?

Co na stół w salonie? Dodatki dodające uroku

Bezsprzecznie aranżacja stołu powinna być spójna z aranżacją całego salonu. Ciekawym i uniwersalnym pomysłem jest szklany wazon w kształcie kuli dostępny na Ceneo.pl. Zalany do połowy wodą, w której pływają pąki róż i świece, robi niesamowite wrażenie, zapierając dech.

Innym ciekawym pomysłem na udekorowanie stołu w salonie jest umieszczenie na środku stołu czarnej, okrągłej tacy, na której stawiamy odwrócone nóżkami do góry kielichy. Efektywnym uzupełnieniem takiej dekoracji z pewnością będą ustawione na denkach nóżek od kielichów ozdobne świece. Dzięki nim salon pozyska aurę tajemniczości i elegancji.

Dodatkowymi elementami ozdobnymi, które tworzą doskonałą harmonię z takim wystrojem, są rozłożone na tacy wokół kielichów: kwiaty, szyszki, kasztany, wstążki bądź owoce jarzębiny.

Podstawowe zasady dekoracji stołu w salonie

Pomysłów na aranżacje stołu w salonie jest bardzo wiele. Wszystko zależy od gustu, wyczucia i upodobań mieszkańców, a zwłaszcza „pani domu”.

Ważnym jest, by przygotowując dekoracje stołu w salonie, pamiętać o dwóch podstawowych zasadach. Pierwsza z nich to zachowanie umiaru. Ponieważ zbytni przepych wprowadza nieład. Ponadto stół powinien przede wszystkim pełnić swoje podstawowe zadanie, do którego został stworzony. Zatem nadrzędna rola stołu to miejsce wspólnych posiłków. W związku z tym, ustawienie na nim zbyt wielu dekoracji może sprawić, iż zabraknie miejsca na zaserwowanie posiłków. Poza tym nadmiar dekoracji może przeszkadzać w rozmowie z najbliższymi.

Drugą istotną zasadą, jaką należy się kierować przy dekoracji stołu w salonie, jest dostosowanie elementów ozdobnych do panującej pory roku. Z pewnością w okresie jesiennym idealnym elementem dekoracyjnym będą kolorowe liście w wazonie, z kolei latem bukiet polnych kwiatów.

Warto postawić na pory roku, zwłaszcza iż naturalne elementy dekoracyjne są dostępne zupełnie za darmo, a dodatkowo nadają indywidualny charakter i powiew świeżości.

O czym jeszcze pamiętać dekorując stół w salonie?

Wyrażajmy swój styl i osobowość, dekorując nasze stoły i pamiętajmy, że ma się on podobać przede wszystkim nam samym i członkom naszej rodziny.

Reasumując, umiar jest wskazany zawsze i wszędzie. Jednakże to dom jest dla nas, a nie my dla domu. Zatem dekorujmy stoły wedle naszych upodobań, by cieszyły w pierwszej kolejności nas samych.

Autorka: Jadwiga Kucharczyk