Data publikacji:

Cotyledon - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Cotyledon to sulkulent pochodzący z Afryki. Jest niezwykle pięknym okazem z racji swoich mięsistych, zgrubiałych liści, które mają pofalowane krawędzie. Unikatowy kolor srebrzysto-niebieski czyni cotyledon naprawdę wdzięczną wizualnie rośliną. Będzie z pewnością dekorować wnętrze domu i dodawać aranżacji wyjątkowego charakteru. Dbając o poprawną pielęgnację rośliny, można mieć pewność, że ozdobi ona mieszkanie przez długi czas. 
cotyledon

Cotyledon - co się kryje pod tą nazwą? 

Sukulenty to bardzo popularne rośliny, które w naturze można spotkać na Półwyspie Arabskim, w RPA oraz Etiopii. Coraz częściej goszczą one także w domach z racji na swój nietuzinkowy wygląd i niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Niewielkich gabarytów sukulentem jest Cotyledon znany również pod nazwą liścień. Mały rozmiar tego gatunku to cecha charakterystyczna. Tak naprawdę rzadko kiedy wysokość cotyledonu przekracza 150 cm. Same liście (które robią spore wrażenie), są soczyste i mięsiste, zaś łodyga gruba. Liście przeciwległe są nie-petiolate albo krótko-petiolate. Z kolei każda para blaszek liściowych, jaka następuje, znajduje się pod kątem 90 stopni pod względem poprzedniej. 
Cotyledon kwitnie latem i właśnie wtedy z górnej części łodyg wychodzą grube, długie szypułki o luźnych kwiatostanach w kształcie parasoli. Przypominają one dzwonki, ponieważ delikatnie opadają. Kielich składa się z pięciu płatków - tak samo w przypadku korony. Ta zaś ma 10 pręcików, jakie pozostają wewnątrz. Nie da się ukryć, że cotyledon kwitnie bardzo długo, a przy tym obficie. Dlatego jego uprawa przynosi ogromną satysfakcję - również tę dla oka. 

Cotyledon - rodzaje, które możesz spotkać 

Najczęściej można spotkać 5 głównych odmian cotyledonu. To właśnie one są najpopularniejsze wśród hodowców tej rośliny. 

Okrągły liścień (Cotyledon orbiculata) 

Jest to niewątpliwie najbadziej znana odmiana. Dziko rosnący krzew ma wysokość od 90 do 130 cm. Liście są gładkie i mają odwrotnie jajowaty kształt. Mówi się, że jest on zaokrąglono-trójkątny. Długość liści liścienia osiąga od 7 do 13 cm. Są one bardzo charakterystyczne na pierwszy rzut oka, ponieważ uwagę przykuwa białawy nalot wosku, który jest bardzo gęsty. Krawędź blaszki liściowej przyjmuje odcień bordo. Samej kwiaty (bardzo niewielkich rozmiarów) są pomarańczowo-czerwone. Kwiaty rosną na długiej szypułce w kolorze bordowym. Zdarzają się także odmiany kwiatów żółtych.  

Liścienie undulata 

Odmiana ta jest dość zwartej budowy. Sukulent osiąga około pół metra wysokości. Liście mają faliste brzegi, a ich kształt jest romboidalny. Niektórzy mylą ten rodzaj liścienia z przegrzebkami właśnie z racji podobnej budowy. Również i w przypadku tego gatunku na liściach pojawia się nalot. To gruba powłoka wosku w kolorze białym. Są nim pokryte młode liście i łodygi, zyskując zielono-szary odcień. Szypułka o barwie bordowej ma wysokość około 25 cm i wygląda interesująco z racji białych pasków na niej. Kwiaty mają zróżnicowany kolor - od pomarańczowego do żółtego. 

Filc liścienia (Cotyledon tomentosa) 

Kolejną popularną odmianą cotyledonu jest filc liścienia - najmniejsza ze wszystkich występujących. W jej przypadku wysokość waha się od 10 do 15 cm. Oprócz maleńkiego rozmiaru wyróżnia się ona z uwagi na liście. W tym przypadku zamiast wosku jest gęste pokwitanie na ich powierzchni. Kształt liści jest wydłużony, nieco jajowate, a one same są bardzo soczyste. W górnej części znajdują się drobne ząbki. Kwiaty przyjmują kolor pomarańczowo-żółty. 

Lady Smith (Cotyledon Ladismithiensis) 

W przypadku tej odmiany, która bardzo często pojawia się u hodowców i w sklepach, charakterystyczną cechą jest srebrzyste, bardzo grube pokwitanie na powierzchni.  

Cacalioides liścieni 

Roślina z tego gatunku jest bardzo krótka. Najczęściej wysokość maksymalna sięga do 20 cm, nie więcej. Liście są cylindryczne, mają zielono-szare odcień. Ich długość wynosi do 6 cm. W szypułce zaś pojawia się wiele różnobarwnych kwiatów - żółtych, czerwonych i pomarańczowych. 

Cotyledon - pielęgnacja rośliny 

Cotyledon zyskuje na popularności, ponieważ jego pielęgnacja nie jest za bardzo wymagająca. Dlatego dbając o podstawowe warunki i wymagania, można cieszyć się zjawiskowo wyglądającymi okazami. 
Oświetlenie 
Hodując liścień, trzeba pamiętać, że jest to roślina, która lubi dostęp do światła. Dlatego ważne, aby była ustawiona w miejscu bardzo jasnym, z bezpośrednim dostępem do słońca. Najlepiej, gdy jest umieszczona w pobliżu okna z ekspozycją na południe. Jeśli pozostawiona będzie na oknie zachodnim czy wschodnim, będzie rosnąć, jednak nie zaistnieje możliwość, że zakwitnie. O małej ilości światła śiadczą wydłużone łodygi i rozdrobnione blaszki liściowe - to najlepszy sygnał, który pozwala podjąć kroki ku zmianie. 
Warunki temperaturowe 
Zimą cotyledon wymaga chłodu, dlatego optymalną temperaturą będzie od 10 do 15 stopni. Gdy będzie w chłodniejszym pomieszczeniu, może zacząć chorować. Objawem będą zmiany w liściach - staną się miękkie. Z kolei latem liściem najlepiej rośnie w temperaturze do 20 stopni z częstą wentylacją. Dlatego jeśli jest taka możliwość, warto przenieść go na balkon czy do ogrodu. 
Podlewanie 
Liścień występuje w naturze w dość suchym klimacie, dlatego też podlewanie powinno odbywać się w umiarkowany sposób. Warto pamiętać, że latem należy podlać roślinę wyłącznie wtedy, kiedy podłoże będzie dokładnie wyschnięte. Zimą w niskich temperaturach można w ogóle pominąć tę czynność. Gdy nastaną nieco łagodniejsze warunki zimą, wtedy można wrócić do reguł stosowanych latem. Woda wykorzystywana do podlewania musi być miękka i w temperaturze pokojowej. 

Cotyledon - uprawa, dobór ziemi

Aby cotyledon dobrze się rozwijał, musi być zapewniona odpowiednia ziemia. Gleba musi być luźna, kamienista i raczej uboga w składniki odżywcze. Mieszankę można przygotować samodzielnie, łącząc liście, ziemię, żwir i piasek - wtedy trzeba zachować równe proporcje. Warto dodać także niewielką ilość węgla drzewnego. W przypadku, gdy nie chcemy tworzyć mieszanki na własną rękę, można skorzystać z gotowej gleby dedykowanej sukulentom i kaktusom. W przypadku liścienia nie trzeba zbyt wielu dodatkowych nawozów. Wystarczy dostarczenie ich około 4 razy w ciągu sezonu wiosenno-jesiennego. 
Autor: Agnieszka Górska